Výstava Česko bez bariér potvrdzuje aj turistiku pre hendikepovaných    

Farebné fotografie UNESCO pamiatok, atraktívneho industriálneho a kultúrneho dedičstva, aj výhľady na krajinu z unikátnej rozhľadne tvoria výstavu Česko bez bariér. Je voľne prístupná v centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí, kde mal fotograf Tomáš Helísek pred rokom slovenskú výstavnú premiéru. Vtedy predstavil jedno moravské mesto, v ktorom žije a dôverne ho pozná, pohľadom zo svojho dopravného prostriedku – z vozíčka na výstave Olomouc z po(d)hledu.

Tentoraz z rovnakého pohľadu predstavuje zaujímavé lokality zo svojej vlaňajšej letnej návštevy Stredných a Východných Čiech, Južnej a Východnej Moravy, Olomouckého kraja, Severnej Moravy a Sliezska. Je to dôkaz, že naši západní susedia majú veľa možnosti k návšteve aj pre hendikepovaných.

Prechádzajúci stredom Hviezdoslavovho námestia sa môžu kochať na nočný osvetlený Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore zo zoznamu svetového dedičstva a tiež vzácnu Kostnicu v Sedleci. Kostol sv. Petra a Pavla v Brne, Chrám sv. Bartolomeja v Kolíne, Kaplnka sv. Jana Sarkandra a Kostol Panny Marie Snežnej v Olomouci predstavujú sakrálne stavby. Inú historickú architektúru prezentujú Zámok Holešov, Hrad Kunětická hora, objekty vo Svatom Hoštýne a Hradci nad Moravici či Krematórium v Pardubiciach. Panoramatický pohľad poskytuje radničná veža v Ostrave, iné nazretie je v bývalej banskej oblasti Vítkovice, kde sa nachádza aj Múzeum umenia. Priaznivcov zelenej krajiny poteší panoráma rozľahlých a starostlivo udržiavaných viníc v Kobylí. Iní výhľad i modernú architektúru predstavuje turistická rozhľadňa Kobylí vrch. Autor ju odfotil z podhľadu, ale ako nám potvrdil vyšiel na jej vrchol, keďže je bezschodová. Bol aj v žrebčíne v Slatiňanoch, kde odfotil koňa - jediného žijúceho tvora na celej výstave.   

 

„Zdá sa, že cestovný ruch sa po dvoch nepriaznivých rokoch vracia do formy a nás teší, že Slováci nestrácajú o Českú republiku záujem. Druhú priečku v príjazdoch z celého sveta si pevne držia už od roku 2015. Návštevnícka ponuka sa v Česku neustále rozširuje a skvalitňuje tak, aby nikoho nediskriminovala. Sme radi, že sa našej výzvy zmapovať regióny z pohľadu vozičkára zhostil fotograf Tomáš Helísek, ktorého olomouckú výstavu sme úspešne predstavili slovenskému publiku v minulom roku,“ na jej vernisáži povedala Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Slovensko.

Výstavu ocenil aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, ktorý opäť prevzal nad ňou záštitu spolu so starostkou bratislavského Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou. „Od 1. júla Česká republika predsedá v rámci Európskej únie a chceme sa prezentovať aj turisticky príťažlivými miestami. Toto sú profesionálne fotografie zospodu, pretože teraz častejšie vidíme zábery z dronov. Na Slovensku nepoznám podobný projekt, preto som rád, že výstava začína v Bratislave a bude sa rozširovať,“ povedal Tomáš Tuhý. Na Hviezdoslavovom námestí budú fotografie do 19. mája, ale v termíne od 6. do 28. mája túto výstavu doplní jej indoorová časť v bratislavskom Zichyho paláci. Česko bez bariér uvidia aj v Trenčíne na Mierovom námestí od 21. do 27. mája 2022.

Tomáš Helísek (1. 3. 1986) je životný viacbojár, jazdec na handbiku, fotograf a hlavne srdciar, ktorý pomáha v neziskovom sektore. Od narodenia má mozgovú obrnu a prekonal 13 operácií chrbtice. Pochádza zo severu Moravy, ale v Olomouci žije 10 rokov a toto mesto sa pre neho stalo srdcovou záležitosťou. Miluje život, svoju rodinu, ľudí a napriek svojmu handicapu sa snaží žiť na maximum. Osud mu v živote nadelil zopár nepríjemností a musel tvrdo bojovať. Neskôr si začal plniť sny a aktívne športovať. K foteniu sa aktívne dostal v roku 2011, ale už ako dieťa ho fascinovali fotoaparáty všetkého druhu. Má za sebou úspešnú výstavu Olomouc z po(d)hledu, ktorá v roku 2021 putovala po slovenských mestách, ďalej semifinále súťaže Fototalent 2019 aj dlhodobú spoluprácu s Academia Film Olomouc.

rNUlife.sk / Pavol Erdziak

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.