Green Building Summit o plánovaní udržateľných
mestských štvrtí

Renomovaní európski architekti a odborníci prinesú na Slovensko svetové riešenia, ako môžu byť mestá zelenšie.

Ako reaguje trh na stále sa zvyšujúci dopyt po environmentálne zodpovedných a udržateľných riešeniach v oblasti výstavby? Môžu architektonické diela vytvárať kvalitný priestor pre prácu, život alebo kultúru a zároveň reagovať na potrebu zníženia dopadov na životné prostredie? Aká je úloha miest a developerov v tomto procese?

Už vo štvrtok 27. apríla 2023 zavítajú do Bratislavy špičkoví architekti a odborníci z renomovaných európskych architektonických ateliérov, aby hľadali odpovede na výzvy, ktorým v čase globálnych klimatických zmien čelí ich profesia. V rámci aktuálneho ročníka konferencie Green Building
Summit
prinesú inšpirácie, tipy a návody, ako navrhovať a projektovať stavby, verejné priestranstvá či mestské štvrte s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu. Podujatie sa uskutoční v exkluzívnych priestoroch Ponton priamo na Dunaji.

Záštitu nad konferenciou prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor
hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúš Vallo
.

Kvalita a udržateľnosť

V prvom bloku predstaví architekt Patrick Lüth projekty nórskeho ateliéru Snøhetta, ktorý sa od svojho založenia sústreďuje na vytváranie a implementáciu udržateľných princípov v architektúre.

Odprezentuje prehľad návrhov, ktoré by sa mohli stať prototypmi, ako projektovať kvalitné architektonické diela s čo najnižšou environmentálnou záťažou.

Drevostavby a uhlíková neutralita

Konferencia sa bude venovať aj téme drevostavieb ako spôsobu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V rozličných mierkach pracuje s drevostavbami dánsky ateliér Schmidt Hammer Lassen, ktorého projekty predstaví architekt Mads Kaltoft.

Johannes Rebhan z rakúskeho štúdia Wiehag sa podelí o know-how a špecifiká konštrukčných riešení na príklade medzinárodných projektov.

Tematicky sa panel dotkne aj situácie na Slovensku a legislatívnych zmien, ktoré sú potrebné pre širšie využitie dreva v stavebníctve u nás.

Udržateľné mestské štvrte

Nosnou témou tohtoročnej konferencie budú udržateľné mestské štvrte a ich plánovanie. Ako vo svojom manifeste uvádza jeden z najvýznamnejších hostí, švajčiarsky architekt pôsobiaci v Paríži Philippe Rahm, architektúra a urbanizmus tradične reflektovali na klímu a zdravie.

Ako príklad uvádza diela Vitrúvia, Paládia alebo Albertiho, v ktorých expozícia slnku alebo vetru, premeny teploty a vlhkosti ovplyvňovali formovanie miest. Návrat k týmto hodnotám v jeho vlastnej tvorbe bude filozofickým, ale aj praktickým úvodom tretieho bloku.

O svoje skúsenosti sa podelí aj renomovaný český ateliér CHYBIK+KRISTOF Associated architects.

Mia Scheel z dánskeho ateliéru Sweeco Architects predstaví úspešné príklady revitalizácie mestských celkov, ktoré majú ambíciu zmierniť environmentálne dopady a byť odolné aj do budúcnosti.

Rad zahraničných hostí doplnia významné osobnosti domácej scény: zakladateľ spoločnosti
Corwin Marián Hlavačka, architekt a ESG manažér J&T Real Estate Martin Stohl či predseda
predstavenstva SKGBC Pavol Kukura.


Organizátormi konferencie GREEN BUILDING SUMMIT 2023 sú Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku, a Slovenská komora architektov (SKA), ktorá združuje autorizovaných architektov a autorizovaných krajinných architektov na Slovensku.
Summit vznikol s podporou generálnych partnerov CORWIN SK, J&T Real Estate a VÚB banka. Hlavnými partnermi sú Kaufland Slovensko a Saint-Gobain Slovensko a partnermi spoločnosti Schüco a YIT Slovakia. Patrónmi summitu sú zelené rady všetkých krajín Visegradskej štvorky – česká, poľská aj maďarská rada pre zelené budovy.

Registrácia TU.

Zdroj: Slovenská rada pre zelené budovy

rNUlife.sk / Henrieta Kissová, PR and Marketing Manager

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.