Prihlasovanie do súťaže I.CON.A _ 2022 (Industrial CONversion Awards) - konverzií priemyselného dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť

Design factory o.z. v spolupráci s FAD STU a STM vyhlasujú sútaž I.CON.A 2022 (Industrial CONversion Awards). Cieľom prvého ročníka súťaže je prezentácia a propagácia inšpiratívnych konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku.

Prihlásiť dielo do súťaže môže investor, autor, prevádzkovateľ, univerzita, pamiatkový úrad, samospráva a odborná verejnosť. Podmienkou je, aby bola konverzia realizovaná na Slovensku v období od 2005 - 2022. Prihlasovací formulár nájdete TU.

Prihlášky budú prijímané do 10. októbra 2022. Z prihlásených konverzií bude vybraných 20 najinšpiratívnejších nominácií, z ktorých medzinárodná porota vyberie laureáta ceny I.CON.A. Laureát bude vyhlásený na slávnostnom udeľovaní ocenenia I.CON.A - Industrial Conversion Award dňa 10.11. o 19.00 v priestoroch nového kultúrno-kreatívneho centra Design factory Jarovce.

Víťazné dielo - ocenenie Industrial CONversion Award získa okrem mediálnej pozornosti aj jedinečnú umeleckú plastiku od akademického sochára doc. Milana Lukáča, vytvorenú špeciálne pre túto príležitosť. Jej podoba bude čoskoro zverejnená.

Všetky projekty, ktoré prijmú nomináciu, budú automaticky prezentované v rámci výstavy Architektúra konverzií Slovenska, ktorá sa uskutoční v dňoch 10. až 30. novembra 2022 v Design factory Jarovce.

Kritériá:

,,Industriálne dedičstvo tvoria pozostatky industriálnej kultúry, ktoré majú historickú, technologickú, sociálnu, architektonickú alebo vedeckú hodnotu. Sú to rôzne stavby a strojové zariadenia, dielne, továrne, mlyny, skladiská, obchody, bane, miesta, kde sa spracovávajú a čistia suroviny, a objekty, kde sa vyrába, prenáša a využíva energia. Patria sem aj dopravné stavby a všetka infraštruktúra, miesta, ktoré majú vzťah k priemyslu, vrátane objektov, ktoré slúžia na bývanie, bohoslužbu a vzdelávanie.“ definícia v zmysle charty TICCICH.

Hlavnými kritériami sú okrem citlivého prístupu súčasnej architektonickej intervencie do industriálneho, prírodného a kultúrneho kontextu aj nasledovné prístupy:

  • Priestorový a dizajnový kontext
  • Súčasný inovatívny priestorový a dispozičný plán
  • Citlivý prístup k prírodnému a kultúrnemu dedičstvu
  • Súčasné chápanie a uplatnenie tradičných a autochtónnych architektonických prvkov a ich interpretácia v kontexte konverzie
  • Inovatívne, inšpiratívne detaily a ich interpretácia v kontexte starého a nového
  •  Edukačno-vzdelávací, výchovný a spoločensko-udržateľný rozmer realizácie

Medzinárodná porota:

PhDr. Benjamin Fragner (CZ) – VCPD, Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT v Prahe
dr. Károly Teleki (HU) – Industrial Heritage Hungary
doc. Anica Draganić, PhD. (SRB) – associate professor, Department of Architecture and Urbanism, Faculty of Technical Sciences, University of Novi Sad
prof. Piotr Gerber, PhD. Eng. Architect (PL) – Foundation for the Protection of Silesian Heritage, TICCIH national representative of Poland, Faculty of Architecture at the Wrocław University of Technology
doc. Ing. Eva Kráľová, PhD. (SVK) – Slovenská technická univerzita v Bratislave Fakulta architektúry a dizajnu – FAD STU
Ing. arch. Zuzana Zacharová (SVK) – autorizovaná architektka a predsedníčka Designfactory o.z.
Ing. arch. Martin Paško (SVK) – autorizovaný architekt – Designfactory o.z.
Mgr. Zuzana Šullová (SVK) Generálna riaditeľka Slovenského technického múzea

Vyhlásenie12.9.2022
00:00
Odovzdanie návrhov10.10.2022
23:59
VyhlasovateľDesign factory, FAD STU, STM
AdresaJantárová ,
Jarovce,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktDesign factory

navštív stránku

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.