Českú kultúrnu pamiatku zámok Blatná oživujú bývalí majitelia

Zámok Blatná patrí medzi stavebne najhodnotnejšie a architektonicky najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu v Českej republike. Po roku 1991 sa do neho z etiópskej emigrácie vrátili potomkovia rodu Hildprandtovcov, ktorí po reštitúcií pokračujú v rozsiahlej obnove a sprístupnení pre verejnosť okrem prehliadok zámku i rôznymi aktivitami. Už tradičnými sa stali Vianočné trhy, ktoré otvoria 26. 11. a počas víkendov budú až do 18. 12. 2022.

„Pred ôsmimi rokmi som prevzal zámok. Urobili sme kanalizáciu objektov, zrekonštruovali fasádu zámku, pokračujeme v obnove interiérov. Máme 42 hektárový anglický park s lesmi, rybníkmi a zvieratami. Čo sa týka turizmu nesmie byť rozdiel medzi štátnym a súkromným majetkom, máme rovnaký záujem. Sme rodinný projekt a chceme, aby návštevy sa u nás cítili ako doma, preferujeme osobný a neformálny kontakt s nimi. Náš vodný zámok je 100 kilometrov od Prahy a môžeme organizovať akcie, ktoré chceme robiť. V tomto roku sme dosiahli rekordnú návštevnosť 150 tisíc záujemcov,“ na nedávnej tlačovej konferencii v Bratislave povedal majiteľ zámku Stephanos Germenis-Hildprandt.   

Okrem klavírnych, swingových, jazzových a rockových koncertov, výstav, vínnych festivalov a sezónnych trhov tam už boli divadelné predstavenia Rusalka a Nabucco, koncert filharmónie z Viedne, Svätováclavské slávnosti patróna českého národa či veľmi úspešné motoristické podujatia.

Na jarnej veteránskej jazde Spring Clasic sa predstavilo vyše sto legendárnych historických áut Ford, Chevrolet, Jaguar, Mercedes Benz, Porsche a ďalších svetoznámych značiek.

Na jesennej výstave áut Concorso Castle Blatná v zámockom parku návštevníci obdivovali eleganciu súčasných vozidiel McLaren, Bugatti, Ferrari a iných firiem. Ďalšia takáto výstava bude v prvú septembrovú sobotu 2023.

V budúcoročnom júlovom pláne je aj divadelné predstavenie Šialene smutná princezná. Zároveň to bude po 55. rokoch pripomienka na rovnomenný film, ktorý sa nakrúcal na zámku Blatná v roku 1968. Legendárny rozprávkový hudobný film v hlavných úlohách so spevákmi Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom je známy, pretože už veľa razy ho uviedli v televízii.

„Máme do budúcnosti ešte veľké plány, aj vytvoriť ubytovanie na zámku. Naše motto je: chceme priniesť svet do Blatnej a Blatnú do sveta,“ prezradil zámocký pán.

História terajšej kultúrnej pamiatky v južných Čechách siaha do roku 1235. Z pôvodne opevneného šľachtického obydlia sa prestavbami stal gotický hrad, z ktorého sa do súčasnosti zachovali len zvyšky románskej kaplnky. Striedajúci sa majitelia objekt zmenili na kamenný palác s monumentálnou hranolovou vežou, hrad obkolesili kamenným múrom, vodnou priekopou, hlineným valom a z románskeho sídla sa stala gotická pevnosť.

V 16. storočí sa z juhozápadného paláca stal skvostný trojposchodový goticko-renesančný Rejtov palác a pribudol nový renesančný Rozdražovský palác, neskôr čiastočne prestavaný v barokovom štýle. Od roku 1798, s prerušením v dobe komunistickej éry, sú doteraz poslední majitelia zámku Hildprandtovci, šľachtický rod pochádzajúci z rakúskeho Ottenhausenu. 

Po nákladnej adaptácii zámku si vytvorili reprezentatívne sídlo aj s pohodlným bývaním. V rokoch 1850 – 1856 uskutočnili novogotické úpravy v romantickom duchu, ktoré tvoria súčasný stav objektu. Začiatkom 19. storočia z pôvodnej zámockej zvernice vytvorili anglický park s cudzokrajnými drevinami, kde sa voľne pohybuje stádo danielov škvrnitých a množstvo pávov. Zámocký park je verejnosti prístupný celoročne.  

rNUlife.sk / PAVOL ERDZIAK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.