Vláda predstavila ceny energií pre domácnosti, cena elektriny nevzrastie. Podmienkou je, že parlament schváli rozpočet!

Známe sú prvé informácie o výške pomoci s cenami elektriny,plynu a centrálneho zásobovania teplom pre domácnosti. Elektrina nezdražie, plyn a teplo o 15 percent. Táto kompetencia pritom neprináleží vláde, ale regulačnému úradu (URSO).

„V roku 2023 ostane cena elektriny pre obyvateľov stabilná, bez zmeny oproti roku 2022,“ povedal dnes premiér Eduard Heger. Plyn používaný na kúrenie zdražie najviac o 15 % a pre centrálne zásobovanie teplom je priemerné zvýšenie o 15 %.

https://www.facebook.com/watch/?v=3500090693552399

Pokiaľ by štát ceny nezastropoval, cena elektriny pre domácnosti by stúpla o 380 %, plynu o 225 % a tepla o 80 % oproti roku 2022. Celý balík by mal stáť až 6 miliárd eur.

O nižšiu cenu nebude treba žiadať

„Ľudia a domácnosti na Slovensku nezaplatia za elektrinu ani o euro viac než tento rok,“ povedala počas tlačovej konferencie ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. O dotáciu nebude potrebné žiadať, cena bude regulovaná a nižšia cena by mala byť zaúčtovaná automaticky. „Vláda v spolupráci s URSO určí ceny,“ povedal minister práce, sociálny veci a rodiny Milan Krajniak.

Ďalšie technické podrobnosti zastropovania cien energií na rok 2023 predstaví neskôr minister hospodárstva Karel Hirman. Nie je známe, či bude aplikované nejaké obmedzenie na výšku spotreby, alebo sa regulovaná cena bude vzťahovať na celú faktúru za energie.

Zastropovanie cien energií na budúci rok je podmienené schválením rozpočtu. Suma 6 miliárd eur, ktorá by na tento účel mala byť určená, má už byť v návrhu rozpočtu započítaná.

Miliardy eur na boj s drahými energiami sú už podľa premiéra zakomponované v štátnom rozpočte. „Toto všetko už je v rozpočte,“ zdôraznil Heger, ktorý znova apeloval na parlament, aby schválil návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. „Kto nezahlasuje za rozpočet, ohrozuje túto pomoc,“ doplnil Krajniak.

rNUlife.sk / foto: topky

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.