Vysoké Mýto má niekoľko výnimočností v Čechách

Najväčšie štvorcové námestie v Českej republike má mesto Vysoké Mýto, kde na ploche takmer dva hektáre je množstvo historických objektov. V jednom z nich sídli Turistické informačné centrum, Mestská galéria a Múzeum českého karosárstva. Čiže v starej radnici z roku 1433 turista zistí všetky aktivity, z ktorých si môže vybrať.

Priaznivcov hudby na námestí poteší tradičný voľne prístupný augustový Týždeň hudby od 22. do 26. 8., kde okrem iných interpretov sa predstavia J.A.R., Skyline, AG Flek, minus123minut, či Pekař s kapelou. V septembri tam budú Mestské slávnosti a ďalšie podujatia.

Regionálne múzeum z roku 1871 je najstaršie mestské múzeum v ČR, má dve nové historické výstavy. Hrom do pedálu sa venuje dejinám cyklistiky nielen v Pardubickom kraji a potrvá do 25. septembra. Druhá až do konca roka 2022 prezrádza ako svet zasahoval do histórie malého mesta i ako Vysoké Mýto malo kultúrne, sociálne, hospodárske, politické a vojenské vzťahy s celým svetom.

Galériu vo Zvonici do 11. septembra zaplnili tvorbou dve textilné výtvarníčky Hana Kozubová a Iva Vanžurová. Ich výstava Farebný svet obsahuje množstvo čipiek a bábok, nechýbajú obrazy, šperky, modely ani rozprávkové bytosti. Aj priaznivci aktívneho pohybu majú na výber. V horúcich dňoch láka k osvieženiu v zelenom prírodnom areáli veľká Tyršova verejná plaváreň z roku 1933 s piesočnatým zostupným dnom, čo je vhodné aj pre rodiny s deťmi. Na rozdiel od tejto historickej vodnej plochy je plavcom k dispozícii nový nerezový krytý bazén s rozmermi 25 x 10 metrov s unikátnym posuvným dnom, aké inde v Česku nenájdete. Priaznivci adrenalínového pohybu si môžu vyskúšať na bicykloch trailovy areál vo Viniciach alebo motokáry na autodrome.

Vysoké Mýto je známe vyše storočnou výrobou automobilových karosérií. Expozícia firmy Carrosserie Sodomka v Múzeu českého karosárstva dokumentuje najmä éru z 30. a 40. rokov 20. storočia, kedy jej autá preslávili Československo v celom svete. Rodinná firma prešla od začiatku 20. storočia z výroby kočiarov, vetroňov, klzákov, detských áut, skútrov, obytných prívesov, autobusov na výrobu špičkových karosérií automobilov. Patrila k lídrom vo svojom odbore, geniálny dizajnér Josef Sodomka sa s eleganciou áut pýšil na popredných autosalónoch i populárnych propagačných jazdách.

Návštevník spozná osobné autá Walter 4 B, Tatra 52, Jawa Minor, Tatra 57 B, pancierované Škoda VOS pre vládnych a straníckych funkcionárov, i legendárne Aero 50 Dynamik, ktoré sa zachovali iba dva kusy, druhý je v USA. Predstavujú odkaz technologického know-how karosárne v čase, keď bol jej majiteľ nelegálne uväznený. Časť výstavy prezentuje karosériu ako jedinečné odvetvie, ktoré kombinuje progresívny dizajn, automobilovú technológiu a viaceré remeslá. Na interaktívnych obrazovkách sa možno pokúsiť navrhnúť dobové auto podľa svojich predstáv.

O vznik Vysokého Mýta sa zaslúžil kráľ Přemysl Otakar II., ktorý ho okolo roku 1262 postavil na voľnej lúke i významnej obchodnej ceste Čiech s Moravou. Výnimočná pôdorysná architektúra centra mesta prezrádza jeho systematické založenie a vrchol vyspelého urbanizmu z 13. storočia. Odvtedy tam existuje pravouhlá sieť ulíc v rohoch geometrického námestia, ktoré bolo zrekonštruované v roku 1997, keď pribudla fontána a prvky mestského mobiliáru.

Začiatkom 20. storočia pomenované Námestie Přemysla Otakara II. obsahuje významné pozostatky gotickej architektúry. Od roku 1714 jeho stred zdobí Mariánsky stĺp na pamiatku vtedajšieho moru v meste. Zachované sú všetky tri hradné veže s bránami, čo väčšina českých miest z pôvodnej obrany nemá. Po obnove je novo otvorená Pražská veža, z ktorej vyhliadka vo výške 30 metrov poskytuje prekrásne panoramatické pohľady až na Krkonoše a Orlické hory.

Aj Choceňská veža má svoju podobu zo 14. storočia, Litomyšlská veža bola zničená požiarom, v druhej polovici 19. storočia ju novogoticky obnovili. Asi polovicu historického jadra obkolesujú hradby stredovekého obranného systému. Ich časť v Jungmannových sadoch obsahuje kamenné pamätné dosky s významnými udalosťami mesta.

LUKAS.RUFER.FOTO

Dominantný gotický Kostol sv. Vavrinca z prvej polovice 14. storočia zdobí nedávno zreštaurovaný obrovský barokový oltárny obraz Nanebovzatie Panny Márie od Petra Brandla, ktorý s rozmermi 703 x 296 cm je jeho najväčšia maľba v Čechách. Unikátom európskeho významu je aj vnútorná secesná fresková výzdoba na strope a po stenách chrámu. Vzácne pamiatky sú tiež cínová krstiteľnica z roku 1499, drevená polychromovaná socha Panny Márie Vysokomýtskej a vo vežiach zvony sv. Vavřinec z roku 1466 a takmer dvojtonový sv. Jiří z roku 2003.

rNUlife.sk / PAVOL ERDZIAK, foto: Kudy z nudy

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.