Do kín prichádza film nominovaný na Oscara - Najhorší človek na svete

Najhorší človek na svete je film režiséra Joachima Triera balansujúci na pomedzí komédie a drámy, ktorý rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v dobe, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. V slovenských kinách sa film predstaví 7. apríla 2022 vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Film zaznamenáva štyri roky života Julie, mladej ženy pohybujúcej sa v nepokojných vodách svojho milostného života a snažiacej sa nájsť smer svojej kariérnej dráhy, čo ju napokon privádza k realistickému pohľadu na to, kým vlastne v skutočnosti je.

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julie prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a očarujúceho Eivinda. Film na pomedzí komédie a drámy rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v dobe, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete.

Vraví sa, že najväčším šťastím je dostať od života príležitosť byť tým, kým chceme byť a stráviť ho s niekým, koho máme radi. Ak nám však život ponúka všetko a my napriek tomu netušíme, kým a s kým chceme byť, šťastie sa stáva celkom rozpačitým pojmom.

Julia z filmu Najhorší človek na svete by o tom mohla rozprávať. Je mladá, inteligentná, krásna, všetky cesty má otvorené – a napriek tomu neprestáva blúdiť. Nie je to pritom žiadny unikát. Novinka Joachima Triera, naopak, výstižne pomenúva dilemy, ktorým dnes čelia milióny „Julií” v celom západnom svete. Výborný generačný film, za ktorý jeho hlavná predstaviteľka získala hereckú trofej z Cannes a ktorý si zabojoval aj o Oscara, patrí k tomu najlepšiemu, čo sa minulý rok dostalo do kín. Na Slovensku film úspešne uviedol minuloročný 16. ročník Filmového festivalu Cinematik.

Nie všetky kapitoly sú rovnako silné, niektoré vyznievajú do stratena. Najhorší človek na svete nie je film bez chýb, avšak celým svojím konceptom, vyznením a prevedením, dokáže z výsledného pocitu nedostatky eliminovať. Práve to je veľká prednosť Trierovho filmu. Vie byť hravý a vtipný, ale i citlivý a bolestne úprimný. Poznáte sa v ňom a bude vo Vás zádumčivo rezonovať. Pripomenie Vám širokú paletu pocitov, ktoré ste v rôznych obdobiach života prežívali, alebo práve prežívate. Piata snímka Joachima Triera tak nielenže prináša nový dych do žánru utápanom v masovej produkcii veľkých štúdií, ale rovno ašpiruje na nejlepší nezávislý film roku 2021!

Najhorší človek na svete / Verdens verste menneske (Nórsko, 2021, 127 min.)
Réžia: Joachim Trier. Scenár: Joachim Trier, Eskil Vogt. Hrajú: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Maria Grazia Di Meo, Herbert Nordrum, Hans Olav Brenner, Sofia Schandy Bloch ...

rNUlife.sk / Martin Lettava, ASFK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.