Výstava ilustrácií Ferdinanda Hložníka ponúka návrat do detstva

S tvorbou významného slovenského maliara Ferdinanda Hložníka sa mohli v 70. a 80. rokoch minulého storočia zoznámiť aj prváci na základných školách. Šlabikár, ktorý ilustroval, si dodnes pamätajú tzv. Husákove deti, približne päťdesiatnici. Našli ho na lavici hneď v prvý deň, keď prišli do školy. Iné šlabikáre v období tzv. reálneho socializmu neboli.

Bratislavská TOTO! je galéria pripravila výstavu Ferdinand Hložník - Ujovi vezú pásovú pílu, ktorá je venovaná práve "žltému šlabikáru".

Návštevníci sa môžu pozrieť na to, ako Hložník šlabikár tvoril. "A hľadať v ňom niečo viac, čo všetkých donútilo zapamätať si ho," dodávajú kurátori výstavy, ktorá ukazuje, že Hložník ilustroval to, čo videl - deti na zastávkach, v škole, doma pri telefóne, a všetko dopĺňal jasnými farbami. Originály jeho ilustrácií si môžu priaznivci "žltého šlabikára" pozrieť na výstave, ktorá potrvá do 21. apríla.

Ferdinand Hložník (1921 - 2006) študoval na oddelení kreslenia a maľovania pri Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave v ateliéroch Jána Mudrocha, Gustáva Mallého, Dezidera Millyho a Maximiliána Schurmanna. Najskôr sa stal pedagógom, učil kreslenie na gymnáziu vo Svätom Jure aj v Bratislave.

V 50. rokoch sa stal umelcom na voľnej nohe. Popri knihách ilustroval aj učebnice, okrem Šlabikára (1965) i čítanky pre 2. aj 5. postupný ročník národných škôl (1949, 1950) a pre 4. ročník základných škôl (1968) či Pomocnú knihu ruského jazyka pre III. triedu stredných škôl (1949) aj Počtovnicu pre 2. ročník osobitných škôl (1968). Jeho kresby a maľby poznáme z kníh O kohútikovi a sliepočke (1954) či Stračia nôžka (1955) Eleny Čepčekovej, Zrkadielko (1958) Márie Haštovej, aj z diel spadajúcich do tzv. sorely – Žeriavniček (1960) Jána Bodeneka a Odkiaľ sa vzal chlebík (1959). Ilustroval však aj klasiku slovenskej a zahraničnej literatúry, napríklad Dom v stráni (1961) Martina Kukučína.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.