Zisky čínskych priemyselných firiem klesli o viac než pätinu

Zisky čínskych priemyselných podnikov klesli za prvé tri mesiace tohto roka o viac než pätinu.

To ukazuje, že čínska ekonomika sa ešte úplne nezotavila z predchádzajúcich obmedzení, aj keď vláda koncom minulého roka prísne opatrenia proti COVID-19 zrušila. Výsledky zároveň výrazne zaostali za odhadmi analytikov, ktorí počítali s poklesom ziskov za 1. štvrťrok iba o vyše desatiny. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila údaje čínskeho štatistického úradu.

Zisky čínskych priemyselných podnikov klesli za prvé tri mesiace roka medziročne o 21,4 %, uviedol vo štvrtok čínsky štatistický úrad. V porovnaní s vývojom za prvé dva mesiace to síce predstavuje zmiernenie poklesu (za január a február dosiahol pokles 22,9 %), analytici však počítali s poklesom iba o 12 %. Za samotný mesiac marec klesli zisky čínskych podnikov o 19,2 %, dodal štatistický úrad.

Výsledky mohli byť ešte horšie, podporu priemyslu však poskytol automobilový sektor, ktorý v marci zaznamenal zotavenie a zisk firiem v tejto oblasti vzrástol o viac než 9 %. Na porovnanie, za január a február zaznamenal prepad o 41,7 %. Situácia by sa podľa čínskych ekonómov mala postupne zlepšovať, pričom očakávajú, že v 2. polroku sa zisky priemyselných podnikov vrátia k rastu.

rNUlife.sk / teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.