Národná cena za dizajn 2021 pozná svojich víťazov

V poradí 18. ročník prestížnej prehliadky slovenského dizajnu Národná cena za dizajn (NCD) 2021, ktorú vyhlasujú Ministerstvo kultúry SR a Slovenské centrum dizajnu, pozná svojich víťazov. Držiteľov ocenenia za najlepší slovenský produktový dizajn rokov 2019 a 2020 vyhlásili v piatok počas galavečera v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. V Roku slovenského dizajnu odovzdali spolu 12 cien a šesť špeciálnych uznaní.

Po minuloročnom udeľovaní Národnej ceny za dizajn v oblasti komunikačný dizajn, ktorá bola výnimočná vzhľadom  na počet prihlásených, a zároveň úspešná svojou prvou online formou a rozdelením kategórií na tematické oblasti dizajnu, sa po dvoch rokoch znova vraciame k produktovému dizajnu. No z digitálneho sveta úplne neodchádzame, pretože „dizajn je dynamická disciplína, ktorá prechádza zmenami v čase. Nemusí mať iba materiálnu či materializovanú podobu, do hry vstupujú digitálne a multimediálne výstupy, alebo dizajn ako servis či služba. Atraktívny vzhľad a funkcia sú iba jednou kvalitatívnou kategóriou. Ďalšou, nemenej dôležitou, je jeho funkcia nositeľa kultúrnych hodnôt a spolutvorcu ľudskej skúsenosti. Je viac orientovaný na človeka a jeho prostredie, ako na spotrebiteľa a záujmy trhu,” hovorí Sylvia Jokelová, kurátorka NCD 2021.

Do NCD 2021 – Produktový dizajn sa prihlásilo rekordných 242 projektov vo ôsmich oblastiach. Tie hodnotila počas leta medzinárodná porota, ktorá vybrala rovnako rekordných 111 diel na výstavu a z nich 30 nominovaných diel.

Osem súťažných oblastí aktuálneho ročníka Národnej ceny za dizajn odráža toto uvažovanie a sú nielen otvorené pre rôzne podoby a formy dizajnérskych projektov (materializované, digitálne, multimediálne, konceptuálne, výskumné…). Tieto oblasti predovšetkým naznačujú, že skutočná kvalita dizajnu sa prejavuje v jeho pozitívnom vplyve na jednotlivé oblasti života človeka, na celú spoločnosť a životné prostredie. Postupujú od „teritória“ tela, ľudskej individuality a identity (Móda & Životný štýl), cez oblasť voľnočasových aktivít (Šport & Voľný čas), zlepšovanie kvality života v rámci človekom „obývaného“ priestoru (Domov & Verejný priestor), budovanie podnetného pracovného prostredia a bezpečnej dopravy z bodu A do bodu B (Práca & Mobilita) až po vzťah človeka k spoločnosti a životnému prostrediu (Spoločnosť & Životné prostredie). Rešpektujú úctu k tradícii a odvahu prestupovať hranice disciplíny (Umenie & Dizajn & Remeslo), nazerajú za horizont bežného uvažovania (Nové horizonty) a dávajú priestor budúcej generácii profesionálnych dizajnérok a dizajnérov (Študentský dizajn).

Ocenenie získal napríklad projekt začleňujúci marginalizované skupiny, znovuobnoviteľný zdroj energie - malá vodná elektráreň, ktorá využíva prirodzený tok riek na produkciu elektriny bez potreby stavby priehrady, šperk z odpadového materiálu či kolekcia okuliarov vyrábaná výhradne ručne.

Ceny pre osobnosti dizajnu získali Patrik Illo (Etablovaný dizajnér) a Zuzana Svatíková (Nový zjav). Cena za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu patrí kunsthistoričke, kurátorke, publicistke, zakladateľke a riaditeľke festivalu Bratislava Design Week Ľubici Hustej. Cenu za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu získala Javorina, výrobca nábytku s dlhoročnou históriou.

„Najsilnejšia oblasť bol študentský dizajn, čo sa týka počtu aj kvality, čo bolo tiež prekvapenie. Ak by tento trend pokračoval aj ďalej, mojím snom je to, aby sme skúsili zriadiť aj špeciálnu cenu pre študentský dizajn, aby mala svoju porotu a kritériá," uviedla kurátorka a predsedníčka poroty NCD21 Sylvia Jokelová.

Tradične veľmi silná bola podľa nej oblasť módy„Kvalita módnych návrhárov a návrhárok na Slovensku je veľmi vysoká, bolo veľmi ťažké vybrať nominovaných a víťaza," priznala Jokelová s tým, že rovnako silne bola zastúpená aj kategória Umenie & dizajn & remeslo.

Nielen ocenené diela si verejnosť môže pozrieť na výstave Národná cena za dizajn 2021 – Produktový dizajn, ktorá je otvorená v Hurbanových kasárňach v Bratislave do 19. decembra spolu s výstavou NCD 2020 - Komunikačný dizajn.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.