Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera získal Lukáš Onderčanin

Okrem hlavného ocenenia bola opäť udelená aj Cena čitateľov a čitateliek, ktorú tento rok získal Lukáš Onderčanin a jeho dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade z vydavateľstva Absynt.

Podľa slov porotkyne Weroniky Gogola: „Je to kniha, ktorá síce vychádza z 'non-fiction', ale zároveň je vyrozprávaná ako dobrodružný román na veľmi vysokej literárnej úrovni.“

Na snímke víťaz Ceny čitateľov a čitateliek Lukáš Onderčanin za knihu Utópia v Leninovej záhrade počas odovzdávania výročnej ceny Anasoft litera a Ceny čitateľov a čitateliek v Bratislave 26. októbra 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovenský novinár Lukáš Onderčanin vo svojom dokumentárnom románe ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu. Z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny pod štítmi Ťanšanu, ktorá si medzi rokmi 1925 a 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.

„Dnes si vieme zistiť, čo sa dialo v Kirgizsku alebo ako vyzerá hocijaká destinácia, kam ideme na dovolenku alebo na cestu. Ale títo ľudia neboli ani vo väčšom meste, ani v hlavnom meste a vybrali sa mesiac vlakom do úplne iného sveta,“ prezradil autor v rozhovore, ktorý pre cenu Anasoft litera natočila režisérka Hana Hančinová.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov v predchádzajúcom kalendárnom roku.

rNUlife.sk / Anasoft litera

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.