Saudskoarabský ropný gigant Aramco zaznamenal 25%-ný pokles zisku. Za minulý rok dosiahol zisk "len" 121 miliárd dolárov

Saudskoarabský ropný gigant Aramco dosiahol v minulom roku zisk vo výške 121 miliárd amerických dolárov (110,61 miliardy eur), čo znamená výrazný pokles v porovnaní s rekordným rokom 2022. Pokles odráža najmä vplyv nižších cien ropy a nižších objemov predaja, ako aj slabšie rafinérske marže, oznámila v nedeľu spoločnosť v hlásení pre akciovú burzu v Rijáde.

Saudskoarabský štátny ropný gigant Aramco vykázal v roku 2023 pokles zisku o 25 % na 121,3 miliardy dolárov, zo 161,1 miliardy dolárov v roku 2022. Výsledok stále predstavuje druhý najvyšší čistý príjem spoločnosti Aramco. Zisk prichádza po tom, čo saudská vláda previedla ďalších 8 % akcií Aramco v hodnote 164 miliárd dolárov do saudskoarabského verejného investičného fondu.

Aramco zvýšilo svoju základnú "mega" dividendu za štvrtý štvrťrok o 4 % na 20,3 miliardy dolárov a zvýšilo svoju dividendu spojenú s výkonom o 9 % na 10,8 miliardy dolárov, čo viedlo k výplate 31 miliárd dolárov pre vládu Saudskej Arábie a akcionárov spoločnosti Aramco.

Napriek poklesu ziskov tento výsledok stále predstavuje druhý najvyšší čistý príjem spoločnosti Aramco v histórii, čím ďaleko prevyšuje ziskovosť svojich najväčších globálnych konkurentov. "Medziročný pokles možno pripísať nižším cenám ropy a jej predaným objemom, ako aj nižším rafinérskym a chemickým maržám, čiastočne kompenzovaným poklesom licenčných poplatkov za výrobu počas roka a nižšími daňami z príjmu a zakátom," uviedlo Aramco vo vyhlásení.

Spoločnosť Aramco uviedla, že celkové príjmy tiež klesli o 17 % na 440,88 miliardy USD, čo je pokles z 535,19 miliardy USD v minulom roku. Voľný peňažný tok tiež klesol na 101,2 miliardy USD v roku 2023 v porovnaní so 148,5 miliardami USD v roku 2022.

"Bol to rok, v ktorom svetový dopyt po rope dosiahol rekordné úrovne napriek geopolitickej volatilite, ekonomickým protivetrom a inflačným tlakom," povedal generálny riaditeľ Aramco Amin Nasser v nedeľu na margo výsledkov. „Očakávame, že svetový trh s ropou zostane zdravý počas zvyšku tohto roka a očakávame, že bude pomerne silný s rastom približne 1,5 milióna barelov,“ dodal Násir. Saudská Arábia minulý týždeň viedla krajiny OPEC+ k rozhodnutiu predĺžiť dobrovoľné zníženie produkcie ropy do konca júna.

Zisk prichádza po tom, čo saudská vláda previedla ďalších 8 % akcií Aramco v hodnote 164 miliárd USD do saudskoarabského verejného investičného fondu (PIF). Yasir Al-Rumayyan je predsedom predstavenstva spoločnosti Aramco a zároveň guvernérom PIF. Prevod akcií na PIF je jednou z najväčších transakcií, ktoré spoločnosť Aramco uskutočnila od kótovania na burze, a umožní PIF profitovať z politiky Aramca vyplácania mega dividend. Aramco vyplatilo v roku 2023 dividendy vo výške 97,8 miliardy USD, čo je o 30 % viac ako v roku 2022. Očakáva sa, že celková dividenda spojená s výkonom za rok 2024 bude len 43,1 miliardy USD.

"Prevod týchto akcií „nič nezmení“, povedal finančný riaditeľ Aramco Ziad Al-Murshed na výzvu k zisku. „Sme zdraví a nepotrebujeme vydávať nové akcie,“ odpovedal na otázku o špekuláciách o sekundárnej alebo dodatočnej verejnej ponuke akcií.

PIF už vlastnil 4 % Aramca a kontroluje Sanabil, finančnú investičnú spoločnosť, ktorá vlastní aj 4 % Aramca. 16 % podielu štátneho PIF v Aramco v odhadovanej hodnote 328 miliárd USD posilní finančnú pozíciu fondu a zvýši jeho schopnosť investovať kapitál v mene saudskoarabského štátu, ktorý postupne diverzifikuje svoju ekonomiku od ropy. Nový podiel Aramco tiež posúva PIF bližšie k dosiahnutiu cieľa na konci roku 2025 vo výške 1 bilióna dolárov v spravovaných aktívach.

Viac investícií Spoločnosť Aramco potvrdila, že zastaví plány na zvýšenie svojej kapacity produkcie ropy z 12 miliónov barelov denne na 13 miliónov barelov denne, pričom sa očakáva, že v rokoch 2024 až 2028 zníži kapitálové investície približne o 40 miliárd dolárov. „Nedávna smernica vlády zachovať našu maximálnu udržateľnú kapacitu na úrovni 12 miliónov barelov denne poskytuje zvýšenú flexibilitu, ako aj príležitosť zamerať sa na zvýšenie produkcie plynu a rast nášho obchodu s kvapalinami a chemikáliami,“ povedal Nasser.

Priemerná produkcia uhľovodíkov Aramco bola v roku 2023 12,8 milióna barelov ropného ekvivalentu denne, vrátane 10,7 milióna barelov celkových tekutín denne. Aramco má za cieľ zvýšiť svoje investície do iných podnikov vrátane plynárenskej a plynárenskej infraštruktúry. Jej cieľom je do roku 2030 zvýšiť produkciu plynu o viac ako 60 % v porovnaní s úrovňami v roku 2021. Jej hlavnou investíciou do plynu je projekt Jaffoura – najväčšia plynárenská hra na Blízkom východe – s odhadom 200 biliónov štandardných kubických stôp zemného plynu.

rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.