Slovenský krátky film "Chlieb náš každodenný" bude mať premiéru na Festivale v Cannes

Festival v Cannes je jedným z najprestížnejších svetových filmových podujatí. Kiná v meste na Francúzskej riviére každoročne v máji premietajú dôkladne zostavený program, do ktorého je zaradený výber tých najlepších nových filmov. V tohtoročnom programe bude zastúpené aj Slovensko – do súťažnej sekcie La Cinef festival zaradil krátkometrážny film Chlieb náš každodenný. Nakrútila ho režisérka Alica Bednáriková, študentka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení.

Snímka, ktorú festival premietne v medzinárodnej premiére pod anglickým názvom Liquid Bread, zavedie publikum na južné Slovensko, do trojgeneračného domu uprostred horúceho leta. Nečakaná návšteva vnučky Zoje rozbúri hladinu pokojnej rutiny. V tichej spoločnosti Boha a alkoholu rodina rozpletá svoju tragicko-komickú minulosť a (takmer) zamlčané tajomstvá.

            „Chcela som vo filme zobraziť život, aký poznám, s nádejou, že ho možno tak poznajú aj diváci. Vyjadriť lásku k prostrediu, z ktorého pochádzam, no neopomínať aj surovosť a tragédiu, ktorá je jeho súčasťou,“ hovorí o filme Alica Bednáriková, rodáčka zo Žiliny, ktorá má niekoľko festivalových úspechov na svojom konte aj vďaka predchádzajúcemu filmu Nuda.

Svoju novinku talentovaná tvorkyňa obsadila skúsenými hereckými osobnosťami – v snímke sa objavia Milka Zimková, Karol Čálik či Ondrej Kovaľ, spoločne s nimi sa na plátne objavia aj začínajúce herečky Viktória ŠuplatováPatrícia Balajová.

            Festival v Cannes sa uskutoční v dňoch 17. – 28. mája 2022. V sekcii La Cinef, ktorá je venovaná študentským filmom, premietne festival 16 diel a spolu so slovenskou snímkou Chlieb náš každodenný budú súťažiť aj filmy z Francúzska, Talianska, Portugalska, Dánska, Poľska, Maďarska, Veľkej Británie, Izraelu, Indie, Číny, USA či Austrálie. Do výberu boli zaradené po posúdení 1 528 prihlásených snímok z celého sveta.

Krátkometrážny / Dráma / Komédia Slovensko, 2021, 26 min
Réžia: Alica Bednáriková
Scenár: Alica Bednáriková, Diana Dzurillová
Kamera: Roman Šupej
Hudba: Dalibor Hevesi
Hrajú: Milka Zimková, Karol Čálik, Ondrej Kovaľ, Viktoria Šuplatová, Patrícia Balajová, Sarah Arató, Michael Vrzala, Jerguš Horváth

Sociálne siete filmu - @liquidbreadfilm:

Facebook https://www.facebook.com/liquidbreadfilm/

Instagramhttps://www.instagram.com/liquidbreadfilm/

rNUlife.sk / Peter Gašparík, PR manažér FTF VŠMU

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.