Už po druhý krát sa tradícia jazdeckých pretekov vracia do širšieho centra Bratislavy

Najprestížnejšie jazdecké podujatie na Slovensku a v strednej Európe, Danube Equestrian Festival, sa vracia v ešte veľkolepejšom znení. Po úspešnom pilotnom dieli na nábreží Dunaja mení tento rok svoju cieľovú lokáciu. To však nijako neuberie na výnimočnosti pretekov.

Mnohí z Vás, ktorí v týchto dňoch prechádzajú okolo Národného futbalového štadióna, sa nestíhali diviť, akou rýchlosťou sa mení okolie štadióna. Tony dovezeného piesku, mobilné stajne, umelý výbeh, kde pred štartom jazdec zahreje svalstvo koňa ľahkým klusom, slama ... už chýbajú len hlavní aktéri na ustajnenie spolu so svojimi majiteľmi a parkúrovými jazdcami.

Už tento týždeň sa Národný futbalový štadión premení na jedinečnú jazdeckú arénu, ktorá je v svete nezameniteľná. Súťažiť sa bude priamo na trávnej ploche futbalového štadióna, ktorá bude nahradená pieskovým povrchom. Tento povrch sa už v minulom roku osvedčil, a preto bude opäť pripravený nemeckou firmou Karsten Koch.

V Bratislave sa chcú priblížiť formátu GC Prague Playoffs

Do Bratislavy sa po roku vracia vrcholový parkurový šport. Druhý ročník Danube Equestrian Festivalu však nanovo probehne na Národnom futbalovom štadióne. „Chceme se tým priblížiť formátu Prague Playoffs,“ uviedol jeden z organizátorov Robert Pál.

V roku 2022 sa Danube Equestrian Festival konal na Tyršovom nábreží s unikátnym výhľadom na Bratislavský hrad. Tento rok organizátori vybrali nové ikonické miesto, ktorým je Národný futbalový štadión. Uskutoční sa od 8. do 11. júna.

Rovnako ako vlani bude súčásťou programu atraktívny Pohár národov zaradený do série Longines EEF Series pod hlavičkou Eorópskej jazdeckej federácie. Ten sa uskutoční v piatok pod umelým osvetlením. Diváci budú mať vstup na štadión s kapacitou 22.500 osôb počas štyroch dní zdarma. 

„Vrátiť prestížne jazdecké podujatie CSIO na bratislavské nábrežie by tento rok bolo viac komplikované, nakoľko mesto trochu upravilo park a logisticky by to bolo veľmi náročné. Komplikovalo by to presun piesku a na to nemáme toľko času. Naviac by sme nemali ani celú plochu ako v minulom roku. Rozhodli sme sa preto hľadať niečo iného a naskytol sa Národný futbalový štadión. Termín závodu sme posunuli o mesiac neskôr, pretože v máji ešte predsa len občas býva trochu chladnejšie. Jún je pro tento typ akcie určite vhodnejší,“ uviedol jeden z hlavných organizátorov akcie Robert Pál v rozhovore pro EquiRadio.

Na futbalovom štadióne by sa táto parkúrová akcia mohla konať i v ďalších rokoch. „Máme predbežne dohodnuté, že by sme tam jazdecké podujatie mohli usporadúvať tri roky, čo je tiež veľký posun vpred. Pre nás ako organizátorov je určite jednoduchššie vytvoriť jazdeckú plochu na futbalovom štadióne, ktorý je krásne rovný, než v parku. Chceme sa týmto taktiež priblížiť pražskému formátu Global Champions Prague Playoffs, čo je akcia, ktorá má veľký ohlas medzi širokou verejnosťou. Štadión je nový a moderný, a preto sme šli touto cestou usporadúvania závodov na ikonickom mieste. Prvoradé je pre nás spopularizovať jazdecký šport ako taký a dostať sa do povedomia nielen na Slovensku, ale i v Európe,“ prezradil Pál za společnosť Riders & Dreams.

Napriek tomu, že verejnosť bude mať vstup na štadión zdarma, záujemci si musia stiahnuť vstupenky na sieti Ticketportal.

„Je to kvôli tomu, aby sme vedeli, koľko ľudí sa chystá na štadión doraziť,“ vysvetlil. Atraktívny program bude pre všetkých fanúšikov jazdectva nielen cez víkend, ale i vo všedné dni, kedy sa bude súťažit až do večerných hodín.

1. ročník Danube Equestrian Festival 2022

„Asi najväčším ťahákom bude piatočný Pohár národov, ktorý sa pôjde od 19:00 h. pod svetlami reflektorov. V tomto smere bude zaujímavý program i vo štvrtok, keďže sa taktiež bude skákať i za umelého osvetlenia. Prvý deň sme naplánovali od 20:30 h. skúšobnú trojhviezdičkovú súťaž s prekážkami vysokými 140 centimetrov. Štadión má silné svetlá, a tak si jazdci budú môcť vyskúšať, aké to je v tomto prostredí absolvovať prekážky, vrátane vodného priekopu, ktorý bude jeho súčásťou,“ predstavuje plány Robert Pál.

Behom víkendu je naplánovaný celodenný športový program od dopoludnajších hodín až do podvečera. Nedeľná Grand Prix s prekážkami do 155 centimetrov sa odjazdí od 14:00 h.

Príprava súťažnej plochy nebola vôbec ľahká. „Futbalový trávnik sa musí prikryť špeciálnymi rohožami, ktoré sme si ponechali z minulého roku. Na ne firma Karsten Koch privezie už zameiešaný piesok s geotextíliami, ktorý sme už použili vlani. Priestory pre opracovisko sú veľmi dobré a verím, že jazdci si to budú veľmi pochvaľovať," hovorí riaditeľ pretekov.

Na CSIO v Bratislave sa predstaví predbežne jedenásť tímov. „Ešte sa snažíme dostať do Bratislavy dvanásty tím, pretože i ďalšie krajiny prejavili záujem o účasť. Sme radi, že dorazia aj zástupcovia Kanady a Egypta, divokú kartu FEI udelila jazdcom z Írska, ktorí nie sú v našej skupine. Okrem krajín z našej skupiny máme potvrdenú účasť eště tímu Dánska. Celkový počet koní je limitovaný ustajnením, takže môžeme prijať zhruba 220 koní,“ dodal Robert Pál vo vysielaní EquiRadia.

Viac na: CSIO SLOVAKIA

rNUlife.sk / CSIO SLOVAKIA / Foto: poskytol Robert Pál

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.