Registrácie nových áut v EÚ vzrástli v januári o vyše 11%

Predaj nových osobných áut v Európskej únii (EÚ) aj v januári 2023 vzrástol, už šiesty mesiac po sebe. To je dobrý štart do nového roka. Do veľkej miery k tomu však prispel nezvyčajne nízky porovnávací základ v minulom roku 2022, keď bol januárový objem predaja nových vozidiel najnižší v histórii týchto záznamov.

Podľa najnovších čísiel ACEA sa počet zaregistrovaných nových osobných áut v EÚ v januári 2023 zvýšil medziročne o 11,3 % na 760.041 kusov.

V rámci členských krajín EÚ zaznamenali pozitívne výsledky tri zo štyroch kľúčových trhov regiónu.

Najvýraznejšie stúpol v januári predaj nových áut v Španielsku (51,4 %) a Taliansku (19 %), po ktorých nasledovalo Francúzsko so síce miernejším, ale stále solídnym rastom (8,8 %). Výnimkou z tohto trendu bolo Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, kde predaj nových áut minulý mesiac klesol o 2,6 %.

V prvom mesiaci roka 2023 registrácia elektrických áut na batérie aj hybridných osobných automobilov v EÚ naďalej rástla, pričom ich podiel na trhu dosiahol v prípade áut na batérie 9,5 % a hybridných 26 %.

Ale benzín zostal najobľúbenejším druhom paliva a podiel týchto áut na trhu dosiahol v januári 37,9 %.

rNUlife.sk / Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.