Zajtra nás čaká slávnostné otvorenie novej expozície v Antickej Gerulate

Múzeum mesta Bratislavi slávnostne otvora novú stálu expozíciu, ktorá prezentuje nálezy z lokality bývalého rímskeho tábora Gerulata ako súčasť Limes Romanus - Gerulata na hraniciach Rímskej ríše. Podujatie sa koná od 14:00 do 18:00 a Vstup je voľný!

Archeologické nálezy sa snažia priblížiť pracovný deň vojakov v tábore, ako aj život, sociálne zloženie a činnosť obyvateľov civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia s villami a rustikálnymi sídliskami.

Súčasťou otvorenia bude aj sprievodný program, ktorý predstaví lokalitu v širších súvislostiach, či už prírodných, alebo historických.

Nebude chýbať ani hudobný program, o ktorý sa postará Mucha Quartet.

Slávnostné otvorenie novej expozície, Gerulata na hraniciach Rímskej ríše, sa uskutoční v sobotu 14. mája a súčasťou podujatia bude bohatý sprievodný programom. Nebude chýbať komentovaná prehliadka novej expozície, atmosféru spríjemní hudobný program od Mucha Quartet a viaceré tematické prehliadky predstavia lokalitu v širších historických a prírodných súvislostiach. Okrem poznatkov o vojenskom tábore a o pridružených civilných osadách spoznajú návštevníci a návštevníčky  aj celkový prírodný kontext lokality Rusovce.

Unikátna rímska pamiatka v bratislavských Rusovciach, Antická Gerulata, ktorá je od roku 1987 pod správou Múzea mesta Bratislavy, má po minuloročnom zápise do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ďalšiu významnú novinku. Slávnostné otvorenie úplne novej expozície s názvom Gerulata na hraniciach Rímskej ríše sa uskutoční v sobotu 14. mája, a bude ho sprevádzať aj bohatý program pre verejnosť.

Význam Antickej Gerulaty, momentálne jedinej UNESCO lokality na západnom Slovensku, je neoceniteľný. Zápis prebehol 30. júla 2021, kedy sa súčasťou Svetového dedičstva UNESCO stala medzinárodná archeologická lokalita s názvom Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západná časť).

Dômyselný ochranný systém hraníc Rímskej ríše tvorili valy, múry, pevnosti a tábory a na Slovensku do tohto systému obrany patrila Gerulata v Rusovciach a Iža pri Komárne. Súčasťou minuloročného zápisu do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO boli oba tieto kastely, a v Rusovciach aj Dom s hypocaustom a Irkutská ulica, kde sa pôvodne nachádzal vicus (civilná osada) patriace ku Gerulate, doložené je aj pohrebisko.

Nová expozícia s názvom Gerulata na hraniciach Rímskej ríše prevedie návštevníkov a návštevníčky vývojom tábora v priebehu prvých štyroch storočí existencie kastela Gerulata. Priblíži bežný pracovný deň vojakov v tábore, ako aj život, sociálne zloženie a činnosť obyvateľov civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia s villami a rustikálnymi sídliskami. Nebudú chýbať predmety z výskumu domu s hypocaustom – podlahovým vykurovaním, ktorý predstavuje výnimočnú technickú pamiatku rímskej doby.

Návštevníci a návštevníčky tak prostredníctvom nálezov materiálnej kultúry zo siedmich rímskych pohrebísk a vyše 40 pôvodných epigrafických pamiatok spoznajú život obyvateľov Gerulaty, ich spôsob boja, božstvá, ktoré uctievali, spôsob obliekania, zábavy i starostlivosti o zovňajšok. Významnou súčasťou novej expozície je aj zbierka kamenných výtvarných diel. Vystavené exponáty pochádzajú z archeologických výskumov, ktoré v tejto lokalite prebiehajú už od začiatku 60 rokov. V exteriéroch Antickej Gerulaty na návštevníkov a návštevníčky čakajú architektonické základy rímskej pevnosti (kastela).

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.