Utajovaná čínska vesmírna loď sa vrátila na Zem po 9. mesiacoch vo vesmíre

V pondelok sa vrátila na Zem čínska kozmická loď, ktorá na obežnej dráhe strávila 276 dní.

Bezposádková vesmírna loď podľa plánu pristála v štartovacom stredisku Ťiou-čchüan na severozápade Číny. Úlohou prelomovej misie bolo testovanie znovupoužiteľných vesmírnych technológií, uviedli čínske štátne médiá.

Podrobnosti o kozmickej lodi a testovaných technológiách, obežnej dráhe a ďalších parametroch letu ani jej fotografie neboli zverejnené.

V roku 2021 počas podobne utajovanej misie sa čínska kozmická loď dostala na okraj vesmíru a ešte v ten istý deň sa vrátila na Zem. Podľa vtedajších informácií hlavného čínskeho vesmírneho dodávateľa pristála "horizontálne".

Podľa niektorých komentátorov Peking pravdepodobne testoval kozmickú loď podobnú autonómnemu raketoplánu X-37B amerického letectva, ktoré môže dlhodobo zostať na obežnej dráhe.

Bezposádkový raketoplán X-37B má dĺžku deväť metrov, rozpätie krídel 4,5 metra a poháňajú ho solárne panely. Na Zem sa vrátil v novembri minulého roka po 908 dňoch na obežnej dráhe. Bola to už šiesta misia tohto stroja, vo vesmíre celkovo strávil viac ako desať rokov.

rNUlife.sk / Space.com, Reuters, teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.