Ceny najlepším architektonickým počinom za minulý rok sú rozdané. Laureáti ocenenia CE ZA AR 2023 sú známi

Vo štvrtok 5. októbra 2023 boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Galavečer bol v priamom prenose vysielaný na Dvojke RTVS, sprevádzal ním architekt Juraj Benetin.

KDE JE #REGENERÁCIA, TAM SME #SPOLUVARCHITEKTÚRE

Všetci, ktorí žijeme vo svojich domovoch, používame verejné priestranstvá, fungujeme pracovne či vo voľnom čase v rôznych budovách a priestoroch. Sme rôzni: laici, súkromní či verejní investori, architekti a ďalší odborníci, ktorí sa zúčastňujú na finálnej podobe architektonického diela. Estetická kvalita, trvácnosť realizácií a najmä ich energetická a sociálna udržateľnosť je zodpovednosťou nás všetkých, nás všetkých sa týka. 

Ako potvrdila predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová: "Asi najdôležitejšia úloha projektu CE ZA AR je scitlivovanie verejnosti voči kultúrnemu prínosu architektúry a prezentovanie príkladov dobrej praxe. Lebo zodpovednosť za tvorbu urbánneho prostredia a krajiny nesieme všetci - architekti, urbanistky, krajinári, ale aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska reprezentovaní samosprávami a verejnými inštitúciami. Sme v tom všetci spolu - #SPOLU V ARCHITEKTÚRE.“ 

Členky a členovia medzinárodnej poroty aj v 22. ročníku pri posudzovaní súťažných diel brali na zreteľ tento kľúčový význam architektúry a dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti, teda v súlade s mottom: #spoluvarchitekture/ #togetherinarchitecture.

MEDZINÁRODNÁ POROTA

Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov hodnotila 95 prihlásených diel, v užšom výbere spoločne navštívila 28 z nich. Z následných nominácií napokon určila víťazné diela v jednotlivých kategóriách. Členstvo v porote v tomto ročníku prijali:

  • Juraj Benetin (architekt, SK)
  • Dana Čupková (architektka, USA)
  • Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK)
  • Petra Kunarová (architektka, CZ)
  • Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK)
  • Jan Schindler (architekt, CZ)
  • Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ)

LAUREÁTI CE ZA AR 2023

Kategória RODINNÉ DOMY  

Dom Na Rade v Bratislave
Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič 
Iné: Ján Majerník, Juraj Stieranka 

Porota vyzdvihla, že ide o dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premyslené a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch.

Foto: Tomáš Manina Skryté zárubne J.A.P. – vhodné riešenie pre každé dvereVytvorte si domov snov s novým Wienerberger konfigurátorom

Rez

Kategória BYTOVÉ DOMY 

Rezidencia Valčíkova v Prahe  

Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík 
Iné: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová 

Autori pristúpili k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využili potenciál pozemku. Porota sa zhodla na tom, že výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný.

Foto: Filip Šlapal 

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY 

Mestský úrad v Leopoldove
Ateliér: zerozero
Architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený 
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký 
Iné: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab 

Porota ocenila silný výraz v exteriéri (až nečakaný), ktorý sa prenáša do dvoch najväčších priestorov interiéru (sobášna sieň a zasadačka), ktoré pôsobia až nadštandardne. Skvelý príklad verejnej stavby.

Foto: Matej Hakár 

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY 

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu  Slovenskej národnej galérie v Bratislave
Ateliér: Architekti BKPŠ
Architekti / architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979 

Porota vyzdvihla náročnosť projektu. V celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom.

Foto: Matej Hakár 

Kategória INTERIÉR  

Byt 29A v Bratislave 
Ateliér: martinskoček
Architekt: Martin Skoček 

Podľa slov poroty, autor veľmi jemne a premyslene zasahuje do podstaty bytu. Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu, podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu - sebavedomú, remeselne neuveriteľne kvalitnú. Všetko sa stáva jedným veľkorysým, ale citlivým celkom.

Foto: Matej Hakár 

Kategória EXTERIÉR

Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave
Ateliér: AWE ATELIER 
Krajinní architekti / architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega 
Iné: Tomáš Pozdech 

Vznikol nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom  sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou  geometriou parku. 

Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová 


ŠPECIÁLNE OCENENIA

CENA VEREJNOSTI

Cena je udeľovaná nominovanému dielu, ktoré v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov verejnosti. Hlasovanie prebiehalo od začiatku septembra na portáli www.cezaar.tv, až do oznámenia víťaza v samotnom závere galavečera. Cenu verejnosti získala Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke.


PATRÓN ARCHITEKTÚRY 

V rámci gala večera sa udeľuje ocenenie Patrón architektúry, ktorým predstavenstvo Slovenskej komory architektov vyzdvihuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a propagáciu slovenskej architektúry.

Cenu Patrón architektúry 2023 získava Slovenská národná galéria za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie medzi rokmi 2003 až 2023.

Riaditeľky SNG, Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová, zasvätili svoje pôsobenie obnove jedinečného areálu galérie s výrazným rukopisom architekta Vladimíra Dedečka, ktorý sa po dlhých rokoch chátrania zaslúžene zaradil medzi dominanty Bratislavy. Jeho súčasná podoba je výsledkom dvoch súťaží návrhov - ideovej z roku 2003 a následne projektovej z roku 2005. Aj vďaka tomu je dnes prezentované dielo hodné najvyšších ocenení tvorivej činnosti a práce všetkých, ktorí sa na ňom podieľali. 

Ocenenie predstavenstva Slovenskej komory architektov je prejavom vďaky a uznania desiatkam zamestnancov a zamestnankýň galérie, ktorí pochopili, že kultúra spoločnosti sa prejavuje aj jej vzťahom k architektonickému dedičstvu. Ich odvaha a profesionalita slúžia ako vzor dobrej praxe aj pre iné verejné a štátne inštitúcie na Slovensku.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.