Južná Kórea oznámila pokutu pre Teslu 2 milióny eur pre dojazd jej áut

Juhokórejská komisia pre hospodársku súťaž KFTC oznámila, že udelí americkému výrobcovi elektromobilov Tesla pokutu v prepočte 2 milióny eur za zamlčovanie informácií o reálnom dojazde jej vozidiel pri nízkych teplotách. Informoval o tom server CNBC.

KFTC oznámila, že Tesla dostane pokutu 2,85 miliardy wonov (2,01 milióna eur), pretože neupozornením zákazníkov nadhodnotila dojazd svojich vozidiel. Tesla na svojej internetovej stránke síce uvádza rady na jazdenie v zimných mesiacoch, avšak neinformuje o rozsahu zníženia dojazdu po poklese teplôt pod nulu.

Juhokórejská spotrebiteľská organizácia už v roku 2021 vo svojom prieskume uviedla, že dojazd väčšiny elektrických vozidiel pri nízkych teplotách môže klesnúť až o 40 %, pričom autá Tesly majú najväčší problém. Americká automobilka sa k informáciám nevyjadrila.

Pred necelým rokom dostala pokutu od KFTC nemecká automobilka Mercedes-Benz a jej juhokórejská divízia. Pokutu vo výške 20,2 miliardy wonov udelila KFTC za klamlivú reklamu súvisiacu s emisiami ich naftových vozidiel.

*(1 EUR = 1357,8 KRW)

Dodávky Tesly vo 4. kvartáli vzrástli, ale menej, ako sa čakalo

Americký výrobca elektromobilov Tesla vo 4. štvrťroku 2022 zvýšil svoje dodávky, ale menej, ako mu predpovedali analytici z Wall Street. Prispeli k tomu pretrvávajúce logistické problémy a spomaľujúci sa dopyt v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb a obáv z recesie.

Tesla v pondelok oznámila, že vo 4. štvrťroku 2022 dodala klientom 405.278 vozidiel. To bolo viac než 308.600 áut v rovnakom období predchádzajúceho roka 2021. Ale analytici, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, očakávali, že Tesla odovzdá v posledných troch mesiacoch 2022 klientom 431.117 vozidiel.

Za celý rok 2022 sa dodávky Tesly zvýšili na 1,31 milióna z 936.172 áut v roku 2021. Analytici však odhadovali, že v minulom roku odovzdá klientom približne 1,33 milióna vozidiel.

Tesla vlani spustila výrobu v dvoch nových továrňach - v Austine v Texase a v nemeckom Grünheide, východne od Berlína. Zvýšila tiež výrobu vo Fremonte v Kalifornii a v Šanghaji. Ale v poslednom kvartáli 2022 jej produkciu v Číne negatívne ovplyvnili obmedzenia spojené s ochorením COVID-19. Tesla bola nútená dočasne pozastaviť a znížiť výrobu v Šanghaji.

V decembri viacerí analytici vyjadrili obavy zo slabnúceho dopytu po elektrických vozidlách Tesla, ktoré sú relatívne drahé v porovnaní s rastúcim počtom hybridných a plne elektrických produktov konkurenčných automobiliek. Tesla je pripravená tento rok ťažiť z výhod amerického zákona o znižovaní inflácie (Inflation Reduction Act), ktorý zahŕňa stimuly pre domácu výrobu a nákupy plne elektrických áut v USA.

rNUlife.sk / TASR o tom informuje na základe správ Reuters a CNBC / foto: Tesla

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.