Slavo Solovic vydáva album 4 Divertimentá a ponúka ďalší zo svojich talentov

Umelecký záber Slava Solovica je mimoriadne široký, pričom jeho tvorbu počúvate možno každý deň bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli (Slovania, Známi neznámi, Oteckovia, Ministri, Čiara, Vitaj doma brate a ďalšie).

Vyhľadávaný skladateľ, producent, aranžér i autor hudby k množstvu divadelných hier, filmov, seriálov a hudobných projektov sa tentokrát rozhodol predstaviť svoju tvorbu nielen novou hudbou, ale aj svojím výtvarným nadaním. Albumom a galériou obrazov s názvom 4 Divertimentá.

Divertimento je inštrumentálna hudobná forma zábavného charakteru, obľúbená v minulých storočiach. V preklade z taliančiny to znamená zábava. Solovic je zástancom postoja, že zmyslom umenia je robiť svet krajším, lepším a podľa názvu albumu pokojne aj zábavnejším. Viac dielna forma klasickej hudby Divertimento, je k tomu skvelým nástrojom.

Svieže kompozície sú príkladom umenia, ktoré vie priniesť ľuďom trochu radosti a rozptýlenia do každodenného života a pozitívnym vplyvom naladiť a inšpirovať v nevyhnutnosti našich malých každodenných rozhodnutí.

Prenesením tohoto retro hudobného tvaru do 21. storočia, sa dá vidieť kus symboliky. Napriek krízam, zlu a deštrukcii, ktoré vtedy aj dnes toxicky prenikajú do nášho bežného života, umenie ostáva, vzniká nové a naďalej ponúka možnosť úľavy v povznesení nad nevyhnutné a neriešiteľné. Chvíľu pre oddych a nádych v kontemplácii, získať tak nadhľad a s ním sa vrátiť späť do starostí reality.

„Treba tvoriť pozitívne veci, na tie negatívne potom ostane menej miesta,“ hovorí Solovic, ktorého Divertimentá presne v tomto duchu aj vznikali. Tvorba nových diel, ako protiváha temnejších chvíľ života, pomáha uviesť veci späť do rovnováhy.

“Keď to fungovalo mne pri tvorbe, možno to pomôže aj pri jej počúvaní hudby a vnímaní obrazov. Preto som sa rozhodol tieto skladby nahrať a vydať, ako album a ponúknuť spolu s obrazmi všetkým. Síce nie ako liek ale skôr ako preventívny výživový doplnok,“ dodáva skladateľ.

4 Divertimentá - prvý sólový album

4 Divertimentá sú napriek rozsiahlej tvorbe paradoxne prvým sólovým albumom Slava Solovica. Dvanásť skladieb v trojdielnych celkoch, pre sláčikový orchester, flautu, hoboj a čembalo vznikalo v spolupráci s viacerými hudobníkmi v Slovenskom rozhlase pod vedením vynikajúceho huslistu Adama Nováka.

Album vychádza pod taktovkou vydavateľstva Slnko Records na vinyle aj v digitále. K platni či FLAC súborom si môžete objednať i jednu alebo viac olejomalieb (rozmer je podobný formátu vinylového obalu)

Charitatívny rozmer

“Umenie možno dokáže robiť svet lepším a krajším, ale zas taký naivný, aby som ho považoval ako všeliek, nie som. Tam kde nezaberá, aktuálne je na to dôvodov celkom dosť, treba zvoliť účinnejšie prostriedky a preto mi napadlo podporiť niečo, čo je veľmi potrebné aj pre traumatizovaných ľudí prinútených ujsť pred zlom, ale i pre tých, na ktorých toto zlo vplýva aj z diaľky extrémne silno a často sa až tak, že sa ťažko hľadá zmysel a dôvod na čokoľvek,“ hovorí Slavo Solovic.

Celý výťažok z predaja malieb bude poskytnutý organizáciám rýchlej psychologickej pomoci (Liga za duševné zdravie, Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk a ďalšie).  

VIAC INFO

Album 4 Divertimentá (vinyl a digitál): https://www.slnkorecords.sk/slavo-solovic/4-divertimenta

Galéria maileb 4 Divertimentá: https://publish.exhibbit.com/gallery/874934167394721836/solo-gallery-100626/

4 Divertimentá na streamoch: https://slnko.lnk.to/4divertimenta

rNUlife.sk / Alex Čerevka, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.