Obraz expresionistu Beckmanna sa predal za rekordných 20 miliónov eur

Za 20 miliónov eur vydražili vo štvrtok v Berlíne autoportrét nemeckého expresionistického maliara Maxa Beckmanna. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o doposiaľ najvyššiu sumu, za akú kedy vydražili obraz na aukcii v Nemecku.

Maľbu s názvom "Selbstbildnis gelb-rosa" (Autoportrét žlto-ružový) vytvoril expresionistický umelec Max Beckmann (1884 – 1950) počas druhej svetovej vojny v Holandsku, kam niekoľko rokov predtým utiekol pred nemeckými nacistami.

Zdroj: Berliner Morgenpost

Vyvolávacia cena bola 13 eur. Konečná cena vrátane súvisiacich poplatkov dosiahla 23,2 milióna eur, uviedol berlínsky aukčný dom Grisebach. Obraz pôvodne vlastnila umelcova manželka a v posledných desaťročiach bol súčasťou zbierky súkromného švajčiarskeho zberateľa.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Max_Beckmann

Maľby pred aukciou vystavili len za ochranným sklom, aby tak predišli prípadným vandalským činom zo strany klimatických aktivistov, píše AFP.

Doteraz najdrahší obraz v Nemecku vydražili v roku 2018. Išlo taktiež o dielo Maxa Beckmanna s názvom "Die Aegypterin" (Egypťanka), ktoré sa predalo za 4,7 milióna eur.

Hölle der Vögel z roku 1938, namaľoval Max Beckmann v Amsterdame a dokončil v Paríži © Christie's

Inú Beckmannovu maľbu s názvom Hölle der Vögel (Vtáčie peklo), ktorá sa považuje za vyjadrenie protestu voči nemeckému nacizmu, vydražili v roku 2017 v Londýne za 43 miliónov eur. Nacisti označili Beckmannovu tvorbu za prejav "degenerovaného" moderného umenia a mnohé nemecké múzeá dali odstrániť celkovo stovky jeho diel.

Berlínska aukcia, foto AP

Podľa správ nemeckých médií je Beckmannov autoportrét, ktorý vydražili vo štvrtok, zrejme najdrahším umeleckým dielom vôbec predaným na aukcii v Nemecku. Predchádzajúci rekord patril bronzovej soche Budhu, ktorá vznikla v 15. storočí v Číne. Tú vlani predali za 9,5 milióna eur.

rNUlife.sk / teraz.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.