Vznikla Iniciatíva pre moderné drevostavby. Podporuje drevo ako udržateľnú surovinu v stavebníctve

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) spolu so svojimi členmi, ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia založili Iniciatívu pre moderné drevostavby s cieľom podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve. Iniciatíva má v súčasnosti 10 partnerov a 14 podporovateľov.

Využívanie dreva ako stavebného materiálu v modernom stavebníctve je podľa SKGBC nedostatočné. Stavebné materiály z dreva musia byť podľa slovenskej rady súčasťou riešení pre dosiahnutie klimatických cieľov na roky 2030 a 2050.

„V aktuálnej situácii, keď je vysoký dopyt po udržateľnej výstavbe, sú drevostavby jedným z riešení ako znížiť uhlíkovú stopu a zvýšiť kapacity a rýchlosť výstavby. Preto musia byť v súlade s požiadavkami na udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu stavebné materiály z dreva súčasťou riešení pre dosiahnutie klimatických cieľov na roky 2030 a 2050,“ uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Drevo riešia aj EÚ a vedci

Iniciatíva je mimoriadne aktuálna a v súlade s európskymi iniciatívami posledných dní. Aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo štvrtok na podujatí Nového Európskeho Bauhausu vo Fínsku vyzdvihla lesy a drevo ako najlepších spojencov v boji proti klimatickým zmenám. Lesy poskytujú inšpiráciu a materiály pre udržateľnú výstavbu a zároveň podporujú biodiverzitu, znejú závery podujatia na podporu udržateľnej výstavby. Technický vývoj nám umožňuje využívať jedinečné vlastnosti dreva na vytváranie stále náročnejších konštrukcií a dizajnov.

Ešte predtým, koncom októbra poslalo 550 vedeckých pracovníkov Európskej komisii, parlamentu aj rade otvorený list, v ktorom vyzdvihujú dôležitosť udržateľného obhospodarovania lesov. Práve to je podľa signatárov cesta, aby sa zásoby dreva udržovali na konštantnej úrovni a využíval sa prírastok na výrobky z dreva a na energiu s cieľom podporiť klímu a zelenú ekonomiku.

Zelená transformácia Slovenska

Drevostavby vytvárajú potenciál pre využitie domácej suroviny s vyššou pridanou hodnotou. Na Slovensku už existuje základ ekosystému na realizáciu prefabrikovanej výstavby na báze dreva. Veľa spoločností je aktívnych v realizácii montovaných stavieb, i keď ide takmer výlučne o rodinné domy. Plnému využitiu dreva ako stavebného materiálu však bránia niektoré bariéry, ktoré by sa dali eliminovať úpravou legislatívy. Normy na Slovensku dnes umožňujú stavby na báze dreva len do výšky 5 nadzemných podlaží. To je pre investorov nedostatočné a v porovnaní s predpismi v iných krajinách podhodnotené.

Partneri a podporovatelia

Iniciatíva pre moderné drevostavby zastrešovaná SKGBC má 10 partnerov: Corwin SK, Cresco Real Estate, ESET, Immocap, J&T Real Estate, Knauf Insulation, MiddleCap, Peikko Slovakia, Saint Gobain Slovensko a YIT Slovakia. Zároveň iniciatíve pomáha aj jej 14 podporovateľov z rôznych oblastí pôsobenia: Budovy pre budúcnosť, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Inštitút pre pasívne domy, Inštitút Slovenskej komory architektov, Kontrakting, Manifest 2020, Metropolitný inštitút Bratislavy, advokátska kancelária Poláček & Partners, Siebert + Talaš, Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Staviame z dreva a Všeobecná úverová banka.

***

Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council – SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku. Neziskové občianske združenie bolo založené v novembri 2010 a zasadzuje sa o to, aby sa ekonomicky, ekologicky a esteticky navrhované budovy so zdravým vnútorným prostredím, v ktorých sa nemrhá energiou ani inými zdrojmi, stali na Slovensku štandardom. Cieľom rady je, aby novopostavené aj rekonštruované budovy boli realizované podľa udržateľných štandardov, čím sa zníži spotreba energií, eliminuje vplyv budov na životné prostredie a minimalizuje sa uhlíková stopa. V súčasnosti má rada 56 členov. Viac informácií nájdete na stránke www.skgbc.org.

rNUlife.sk / Henrieta Kissova, PR SKGBC

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.