Festival českého divadla v Štúdiu L+S sa predstaví už 4. novembra

Sedem večerov s českými komédiami prinesie do Bratislavy Festival českého divadla 2021. Tradičné jesenné podujatie, ktoré pripravuje pre svojich divákov Štúdio L+S, odštartuje 4. novembra. Po ročnom presúvaní termínov vzhľadom na protipandemické opatrenia sa 27. ročník Festivalu českého divadla konečne uchádza aj o vašu priazeň. Ako vždy ponúka produkciu šiestich popredných českých divadiel s predstaveniami, ktorým nechýba humor. Ironický, štipľavý, láskavý, ale určite nie prvoplánový.

"Ako vždy ponúka produkciu šiestich popredných divadiel s predstaveniami, ktorým nechýba humor. Ironický, štipľavý, láskavý, ale určite nie prvoplánový," avizuje výkonný riaditeľ divadla Pavol Danišovič festival, ktorý vznikol ešte z podnetu legiend slovenského humoru Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Úvod podujatia bude aj tento rok patriť matadorom českého divadelníctva. Divadlo Járy Cimrmana sa predstaví s najúspešnejšou hrou svojej mimoriadne úspešnej kariéry - Hospoda Na mýtince alebo pravda o tom, kto je ozajstným autorom slávnych operetných melódií. .. Zdeněk Svěrák a jeho družina tento titul odohrajú na festivale po dva večery. " Pretože toto je ich jediná slovenská 'štácia', budú hrať dvakrát," potvrdil Danišovič.

V programe 27. ročníka festivalu, ktorý sa uskutoční pod záštitou veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku a v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a Klubom občanov ČR na Slovensku, sa ďalej predstavia Komorní divadlo Kalich, Divadlo Ungelt, Divadlo Palace či Divadlo Bolka Polívky.

Petr Kostka, Jaroslav Satoranský a Miroslav Vladyka ako traja vojnoví veteráni v dojemnej komédii rešpektovaného francúzskeho dramatika Géralda Sibleyrasa - Hrdinové. To je aktuálna ponuka Divadla Kalich v réžii Petra Slavíka.

Peter Quilter je svetoznámy dramatik, ktorý priamo na objednávku Divadla Ungelt napísal hru Trhni si otče. Mať dospievajúceho syna nie je len tak, navyše ak žije bujarým nočným životom. V réžii Pavla Ondrucha sa v bláznivej komédii predstavia Bára Štěpánková, Petr Stach a talentovaný syn Veroniky Žilkovej, Vincent Navrátil.

Perfect Days je svetoznáma hra Liz Lochheadovej, ktorá má v Čechách úspešnú filmovú aj divadelnú verziu. Lenka Vlasáková a Jan Dolanský spolu so svojimi kolegami rozohrajú príbeh ženy, ktorej už začínajú tikať biologické hodiny a hľadá veľmi originálne riešenie. Romantická komédia pre ženy, ktoré chcú byť šťastné a mužov, ktorí sa toho neboja v réžii  Petra Kracíka.

Dokud nás milenky nerozdelí je názov hry francúzskeho autora, odborníka na nečakané vtipné situácie, Erica Assousa. V brilantnej situačnej komédii o tom, koľko mileniek treba ku skaze dlhoročného manželstva dominujú Vladimír Kratina a Veronika Freimanová v réžii Michaely Doleželovej a v produkcii Pantheon Production.

Divadlo Bolka Polívky prichádza na festival s hrou francúzskej dvojice Pierre Palmade a Christophe Duthuron. Má názov Rebelky a v réžii Antonína Procházku sa v nej predstavia Chantal Poullain a Štěpánka Křesťanová. Tragikomické stretnutie dvoch zrelých žien, ktoré sa rozhodli, každá z iného dôvodu, vziať osud opäť do svojich rúk.

Súčasťou Festivalu českého divadla bude aj výstava „Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov“

Tento rok si pripomíname 85-te nedožité narodeniny  a 10-te výročie úmrtia prvého ponovembrového československého prezidenta Václava Havla. Študenti grafického ateliéru Fakulty dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni v rámci medzinárodného projektu Svoboda, ako pohľad mladej generácie vytvorili kolekciu plagátov inšpirovaných osobnosťou dramatika a politika Václava Havla.

Vystavené práce sú časťou rozsiahleho celku, ktorý bol prvýkrát prezentovaný v Prahe v roku 2019. Diela vznikali pod vedením prof. Rostislava Vaňka  a doc. Kristýny Fišerovej. Výstava vznikla v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

Festival je realizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku a v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a Klubom občanov ČR na Slovensku.

Festival českého divadla začína 4. novembra a vstupenky naňho si môžete zakúpiť v sieti Predpredaj.sk.

PROGRAM

4.11.2021 a 5.11.2021 o 19.00 / Hospoda na mýtince 

7.11.2021 o 19.00 / Hrdinové!

8.11.2021 o 19.00 / Trhni si, otče!

10.11.2021 o 19.00 / Perfect days

13.11.2021 o 19.00 / Dokud nám milenky nerozdělí 

16.11.2021 o 19.00 / Rebelky

rNUlife.sk / L+S

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.