Cenu Paměti národa tento rok prevezme disidentka, protikomunistický odbojár, väzenkyňa nacizmu a pétépák*

Všetko sa to začalo pred 32 rokmi na Národní tříde v Prahe. Už zajtra, v stredu 17. Novembra, ocení Paměť národa štyroch skutočných hrdinov z Čiech a Slovenska. Laureátmi Ceny Paměti národa sú Jarmila Stibicová, ktorá podpísala Chartu 77, mnohokrát ju zatkla a ponižovala ŠtB, a pritom sa nenechala zlomiť. Lívia Herzová svojím odhodlaním zachránila v Osvienčime život matke. Jiří Lukšíček organizoval skautskú odbojovú skupinu a strávil za to šesť rokov v uránových lágroch. František Vaczula bol väznený za pokus o útek cez hranice a strávil tri roky v ťažkých podmienkach oddielov PTP*.

Ceny Paměti národa, ktoré 17. novembra od 20 hodín z Pražského Národného divadla vysiela v priamom prenose česká ČT 2 i slovenská RTVS Dvojka, sa teší veľkému verejnému i politickému zájmu senátorov, poslancov i osobností akademického a podnikateľského sveta. Do Národného divadla príde i slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok a predseda Senátu ČR Miloš Vystrčil. Svoju účast prisľúbili i budúci českí ministri Vít Rakušan, Marian Jurečka, Petr Gazdík a množstvo ďalších zástupcov budúcej vládnej koalície.

„Tohtoročný November je samozrejme radostnejší ako tie predošlé. Stále sa nemôžeme nabažiť radosti z toho, že komunisti sú mimo český parlament a bývalí agenti StB už nebudú na Úrade Vlády ČR v Strakovej akadémii,“ hovorí Mikuláš Kroupa, riaditeľ neziskovej organizácie Post Bellum, a kvituje, že sa aktuálna politická reprezentáce hlási k hodnotám Paměti národa. „Veľká udalosť nás ale čaká i na konci tohoto mesiaca: otvárame prvé múzeum totalitných režimov, tzv. Institut Paměti národa v Pardubiciach, a budúci rok chceme podobné inštitúty rozbehnúť v Brne a Olomouci,“ predstavuje ďalšie plány Paměti národa Kroupa.

Slávnostnému odovzdávaniu Cien Paměti národa bude predchádzať program v pražských uliciach. „S Korzom Národní sme pripravili niekoľko inštalácií a výstav, ktoré stavajú na svedectvách vtedajších demonštrantov, príslušníkov zasahujúcich zložiek či napríklad pamätníkov hromadného exodu východných Nemcov cez Prahu. Spomienky z Paměti národa bude možné počuť v inštalácii Trabi, Antonu Verejnej bezpečnosti, vo verejnom rozhlase a prostredníctvom interaktívnej výstavy s názvom Střípky revoluce,“ vymenúva program v uliciach Kristýna Bardová, tlačová hovorkyňa Post Bellum. „Oslavy pripravujú i študenti Gymnázia Paměti národa, ktorí v rámci projektu Samet na školách organizujú v Praze 6 prednášky a projekcie,“ uzatvára program aktivít pri príležitosti pamiatky na 17. november Kristýna Bardová.

VIAC: https://www.korzonarodni.cz/

https://www.cenypametinaroda.cz/

*pétépák / PTP = slovensky pomocné technické prápory, či Vojenské tábory nútenej práce (VTNP) Komunistický režim zriadil v Československu v rokoch 1948-1954 nútené tábory práce s vojenským režimom, známe pod skratkou PTP ako pomocné technické prápory, pre nespoľahlivých občanov. Bola to alternatíva vojenskej služby pre oponentov režimu a inteligenciu, vyjadrujúcu výhrady k socialistickej spoločnosti a pre ľudí z majetnejších rodín, ktorým znárodnili majetok. Zbrane mať nesmeli, pre režim to boli zradcovia a nepriatelia spoločnosti, ktorých perzekuovali aj po prepustení z táborov.

rNUlife.sk / Kristýna Bardová, Post Bellum

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.