Cena dekana Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave za najlepšiu ateliérovú prácu 2021/2022

Cenu dekana získala Martina Kováčová za teoretickú prácu MIND THE GAP, ktorá vznikla v rámci vertikálneho ateliéru Polakovič Bátor.

Cena dekana Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave za najlepšiu ateliérovú prácu 2021/2022

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave každoročne vyhlasuje Cenu dekana - ocenenie za najlepšie ateliérové práce svojich študentov. Medzinárodná porota zložená zo svetových mien v oblasti architektúry a dizajnu - Jakub Cígler (Česká republika), Bohunka Koklesová (Slovenská republika), Vladimír Sitta (Česká republika), Pavol Šilla (Slovenská republika), Štěpán Valouch (Česká republika), Ivan Marko (Slovenská republika) a Juraj Benetin (Slovenská republika) rozhodla o Laureátke Ceny dekana za akademický rok 2021/22.

O cene: Cena dekana za najlepšiu ateliérovú prácu (s výnimkou záverečných prác), sa udeľuje študentom za prácu, ktorá je vytvorená v rámci ateliérových povinností v štúdiu študijných programov na FAD STU. Do súťaže postupujú ateliérové práce, ktoré sú ocenené hlavnou cenou v rámci posudzovanej oblasti Študentskej tvorivej vedeckej odbornej a umeleckej činnosti (Cena prof. V. Karfíka, prof. V. Vilhana, prof. E. Hrušku, prof. A. Piffla, prof. V. Chrobáka, doc. M. Kodoňa, Cena za dizajn, Cena Pro teoria). Z nich následne hodnotiaca komisia určí celkového víťaza.

Cena dekana za najlepšiu ateliérovú prácu 2021/22 putuje do rúk Martiny Kováčovej za teoretickú prácu MIND THE GAP vypracovanú vo vertikálnom ateliéri Polakovič Bátor počas 5. ročníka štúdia. 

Komentár poroty:

Laureátkou ceny dekana za rok 2022 sa stáva Martina Kováčová za projekt Mind the Gap. Rozhodnutie poroty bolo absolútne jednoznačné. Práca má interdisciplinárny charakter kombinujúci teoretické uvažovanie o sídliskách neskorej moderny so sociológiou, filmom, ale ťažisko práce spočíva aj v predložení architektonických návrhov na riešenie prieluk medzi panelákmi. Porota ocenila zacielenia sa študentky na konkrétny architektonicko-urbánny prvok sídliska, ďalej ocenila koncepčné uvažovanie študentky, jej schopnosť vidieť "v slepých kútoch" Petržálky potenciál na rozvoj daného miesta. Zaujímavým momentom práce je aj to, že záťažové situácie (charakteristiky) sídliska najrôznejšieho druhu (unifikácia, anonymita, nocľaháreň a pod.) dokázala podať odľahčenou formou, ktorá nabáda k chuti riešiť tento problém aj reálne v praxi. Napokon sa porota zhodla aj v tom, že práca je autorkou podaná vizuálne zaujímavou formou, je podložená jasnými a zrozumiteľnými skicami, ktoré neraz v sebe nesú aj vtipné vizuálne komentáre.

Cena dekana za najlepšiu ateliérovú prácu 2021/22 + Cena PRO teória za najlepšiu teoretickú prácu:

Meno: Martina Kováčová
Téma: Mind the Gap
Pedagóg: VA Polakovič Bátor
Ročník: 5.
Akad. rok: 2021/22

Plagát:Inšpirácie pre vaše projekty - systémové riešenia obvodového plášťa (3. časť)Modulárny domček Fashion Line k zhliadnutiu na Liptove

Portfólio: https://drive.google.com/file/d/1GAkPUSEGZRdOx1SDlU4NEERZmjQMcDNG/preview

rNUlife.sk / STU

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.