Svetový most Sky Bridge 721 zatraktívnil horské stredisko Dolní Morava

Najdlhší visutý most pre peších na svete Sky Bridge 721 už niekoľko týždňov láka turistov z rôznych krajín do horského rezortu Dolní Morava. Číslo v názve je jeho dĺžka, ktorá je o vyše 200 metrov viac ako doteraz najdlhší most v Portugalsku Bridge 516 Arouca, ktorý spája vodopád Aguieiras s priepasťou Paiva.

Nový svetový unikát v českom pohorí Králický Sněžník otvorili v piatok 13. mája. Nebol to smolný dátum, keďže od počiatočných denných stoviek zvedavcov záujem neustále stúpa. Koncom júna túto vzdušnú cestu medzi nebom a zemou už prešlo vyše 50.000 osôb. Okrem domácich boli zo Slovenska, Poľska, Holandska, Veľkej Británie, Francúzska, Belgicka, Japonska a iných krajín.

Po dvojročnej výstavbe 405 tonová kovová lávka upevnená 66 nosnými lanami spája dva horské hrebene, od chaty Slaměnka v nadmorskej výške 1110 metrov ponad lesné údolie Mlynského potoka na svah kopca Chlum, kde je výstup o šesť metrov vyššie. Jednosmerná cesta si žiada určitú odvahu, keďže sa kráča aj 95 metrov nad zemou. Od konca mosta vedie po spevnenej lesnej ceste dva km dlhý náučný chodník s desiatimi informačnými panelmi Most času naspäť k chate Slaměnka s výhľadom na Sky Bridge. Chodník Most času je cez mobil prepojený hrou pre dospelých a deti s prvkami rozšírenej reality z obdobia pohnutých dejín českého národa v roku 1938, vedie okolo vojenského bunkra.

Svetová turistická atrakcia Sky Bridge 721 je vedľa ďalšieho architektonického skvostu – vyhliadkovej veže Stezka v oblacích. Táto nebeská rozhľadňa je verejnosti prístupná od 5. 12. 2015. Postavená na hrebeni hory Slamník architektúrou pripomína let nočného motýľa. Konštrukcia z drevených a oceľových prvkov posplietaná hrubými povrazmi je vysoká 55 metrov, na vrchol vedie rôzne sa prelínajúci 750 metrový chodník i pre kočíky a invalidné vozíky.

Výstup medzi poschodiami veže si možno skrátiť tunelovou pavúčou sieťou. Odvážnejší turisti môžu ležať, kráčať či skákať po vodorovnej hojdajúcej sa pavúčej sieti na vrchole. Ešte väčší adrenalín možno zažiť pri zostupe 101 metrovým toboganom. Stavitelia ukotvili vyhliadkovú vežu pomocou pätiek osadených až 6,5 metra do skalného masívu. Vraj vydrží búrku s rýchlosťou vetra 200 km za hodinu. Mohutnosť veže potvrdzuje fakt, že v dobrých poveternostných podmienkach môže na ňu liezť a kochať sa panoramatickým výhľadom až 4000 záujemcov.

Adrenalín ponúka aj jazda na Mamutej horskej dráhe. Trojkilometrová bobová dráha s prevýšením 364 metrov je v Českej republike najdlhšia a v Európe druhá najdlhšia. Pri jazde prekonáte 25 zákrut, prejdete osmičkovu slučku, dvojitú 360° otáčku, krátky tunel, na niektorých úsekoch sa dá ísť rýchlosťou 50 km/h. Na svoje si prídu aj priaznivci horských bicyklov. Lanovkou Sněžník sa aj s bicyklom dostanú k horskej chate Slaměnka, kde v 13 kilometrovom Trail Parku si môžu vybrať z troch upravených tratí, ďalšie cyklotrasy majú iné vstupy. Samostatnou časťou rezortu sú detské zážitkové parky, hravá rieka, obrovský mamut, pieskový svet, tubing, lanový okruh a iné zábavné atrakcie pre najmenších.

Z uvedeného vyplýva, že je to mohutné horské stredisko nad obcou Dolní Morava v Pardubickom kraji. V obci žije okolo štyristo obyvateľov a denne má niekoľkonásobne viac návštevníkov. Horské stredisko prevádzkuje vhodný on-line systém, ktorý umožňuje efektívnu organizáciu návštevnosti pri jednotlivých atrakciách. Zámerom rezortu je stať sa nielen medzinárodne konkurencieschopným, ale v mnohých ohľadoch jedinečnou destináciou v Európe. Je v národnej prírodnej rezervácii a má ďalšie investičné zámery.

„Na hornom parkovisku vybudujeme apartmány, pribudne nový hotel, wellness centrum. Stromy nebudeme rúbať,“ sľubuje manažérka horského rezortu Dolní Morava Jitka Kadlčíková.

Pavol ERDZIAK / rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.