Výstavu slovenských výtvarníkov ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ otvorili vo Frankfurte

Národná banka Slovenska (NBS) predstavila v spolupráci v generálnym konzulom Slovenskej republiky Imrichom Donathom vo Frankfurte nad Mohanom výstavu s názvom "Ľudská tvár – sloboda alebo smrť". Expozícia je venovaná súčasnému slovenskému výtvarnému umeniu v zahraničí, informovalo komunikačné oddelenie NBS.

Výstava sa nachádza v priestoroch frankfurtskej Európskej centrálnej banky (ECB) a otvorili ju pri príležitosti 30. výročia založenia NBS a zároveň aj 30. výročia samostatnosti SR.

Výstava ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ vo Frankfurte

Výstava prezentuje 80 umeleckých diel od 34 výtvarných umelcov mladej, strednej a staršej generácie. Základné motto výstavy ,,Ľudská tvar – sloboda alebo smrť“ slovenskí výtvarní umelci interpretovali rozmanitými výrazovými prostriedkami, ktorými vyjadrujú nielen podoby alebo premeny tváre a existencie súčasného človeka, ale rovnako tiež túžbu po súlade v chaotickom svete.

Na vybraných dielach sa práve ukazujú rozličné východiská, tvorivé osudy, ako aj stupne ľudskej i umeleckej zrelosti. Autori si ich priniesli z akadémii a vysokých škôl v Prahe, Bratislave, z jednotlivých miest v Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku, Portugalsku, Grécku, Španielsku, ale aj Singapuru, Indonézie a Číny.

Výstava ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ vo Frankfurte
Zľava Imrich Donath a Andrej Leca

Podľa kreatívnych producentov výstavy Andreja Antonia Leca a Roberta Leca ako aj kurátorky výstavy PhDr. Dagmary Kudoláni Srnenskej, PhD. je výber diel, napríklad s motívom krajiny, nielen priestorom pre vyjadrenie slobody, ale aj dôležitejší než kedykoľvek predtým, v tom, že nejde len o ekológiu prostredia, ale aj ekológiu citových hodnôt.

Výstava ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ vo Frankfurte
Guvernér NBS Peter Kažimír

Výstavu počas vernisáže otvorili guvernér NBS Peter Kažimír, veľvyslanec SR v Nemecku Marián Jakubóczy, člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček a kurátorka výstavy pani Dagmar Kudoláni Srnenská. O úvodné slovo sa postaral riaditeľ Kunstverein Familie Montez Daniel Mouson. Výstava potrvá do 18. 6. 2023.

rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.