Európska komisia: EÚ potrebuje investície vo výške 200 mld. eur do internetu

Na surfovanie po internete gigabitovou rýchlosťou v celej EÚ sú potrebné dodatočné investície vo výške až 200 miliárd eur, odhaduje Európska komisia (EK). Takisto sú potrebné peniaze aj na pokrytie mobilným štandardom 5G vo všetkých obývaných oblastiach, uvádza sa v správe o stave digitálnej transformácie, ktorú EK predstavila v stredu.

Podľa expertov EÚ má naďalej deficity v oblasti pevnej siete aj mobilnej komunikácie, keďže optické siete v súčasnosti pokrývajú len 56 % domácností. Sieť 5G pokrýva síce až 81 % obyvateľstva, ale vo vidieckych oblastiach je to len 51 %. Až 55 % domácností vo vidieckych oblastiach stále nie je pripojených na modernú sieť a 9 % domácností nemá žiadnu pevnú sieť.

EK si stanovila za cieľ, aby do roku 2030 mali všetky domácnosti v EÚ prístup k internetu gigabitovou rýchlosťou, a v obývaných oblastiach by malo byť zaručené pokrytie sieťou 5G. Okrem toho by do konca desaťročia mali mať všetci občania možnosť vybaviť dôležité úradné úkony online.

Okrem toho má v EÚ pracovať 20 miliónov počítačových expertov a má sa tam nachádzať aspoň 20 % celosvetovej výroby polovodičov.

rNUlife.sk / ZEK, teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.