SVETOVÝ ÚSPECH SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRY: JURKOVIČOVU TEPLÁREŇ OCENILI NA CELOSVETOVEJ SÚŤAŽI

Uplynulý víkend sa v španielskom meste Bilbao konalo slávnostné odovzdávanie prestížnych medzinárodných ocenení The Architecture MasterPrize Award 2022. Architekt Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP získali za Konverziu Jurkovičovej Teplárne Národná Kultúrna Pamiatka najvyššie ocenenie Winner Best of Best v kategórii „Industriálne budovy“. Projekt bol ocenený v konkurencii viac ako 1000 projektov zo 65 krajín sveta ako vôbec prvá stavba zo Slovenska.

Slávnostného odovzdávania cien sa 24. novembra v Guggenheim Museum Bilbao zúčastnili architekti Martin Paško, Zuzana Zacharová a zástupcovia investora Penta Real Estate.

„Je veľkou poctou pre nás byť medzi ocenenými a zároveň je to dôkaz, že aj na Slovensku máme stavby medzinárodného významu. Jurkovičova Tepláreň je príkladom udržateľnosti a unikátnym priestorom spájajúcim moderné pracovné prostredie, kultúru a gastronómiu v jedinečnom priestore novej modernej zóny v Bratislave,“ povedal Martin Paško, hlavný architekt konverzie.

Zdroj: FB Sky park by Zaha Hadid

Komplexná rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne stála viac ako 13 miliónov eur. Budova je súčasťou polyfunkčného komplexu Sky Park s mestským parkom od architektky Zahy Hadid v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova.

Jurkovičovu tepláreň bola projektom slovenskej energetiky. Začali ju stavať v roku 1941 a dokončili ju v roku 1944. Bola súčasťou priemyselného centra Bratislavy, mimo historického jadra mesta. Pre blízkosť prístavu a vlakovej vlečky vzniklo viacero továrenských stavieb ako Cvernovka, Gumon, Kablo či rafinéria Apollo. Jurkovičova tepláreň je jedným z posledných odkazov na priemyselnú históriu tejto lokality v Bratislave. Počas bombardovania rafinérie Apollo bola čiastočne zasiahnutá a roky po ukončení svojej prevádzky chátrala.

Zdroj: FB Sky park by Zaha Hadid

Názov projektu: Konverzia Jurkovičovej Teplárne
Národná Kultúrna Pamiatka Bratislava
Hlavný architekt konverzie: Martin Paško a tím DF Creative Group
Spoluautori architektonickej časti: Zuzana Zacharová, Eva Belláková, Matúš Podskalický, Martina Michalková, Alexandra Havranová
Obnova fasád a strešného plášťa: Pavol Pauliny, Vlasta Viglašová, Ján Kresan / Pamarch
Interiéry shell & core a multifunkčná sála : DF Creative Group
Fit-out nájomných priestorov Base4Work: Ján Antal, Barbora Babocká / Perspektiv
Fit-out reštaurácie Werk : Beef architekti
Fit-out kaviarne Dot Gallery : Point architekti
Spolupráca: Roman Bányai (hlavný inžinier konverzie); Marta Pichová, Ivan Holub (obnova fasád a strešného plášťa); Pavol Pribylinec, Juraj Prokipčák, Mária Kubaliaková (stavebná časť)
Hlavný statik konverzie: Peter Gavaľa
Investor: Penta Real Estate
Návrh: 2016 (obnova fasád)
2017 – 2019 (konverzia interiérových priestorov)
Realizácia: 2018 – 2020 (obnova fasád), 2018 – 2021 (konverzia interiérových priestorov)
Plocha pozemku: 1 800 m2
Úžitková plocha: 6 300 m2
Stavebné náklady: 13 mil. eur

Zdroj: TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.