Dovolenka v Chorvátsku je už takmer taká drahá ako na Azúrovom pobreží vo Francúzsku

Najdrahšie letné dovolenky v Európe sú suverénne na Azúrovom pobreží Stredozemného mora vo Francúzsku. Hneď za ním nasleduje Chorvátsko, osobitne oblasť strednej Dalmácie a ostrov Hvar, ktoré sa tak stalo najdrahšou prímorskou destináciou slovenských turistov. Naopak, najlacnejšie dovolenky sú v súčasnosti v Turecku a na gréckych ostrovoch, napríklad na Rodose či na Kréte.image

Najprijateľnejšie ceny sú v Grécku a Turecku

Slovákov vyjde toto leto najmenej dovolenka pri mori v Grécku a Turecku, medzi cenovo výhodné patria aj rezorty v Španielsku a na Malte. Dôvodom sú ekonomické problémy týchto krajín, ktoré sa prejavujú aj nižšími cenami pobytov.

Naopak, Chorvátsko sebavedome výrazne zdvihlo ceny ubytovania, a zaradilo sa tak spolu s Francúzskom medzi najdrahšie destinácie pri Stredozemnom mori. Toto poznanie vyplynulo z porovnávacej analýzy, ktorú na základe dát a porovnaní cien pobytových zájazdov v online rezervačných systémoch najväčších nemeckých cestovných kancelárií pre obdobie tohtoročného leta vypracoval broker CapitalPanda.

Chorvátsko toto leto výrazne zdraželo

Zlacnenie alebo zdraženie ceny zájazdov priamo súvisí s ekonomickou kondíciou jednotlivých krajín. Grécko a Španielsko tradične trápi vysoká miera nezamestnanosti a celkovú situáciu ešte zhoršil vplyv pandémie koronavírusu. Turecko zase bojuje s extrémne vysokou infláciou, ktorá spôsobuje oslabovanie tamojšej meny, a tým aj zlacňovanie zájazdov pre zahraničných turistov.

Prekvapením sú ceny letných dovoleniek v Chorvátsku, ktoré malo dlho nálepku lacnej a atraktívnej krajiny. Tento obrázok sa však už nejaký čas mení a Chorvátsko v tejto sezóne bude patriť k najdrahším turistickým destináciám pri Stredozemnom mori. Ceny pre tohtoročnú sezónu v priemere medziročne narástli o 20 až 25 %, no výnimkou nie je ani 50-percentné zvýšenie cien.

Najdrahšou zo skúmaných destinácií pre letnú dovolenku je Azúrové pobrežie vo Francúzsku. To sa dá vysvetliť okrem iného tým, že tamojší hotelieri cielia na solventnejšiu klientelu ako tradičné rezorty, ktorých cieľom je najmä stredná trieda.

Turecká líra oslabuje, turisti za eurá dostanú viac

S výnimkou Chorvátska a Turecka sa všetky vybrané destinácie nachádzajú na území eurozóny. Znamená to, že ceny dovoleniek v Chorvátsku a Turecku môžu podliehať kurzovým výkyvom lokálnych mien práve voči euru.

V prípade Chorvátska je však pravdepodobnosť výrazného kolísania kurzu kuny voči euru nepomerne nižšia než u tureckej líry. Tureckú ekonomiku už niekoľko rokov trápi dvojciferná inflácia, ktorá sa v posledných mesiacoch dramaticky zvyšuje. Aktuálne sa nachádza na úrovni takmer 70 %, pričom pred rokom sa nachádzala približne na 16-percentnej úrovni.

Aj preto sa dá očakávať ďalšie oslabovanie tureckej líry. Nie je však úplne jasné, nakoľko sa premietne do koncových cien letných pobytov, keďže týmto smerom vychýlený kurzový rozdiel predstavuje potenciálny zisk pre cestovnú kanceláriu. Dá sa však očakávať, že o prípadný kurzový zisk sa cestovná kancelária podelí s klientom. V každom prípade ide o kurzové riziko, ktoré má na klientov potenciálne pozitívny vplyv.

rNUlife.sk / Capital Panda finreport, Foto: Shutterstock

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.