V Trenčíne zdieľajú svoje skúsenosti odborníčky a odborníci z Európy 

Expertka z britskej univerzity, medzinárodne uznávaná odborníčka na budovanie publika či skúsení dizajnéri služieb z Prahy. To sú príklady ľudí, ktoré vedú v Trenčíne workshopy v rámci bezplatného vzdelávania Runway | Profesionáli z kultúry. Kurz je súčasťou Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 a momentálne otvára už svoj štvrtý semester. Záujemci a záujemkyne sa môžu prihlásiť do 26. marca na trencin2026.eu/runway

Runway I Profesionáli z kultúry je vzdelávací kurz pre ľudí z kultúry (fyzické osoby)¸ ktorí si chcú osvojiť nové schopnosti v oblasti kultúrneho manažmentu a sieťovať sa medzi sebou. Skúsení lektori a lektorky im pomôžu lepšie sa zorientovať v témach ako strategické plánovanie, budovanie značky, rozvoj publika, tímová práca a ďalšie.  

„Kurz už prebehol trikrát a jeho účastníčky a účastníci najviac oceňovali kvalitne vedené workshopy a možnosť prepájania sa,“ hovorí Stanislava Mináriková, ktorá má v tíme Trenčín 2026 toto vzdelávanie na starosti

Nový pohľad na slovenskú kultúru 

Vo štvrtom semestri kurzu budú workshopy opäť viesť uznávané expertky a experti. Do strategického vzdelávania ľudí v kurze zasvätí Vishalakshi Roy, odborná asistentka na Univerzite Warwick vo Veľkej Británii, zakladateľka a riaditeľka organizácie Earthen lamp, ktorá sa špecializuje na výskum a stratégie pre kreatívny a kultúrny sektor. Roy má viac ako 20 ročné skúsenosti v tomto odvetví, a to nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Európe a Indii.           

„Odborníci a odborníčky zdieľajú svoje skúsenosti zo zahraničia, a zároveň nechávajú priestor na diskusiu o skúsenostiach zo slovenského prostredia. Workshopy súvystavané tak, aby sa na slovenskú realitu vedeli ľudia z kultúry pozrieť novými očami,“ vysvetľuje Mináriková. 

Takto vnímajú svoju prácu s ľuďmi v kurze aj dizajnéri služieb z Prahy – Katarína Pribylinová a Marek Mencl: „Keď sa rozprávame o probléme, máme prirodzenú tendenciu hneď navrhovať riešenia. Na workshope učíme, ako s tým narábať a vyskladať celý proces tak, aby ľudia skutočne identifikovali, čo je jadrom problému, a až potom začali navrhovať riešenia.“ 

Do Trenčína sa opätovne vracia aj Agata Etmanovicz z poľskej Impact Foundation, ktorá sa celý život sa pohybuje v kultúre - od produkcie, cez koordinovanie prístupnosti pre všetkých,  až po vytváranie kultúrnych politík. Prinesie tému rozvoja publík a prístupnosti kultúrnych podujatí. Podľa nej sú prepojené: „Nemôžete mať jedno bez druhého,” hovorí.   

Prihlasovanie je otvorené 

Registrácia na nový semester vzdelávania je otvorená do 26. marca 2024 na www.trencin2026.eu/runway. Cena podobného kurzu by bola približne 1 000 €. Kurz Runway | Profesionáli z kultúry je bezplatný, a to vďaka projektu Trenčín 2026, ktorý hradí 100% poplatku v podobe štipendia.   

„Vzdelávanie Runway | Profesionáli z kultúry je jednou zo skvelých príležitostí, ktoré prináša  Európske hlavné mesto kultúry. Projekt dáva veľký dôraz na vzdelávanie, pretože vedomosti a skúsenosti nám tu zostanú aj po roku 2026,“ dodáva Stanislava Mináriková. 

Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.  

rNUlife.sk / TS , Foto: Juraj Majerský, na snímke Vishalakshi Roy v Trenčíne

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.