Český slavík 2023: dvojnásobne zažiarila Ewa Farna, zlatí aj Marek Ztracený či skupina Kabát

Česká hudobná verejnosť spoznala držiteľov ocenení Český slavík za rok 2023. Pražský Forum Karlín bol v piatok večer (24. 11.) miestom slávnostného galavečera tejto dlhoročnej a stále populárnej ankety, ktorá vstúpila do siedmej dekády trvania, konkrétne sa konal 61. ročník!

Kategóriu speváčok vyhrala Ewa Farna, ktorá sa na zlatú pozíciu vrátila po prvenstve za rok 2021. Zároveň získala aj ocenenie absolútny slávik za najväčší počet získaných hlasov.

Ewa si ako jediná v tento večer odniesla až dve ocenenia

Mala dvanásť, keď na jeseň roku 2006 nahrala skladbu Měls mě vůbec rád, v novembri 2006 vyšiel pod týmto názvom aj debutový album. V ankete Český slavík bola objavom roka 2006. Na svojom konte má dnes 18 albumov, vydaných doma aj v Poľsku, najnovší Umami vyšiel v decembri 2021. V októbri odohrala špičkový koncert vo vypredanej pražskej O2 aréne.

Strieborná pozícia patrí Lucii Bílej, ktorá sa dlhé roky nesie na vlne úspechu, v rádiách rotuje jej najnovšia pieseň Nebudu se držet zpátky. Diváci sa s ňou môžu stretnúť aj na koncertnom turné Bílé Vánoce Lucie Bílé. Tretie miesto patrí Monike Absolonovej. So spevom začala už ako sedemročná, v roku 2002 a 2003 bola v tejto ankete skokankou roka. Po dvadsiatich rokoch si prišla na pódium pre bronzového slávika.

 Jitku Boho s novým účesom mnoho ľudí nespoznalo, dobrú náladu mala počas večera aj bronzová slávica Monika Abosolová

Kategóriu spevákov vyhral Marek Ztracený, obhájil tak prvenstvo z rokov 2022 aj 2021. Rodák zo Železnej Rudy vstúpil na scénu v októbri 2008 s debutovým albumom Ztrácíš, ktorý mu v ankete Český slavík vyniesol ocenenie objav roka. V júni 2023 vydal siedmy štúdiový album s názvom Originál.

Marek Ztracený s manželkou na odovzdávaní cien Český slavík 2023

Hudobnou udalosťou roka boli 16., 17. a 18. júna tri koncerty na štadióne v pražskom Edene, videlo a počulo ich viac ako 100 tisíc fanúšikov. Druhá a tretia pozícia je rovnaká ako pred rokom, druhý je Vojtech Dyk, tretí Richard Krajčo.

Vojta Dyk si počas večera zaspieval skladbu, ktorá bola venovaná jeho zosnulému otcovi
Z pánov svojím lookom jednoznačne najviac zaujal Richard Krajčo so svoju manželkou Karin Krajčo Babinskou. Frontman skupiny Kryštof prišiel vo výraznom modrom outfite, nezabudol ani na striebornú kabelku, celkovo pripomínal britského speváka Harryho Stylesa, ktorý si oblieka podobné výrazné kombinácie. Pozornosť pútala aj známa porotkyňa Patricie Pagáčová s manželom.

Na prvenstvo v kategórii skupiny mohla siahnuť každá zo šestice nominovaných. Nakoniec hlasujúci posunuli na zlatú pozíciu skupinu Kabát, ktorá tak obhájila minuloročné prvenstvo. V zbierke tak majú už tucet zlatých sošiek. Na striebornej pozícii skončila skupina Mirai, na bronzovej skupina Kryštof. Mirai aj Kryštof boli na rovnakej pozícii aj pred rokom.

Kategóriu hiphop a rap vyhral Calin, ktorý bol pred rokom objavom roka. Druhé miesto patrí formácii ATMO music, tretí skončil Marpo.

Objavom roka je Tereza Balonová, autorka, speváčka a gitaristka, ktorá v týchto dňoch vydáva svoj druhý album Lampiony.

Najobľúbenejšou skladbou Rádia Impulz za rok 2023 je hit Hory skupiny O5 a Radeček.

Do siene slávy uviedli speváka Václava Neckářa, ktorý 23. októbra oslávil 80. narodeniny. Profesionálnu spevácku dráhu začínal v roku 1965 v divadle Rokoko, jeho prvým hitom bola ešte v roku 1965 pieseň Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě.

K životnému jubileu mu vydal Supraphon v októbri 2023 kompiláciu Osmdesát / Největší hity 1965 - 2023, ktorá ponúka 80 nahrávok vrátane novej skladby s názvom Snílek. Do siene slávy ho uviedla speváčka Marta Kubišová.

V 61. ročníku mohli fanúšikovia hlasovať od 14. septembra do 12. novembra. V každej kategórii bolo možné hlasovať maximálne pre šesť mien. Sošku slávika pre ocenených vyrába od roku 1996 Družstvo umělecké výroby Granát. Je vysoká 25 centimetrov, osadená českými granátmi a váži 700 gramov.

Ruka v ruke prišli aj aj niektoré hviezdy z reality šou, zo Slovenska tam bola Ráchel z posledného Love Islandu. Kontroverzná influencerka Ráchel a Claude prišli ako pár. Mladá Slovenka bola v Prahe za dámu, siahla po dramatickej róbe s metalickým efektom, v ktorej vynikli jej ženské krivky. Z Love Islandu do centra Prahy prišli aj víťazi Chris a Majka, ktorých sprevádzal tiež Lu, ktorý sa rovnako presťahoval do Prahy.
Extravagantná speváčka zas zabodovala v netradičnej farbe. Veľmi výraznou bola počas večera český raperka Sharlota. Tá je v móde známa ako skutočný chameleón. Kým na jednom evente ju môžeme vidieť v latexe a koži, na inom sa ukáže ako elegantná dáma. Na Českého slavíka prišla vo výraznej žltej róbe, no aj napriek výstrihu a hlbokému rázporku pôsobila veľmi elegantne.
Na červenom koberci sa ukázala aj česká speváčka Tereza Mašková, ktorá len pred pár dňami odspievala vypredaný koncert v pražskej Lucerne. Speváčka je stále verná svojmu ružovému účesu, s ktorým sa preslávila v SuperStar a rovnako verná je stále aj svojmu priateľovi a producentovi Oliverovi Žiakovi, s ktorým sa zoznámila práve vďaka speváckej šou.
Ale kto si získal najväčšiu pozornosť fotografov? To bola jednoznačne krásna Monika Bagárová. Charizmatická speváčka najprv zabodovala na pódiu, neskôr žiarila šťastím aj v zákulisí, kde si zapózovala po boku svojej lásky, českého podnikateľa Leonarda Lekaja. Monika vyzerala ako skutočná diva aj vďaka ligotavému outfitu a po prvýkrát sa takto na verejnosti a v spoločnosti ukázala so svojím Leom.
Adam Pavlovčin a jeho sestra Radka Pavlovčinová, ktorá sa obliekla podobne, ako svojho času napríklad Rihanna
Helena Vondráčková sa predviedla v odvážnom kúsku, foto: IG/helenavondrackovacz / Zdroj: Instagram
 Monika Bagárová si zaspieva v pražskej O2 aréne 12. septembra 2024 a oslávi tak svoje 30. narodeniny
Ondřej Brzobohatý neprišiel tentokrát s manželkou, ale so sestrou
 Nechýbala ani dara Rolins ani slovenská návrhárka Vanda Janda
 Markéta Konvičková si večer užila v dobrej nálade aj bez zisku ceny
 Vendula Pizingerová, bývalá manželka zosnulého skladateľa Karla Svobodu, v doprovode mladého fešáka, svojho syna Jakuba Svobodu
 Tereza Pergnerová na odovzdávaní cien Český slavík 2023
 Patrícia Pagáčová na odovzdávaní cien Český slavík 2023
 Vojta Dyk s manželkou Tatianou na odovzdávaní cien Český slavík 2023
 Lucie Vondráčková na odovzdávaní cien Český slavík 2023
 Marta Jandová na odovzdávaní cien Český slavík 2023
 Týnuš Třešničková na odovzdávaní cien Český slávik 2023

rNUlife.sk / teraz, Profimedia, PR TV NOVA / Foto zdroj: Profimedia

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.