Najlepšie svetové kuchyne: Slovensko v TOP 50! Všetci naši susedia nás predbehli, najvyššie Poľsko

Spoločnosť TasteAtlas zverejnila hodnotenie najlepších svetových kuchýň z celého sveta a nájdete v ňom aj našu malú krajinu zo srdca Európy!

Najvyššie miesta v rebríčku obsadili známe európske kuchyne z juhu nášho kontinentu. Na prvom mieste skončila talianska kuchyňa, druhé miesto obsadila grécka kuchyňa a tretiu pozíciu si zabezpečilo Španielsko.

Hneď za nimi skončilo Japonsko, India, Mexiko nasledované Tureckom, USA, Francúzskom a prekvapivo TOP10 uzatvára Peru!

Slovensko sa umiestnilo na 50. priečke z 95 krajín v rebríčku nachádzajúc sa medzi Uruguajom a Egyptom.

Vyzerá to však tak, že nám stačí prejsť kúsok za hranice a môžeme si vychutnať rovnako alebo ešte viac chutné miestne pokrmy! Všetci naši susedia sa totižto umiestnili na vyššej priečke a to konkrétne:

  • Ukrajina na 41. mieste
  • Rakúsko na 33. mieste
  • Česká republika na 27. mieste
  • Maďarsko na 21. mieste
  • Poľsko na 14. mieste

TOP 5 najlepších kuchýň sveta roka 2022

1. Miesto Taliansko

Táto kuchyňa je nielen chutná, ale aj pestrá a farebná. Nájdeme v nej veľké množstvo čerstvej zeleniny, rôzne druhy mäsa, rýb aj cestovín. Talianska kuchyňa je ďalej známa pestrým výberom plniek, zmrzliny či dezertov. Obľúbené sú rôzne druhy lokálnych syrov a medzi najznámejšie talianske jedlá patrí najmä pizza, cestoviny, rizotá a znamenité dezerty. Národná kuchyňa Talianska inšpiruje mnoho daľších krajín a aj my si radi pripravujeme niektoré z nich. Azda najznámejší dezert, ktorý kraľuje aj u nás, je Tiramisu. My vám dnes ponúkame netradičné prevedenie:

Talianske rezy
Talianske rezy: Osviežujúci zákusok inšpirovaný ľahučkým tiramisu

2. Miesto Grécko

Grécka kuchyňa je známa ľahkými, čerstvými a najmä kvalitnými jedlami. V každej reštaurácii dávajú do popredia ich najznámejšie lokálne potraviny, ako je olivový olej, krémový jogurt či Feta syr. Presne tieto suroviny spája úžasný svieži šalát, pozrite si recept:

Pravý grécky šalát
Pravý grécky šalát

3. Miesto Španielsko

Španielska kuchyňa je bohatá najmä na čerstvú zeleninu, ryby, mušle, krevety, sépie aj chobotnice. Okrem rýb radi pripravujú polievky, šaláty a ale aj mäso, ktoré najdeme skôr vo vnútrozemí. V celej krajine dominuje hlavná prísada, ktorou je olivový olej, ďalej radi používajú rôzne koreniny a čerstvé bylinky. Jedlá španielskej kuchyne si našli miesto aj v našej kuchyni a naše najobľúbenejšie sú recepty na polievku gaspacho, tortily, rôzne šaláty a paelly. Svoj recept nám prezradil aj známy šéfkuchár, Vojto Artz:

Paella podľa Vojta Artza
Exkluzívne od známeho šefkuchára: Recept na Paella Mista Mediterranea
Famózna Paella podľa šéfkuchára Vojta Artza. 

4. Miesto Japonsko

Japonská kuchyňa je právom považovaná za najzdravšiu kuchyňu. Základom je ryža, zelenina, ryby a morské plody. Najznámejším typicky japonským jedlom, ktoré reprezentuje striedmosť Japoncov, je bezpochyby sushi. Známou polievkou, ktorú nájdete aj v našich reštauáciách, je polievka Ramen. Je veľmi bohatá a sýta, preto nahradí aj hlavný chod. Vyskúšajte recept:

Videorecept: Japonská ramen polievka
VIDEORECEPT: Japonská ramen polievka

5. Miesto India

Indická kuchyňa je plná korenín a prevažne vegetariánskych pokrmov, ale nájdu sa aj chutné mäsité. Známe sú placky nán, fašírky, smažené guľky aj indické kuracie kari. Pripravte si ho podľa videoreceptu:

Posledné 3 miesta v TOP95 uzatvárajú kuchyne z Lotyšska, Maroka a Nórska.

Slovenská kuchyňa sa vyznačuje tradičnými jedlami a kulinárskymi zručnosťami našich starých mám. Najznámejším jedlom, ktorým sa pýšime, sú bryndzové halušky. Možno ich nepoznajú v každej krajine na svete, a ťažko sa našincom prekladá, čo je bryndza a čo haluška, no každý, kto zavíta na Slovensko, sa s týmto receptom zaručene stretne.

TOP50 najlepších kuchýň sveta

Celý zoznam 95 najlepších kuchýň sveta nájdete na tejto stránke.

Zdroj: TasteAtlas

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.