Viete kto je najväčším producentom ropy na svete? Arabi to nie sú! Šesť rokov po sebe táto veľmoc

Produkcia ropy v Spojených štátoch dosiahla v minulom roku novú rekordnú úroveň a USA opäť potvrdili v tejto oblasti pozíciu lídra, už šiesty rok po sebe. Poukázali na to tento týždeň zverejnené údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA).

Objem produkcie ropy v USA dosiahol v minulom roku v priemere 12,9 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), čo je nový rekord. Rekordný objem ťažby zaznamenali Spojené štáty aj v decembri, v ktorom produkcia dosiahla vyše 13,3 milióna barelov/deň.

"Na základe našich štatistík dosiahla ťažba ropy v Spojených štátoch najvyšší objem vo svete šesť rokov po sebe," uviedol úrad. Zároveň dodal, že je nepravdepodobné, že by tento rekord v najbližšom období niektorý štát prekonal.

Jeho odhad potvrdzuje aj skoršia informácia zo strany štátov ropného zoskupenia OPEC+, ktoré zahrnuje členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom. Tie začiatkom marca oznámili predĺženie pôvodných produkčných škrtov na 2. štvrťrok tohto roka.

Saudská Arábia sa rozhodla naďalej ťažiť približne 9 miliónov barelov denne, čím potvrdila produkčné škrty na úrovni 1 milióna barelov/deň. Rusko zasa oznámilo, že v 2. štvrťroku zníži produkciu a export o 471.000 barelov denne. Okrem toho Irak, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstan, Alžírsko a Omán informovali, že budú v redukcii ťažby pokračovať aj v 2. kvartáli. Výsledkom dohody je, že OPEC+ by mal až do konca júna tohto roka pokračovať v pôvodne dohodnutých ťažobných škrtoch na úrovni 2,2 milióna barelov/deň.

Ktoré krajiny majú najväčšie overené zásoby ropy sveta?

Ropa je prírodný zdroj, ktorý vzniká rozkladom organickej hmoty v priebehu miliónov rokov a podobne ako mnohé iné prírodné zdroje sa dá ťažiť len zo zásob, kde už existuje. Jediný rozdiel medzi ropou a všetkými ostatnými prírodnými zdrojmi je v tom, že ropa predstavuje skutočný pohon sily globálnej ekonomiky.

Zdroj: VisiualCapitalist

Svet získava viac ako tretinu svojej celkovej produkcie energie z ropy, čo je viac ako ktorýkoľvek iný zdroj. V dôsledku toho majú krajiny, ktoré kontrolujú svetové zásoby ropy, často neprimeranú geopolitickú a ekonomickú silu.

Avšak v súčasnosti rast jej ceny prispieva k rozsiahlemu navyšovaniu cien pre spotrebiteľov a inflácie a práve preto sa v dnešnom dni USA rozhodli pristúpiť k uvoľneniu zásob ropy v koordinácii s inými krajinami – Indiou, Čínou, Japonskom, Kórejskou republikou a Spojeným kráľovstvom.

Podľa BP Statistical Review of World Energy 2020 tvorí 14 krajín 93,5 % overených zásob ropy na celom svete. Krajiny na tomto zozname sa rozprestierajú na piatich kontinentoch a kontrolujú rozsah od 25,2 miliárd barelov ropy až po 304 miliárd barelov ropy.

Overené zásoby ropy podľa krajiny

Na konci roka 2019 mal svet zásoby ropy o objeme 1,73 bilióna barelov. Tu je 14 krajín s minimálne s 1% podielom, v rámci overených svetových zásob ropy:

Zatiaľ čo tieto krajiny sa nachádzajú po celom svete, niekoľko krajín má oveľa väčšie množstvá ako ostatné. Venezuela je vedúcou krajinou z hľadiska zásob ropy s viac ako 304 miliardami barelov ropy pod jej povrchom. Tesne na druhom mieste je Saudská Arábia s 298 miliardami a tretia Kanada so 170 miliardami barelov ropy.

Zásoby ropy vs. produkcia ropy

Krajiny s veľkými zásobami sa nie vždy vedia dostať k vyťaženiu rozsiahlych objemov produkcie ropy, ako aj vedľajších produktov. Zásoby ropy jednoducho slúžia ako odhad množstva ekonomicky vyťažiteľnej ropy v konkrétnom regióne. Aby sa tieto zásoby kvalifikovali, musia mať potenciál ťažby pri súčasných technologických obmedzeniach.

Zatiaľ čo krajiny ako USA a Rusko sú na zozname ropných zásob nízko, z hľadiska produkcie ropy sú vysoko. V roku 2019 sa na celom svete každý deň vyprodukovalo viac ako 95 miliónov barelov ropy a USA, Saudská Arábia a Rusko patria medzi krajiny najväčších producentov ropy na svete.

Ropné piesky prispievajú k rastu zásob

Venezuela je už dlho krajinou produkujúcou ropu s veľkou ekonomickou závislosťou od exportu ropy. V roku 2011 však venezuelské ministerstvo energetiky a ropy oznámilo bezprecedentné zvýšenie preukázaných zásob ropy, keďže ropné piesky na území Orinockého pásu boli aj certifikované.

Takmer 200 miliárd barelov overených zásob ropy identifikovaných v rokoch 2005 až 2015 posunulo Venezuelu z piateho miesta na svete, na prvé miesto. V dôsledku toho sa overené zásoby ropy v Južnej a Strednej Amerike medzi rokmi 2008 a 2011 viac ako zdvojnásobili.

V roku 2002 overené zásoby ropy v Kanade vyskočili z 5 miliárd na 180 miliárd barelov, na základe nových odhadov ropných pieskov.

Kanada predstavuje takmer 10 % overených svetových zásob ropy vo výške 170 miliárd barelov, pričom 166,3 miliárd sa odhaduje na ropných pieskoch provincie Alberty a zvyšok sa nachádza v konvenčných, pobrežných a ďalších ropných formáciách.

Veľké rezervy v krajinách OPEC

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predstavuje medzivládnu globálnu agentúra pre distribúciu ropy a ropy so sídlom vo Viedni.

Väčšina krajín s najväčšími zásobami ropy na svete sú členmi OPEC. OPEC aktuálne pozostáva zo 14 členských štátov a vlastní takmer 70 % celosvetových zásob ropy.

Väčšina krajín OPEC sa nachádza na Blízkom východe, v regióne s najväčšími zásobami ropy, ktorý má takmer polovicu celosvetového podielu.

Regionálne zmeny

Hoci väčšina overených zásob ropy na svete sa historicky považovala za sústredenú na Blízkom východe, za posledné tri desaťročia sa ich podiel na globálnych zásobách ropy znížil z viac ako 60 % v roku 1992 na približne 48 % v roku 2019.

Jedným z hlavných dôvodov tohto poklesu bola neustála produkcia ropy a väčšie zásoby objavené v práve v Amerike. Do roku 2012 sa podiel Strednej a Južnej Ameriky viac ako zdvojnásobil a v nasledujúcich rokoch zostal tesne pod úrovňou 20 %.

Zatiaľ čo ropné piesky ohlásili novú éru nadvlády globálnych zásob ropy, keďže svet sa presúva od spotreby ropy smerom k zelenej energii a elektrifikácii, na týchto zásobách už v budúcnosti nemusí záležať toľko ako kedysi.

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.