Do kín prišiel nový česko-slovenský triler Tieňohra, príbeh vychádza zo skutočnej udalosti

Milan Ondrík, dvojnásobný držiteľ národnej filmovej ceny Slnko v sieti za najlepší mužský herecký výkon, prichádza na plátna kín v úlohe muža túžiaceho po pomste. V kriminálnom trileri Tieňohra sa jeho manželka (Dominika Morávková) stane tragickou obeťou zločinu a hlavný hrdina bojuje s pocitom viny a potrebou konať. Obľúbený režisér Peter Bebjak svoju najnovšiu snímku nakrútil na motívy skutočnej udalosti.  

Na začiatku príbehu Jan Kavka, záchranár z malého mesta, opustí svoju manželku Evu. Krátko na to Eva zahynie pričinením nebezpečného kriminálnika a z Jana sa stáva vdovec. Ťaží ho pocit, že zavinil jej smrť, lebo jej v osudovej chvíli neprišiel na pomoc. Útočisko pred výčitkami nachádza v miestnom boxerskom klube, ktorý vedie jeho kamarát. Vyšetrovanie zločinu zatiaľ ukazuje, že páchateľ je informátorom pod policajnou ochranou. Jan chce veriť v spravodlivosť, keď si však uvedomí, že vrah by mohol svojmu trestu uniknúť, rozhodne sa konať sám, bez ohľadu na to, aké neisté to je.

Drsný triler Tieňohra vychádza zo skutočnej udalosti, ktorá sa v minulosti stala českému filmovému producentovi Janovi Bradáčovi. Jeho prvá manželka sa stala obeťou dvojnásobnej vraždy a on sa s odstupom času rozhodol vyrozprávať príbeh postavy, ktorá zažije čosi podobné. Podľa vlastných slov Bradáč nechcel rozprávať o svojom konkrétnom zážitku, ale o tom, aké otázky a rozpory v ňom tragická životná situácia vyvolala. Scenár filmu napísala jeho druhá manželka, scenáristka a režisérka Vendula Bradáčová, podľa ktorej slov je Tieňohra „príbeh ľudí, ktorí robia chyby, ale vedia za ne prevziať zodpovednosť.“

Filmovú novinku režiséra Petra Bebjaka, tvorcu úspešných filmov Čiara, Trhlina a Správa, ale aj oceňovaných televíznych minisérií Spravodlivosť či Herec, prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film.

Originálny názov: Stínohra
Krajina pôvodu: Česká republika, Slovensko
Rok výroby: 2022
Žáner: triler
Dĺžka: 103 minút
Jazyková verzia: originálna verzis
Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov
Formát: 2D
Réžia: Peter Bebjak
Scenár: Vendula Bradáčová
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Juraj Dobrakov
Hrajú: Milan Ondrík, Hynek Čermák, Leona Skleničková, Vladimír Javorský, Kristýna Frejová, Jan Jankovský, Dominika Morávková-Zeleníková

rNUlife.sk / Peter Gašparík, Continetal film

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.