Inflácia v januári medziročne vzrástla o 8,4 %, v ČR vyskočila na takmer 10 %, najviac za vyše 23 rokov

Medziročná hodnota inflácie v januári 2022 vzrástla na 8,4 %, najviac ju potiahli rastúce ceny energií a potravín. Medzimesačne ceny vzrástli o 2,7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročný rast cien v januári 2022 dosiahol najvyššiu mesačnú hodnotu inflácie v SR za viac ako sedemnásť rokov (od júla 2004). Medzimesačne aj medziročne hýbali cenami najdôležitejšie položky spotrebného koša slovenských domácností, a to rastúce ceny potravín o viac ako 8 %, bývania a energií, palív o 12,6 %. Január však pohol cenami naprieč celým spotrebným košom a zvyšovanie sa prejavilo pri mnohých službách a tovaroch.

Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 8,1 %, čo je najvyššia hodnota od septembra 2008. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili rastúce ceny mlieka a syrov, chleba a obilnín, obe zložky boli medziročne drahšie o viac ako 9 %. Drahšie bola aj zelenina a oleje a tuky, medziročne stála až o štvrtinu viac (v decembri to bolo 18,5 %). Mierny tlmiaci účinok malo medzimesačne iba zlacnenie odevov a obuvi.

Na snímke základné potravinárske výrobky v obchodných reťazcoch.

Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tvorí najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností, dosiahol na medziročnej báze hodnotu 12,6 %. Pod vysoký rast sa podpísali úpravy cien energií v rámci regulovaných sieťových odvetví aj skutočnosť, že pred rokom tieto ceny klesali. Ceny plynu vzrástli o 19,6 %, elektriny o 11,7 %, tepelnej energie o 11,8 % aj pevných palív o 9,2 %. Okrem toho, aj vplyvom naštartovaného rastu cien stavebných materiálov, naďalej rástlo imputované nájomné (o 14,7 %) aj údržba a oprava obydlia (o 14 %).

Medzimesačne ceny vzrástli o 2,7 %. Tempo rastu cien výrazne zrýchlilo, vyššia medzimesačná inflácia bola naposledy pred osemnástimi rokmi (v januári 2004).

Medzimesačne vrástli ceny najmä v odbore bývanie a energie, a to nielen vplyvom drahších stavebných materiálov, ale aj úpravou cien energií. Energie zvýšili ceny v priemere o 13 %, z toho elektrina o 11,7 %, plyn o 19,4 % a tepelná energia o 11,3 %. Imputované nájomné (zohľadňuje náklady na vlastné bývanie) oproti decembru zdraželo o 2 % a súčasne boli vyššie ceny aj za údržbu a opravy obydlia o 3,1 %.

Ilustračné foto

Index spotrebiteľských cien sa v januári oproti decembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 2,6 %, v domácnostiach dôchodcov o 3,3 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 2,8 %. Index spotrebiteľských cien sa v januári 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov, za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 8,3 %, za domácnosti dôchodcov o 9,1 %.

Pri januárovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 8,4 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 7,1 % a čistá inflácia 6,8 %.

Medzimesačne úhrnnú infláciu (oproti decembru 2021) ovplyvnila jadrová inflácia o 1,37 percentuálneho bodu (p. b.) a regulované ceny o 1,36 p. b. Zmeny nepriamych daní úhrnnú infláciu neovplyvnili. Jadrovú infláciu ovplyvnili ďalej ceny potravín o 0,55 p. b. a čistá infláciu o 0,82 p. b.

Vývoj inflačnej situácie v Česku i okolitých štátoch je podobný, dosahuje maximá

Spotrebiteľské ceny v Česku vzrástli v januári medziročne o takmer 10 %, čo znamená najvyššiu mieru inflácie za viac než 23 rokov. Uviedol to v pondelok Český štatistický úrad (ČSÚ). Januárovú infláciu ovplyvnili najmä ceny energií, potravín a náklady na dopravu.

Medziročná miera inflácie dosiahla v Česku podľa najnovších údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) v januári 9,9 % po 6,6-percentnej úrovni v poslednom mesiaci minulého roka. To znamená najvýraznejší rast spotrebiteľských cien od júla 1998. TASR o tom informuje na základe údajov serveru tradingeconomics. Výsledok prekonal aj očakávania analytikov, ktorí počítali so zrýchlením spotrebiteľských cien v januári na 9,3 %.

Aj v medzimesačnom porovnaní sa rast spotrebiteľských cien v januári prudko zrýchlil, pričom dosiahol rekordnú úroveň. Ako informoval ČSÚ, spotrebiteľské ceny sa v januári oproti decembru zvýšili o 4,4 %, zatiaľ čo v decembri v porovnaní s novembrom vzrástli o 0,4 %.

Januárový medzimesačný rast cien bol tak najvýraznejší od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993. Trhy síce očakávali prudké zrýchlenie rastu, počítali však s tým, že ceny sa zvýšia o 3,9 %.

NUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.