Fotografom roka 2022 sa stal Juraj Mravec. Osobnosťou slovenskej fotografie je Tono Stano

V priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie (SEDF) v Bratislave sa v stredu uskutočnilo odovzdávanie ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie 2022. Jeho laureátom je Tono Stano (1960), ktorý patrí k fotografom tzv. Slovenskej novej vlny.

„Fotografuje akty plné dynamiky a erotiky, zábery dômyselne inscenuje, pracuje s iróniou a ‚nadsázkou´. Roky pracuje s karlovarským filmovým festivalom, kde fotografuje hlavné filmové hviezdy," približujú laureáta vyhlasovatelia ocenenia.

Viacero výstav

Tono Stano je absolventom bratislavskej Strednej umelecko-priemyslovej školy a Katedry fotografie na pražskej FAMU. Realizuje viacero samostatných a skupinových výstav na Slovensku i v zahraničí.

Porota, ktorá pracovala v zložení Martin Kleibl, Jozef Sedlák (obaja z OZ Stredoeurópsky dom fotografie), Jana Hojstričová (VŠVU), Judiga Csáderová (Združenie slovenských profesionálnych fotografov) a Dušan Kochol (Festival_OFF), rozhodla aj o laureátovi ďalšieho ocenenia za rok 2022.

Tono Stano sa prítomným prihovoril cez videohovor, ocenenie ho príjemne prekvapilo a potešilo, prisľúbil osobnú účasť s prednáškou spojenou s prezentáciou jeho tvorby na jar 2023 priamo v priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie.

Dokumentarista tragických udalostí na Ukrajine

Titul Fotograf roka udelila filmárovi, kameramanovi a fotografovi zameranému na dokumentárnu tvorbu Jurajovi Mravcovi (1987). Ocenila jeho súbor a viacročnú dokumentáciu tragických udalostí na Ukrajine.

„Špecializuje sa na dokumentáciu extrémnych situácií, vojnových konfliktov, prírodných katastrof, silno pracuje s ľudským a spoločenským aspektom týchto udalostí," dodávajú vyhlasovatelia.

Juraj Mravec študoval fotografiu na strednej odbornej umeleckej škole a neskôr film a fotografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Za svoju prácu získal viacero ocenení. Je členom Asociácie slovenských kameramanov.

Vyhlasovateľmi ocenenia sú Združenie slovenských profesionálnych fotografov, SEDF/OZ FOTOFO, Vysoká škola výtvarných umení a Festival OFF.

rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.