Nová mapa spolupráce predstavuje viac ako 100 vedeckých a akademických projektov medzi USA a Slovenskom

Lepšia zdravotná starostlivosť o detských pacientov na Slovensku vďaka konzultáciám s Detskou nemocnicou vo Philadelphii či prístup pracovníkov Žilinskej univerzity do špičkových laboratórií na Berkeley Engineering v Kalifornii. Aj tieto príklady vedeckých a akademických partnerstiev zobrazuje nová mapa spolupráce SKUScooperation.sk. Na mape, ktorú dnes slávnostne predstavil zástupca americkej veľvyslankyne na Slovensku Nicholas Namba spolu so zástupcami slovenských inštitúcií, je možné nájsť viac ako sto príkladov dlhodobých americko-slovenských projektov.

“Vidieť toľko spoluprác na jednom mieste je neuveriteľné. Táto stránka je novým nástrojom, ktorý veľvyslanectvo USA s našimi partnermi vyvinulo, aby predviedlo šírku a hĺbku slovensko-americkej spolupráce vo svete výskumu a akademickej obce. Podporujeme ambíciu Slovenska internacionalizovať univerzity a vedu. Veríme, že je to prospešné pre inštitúcie, výskumníkov a študentov,” povedal zástupca veľvyslankyne Nicholas Namba. Ako dodal, cieľom mapy je zvýšiť povedomie o existujúcich slovensko-amerických partnerstvách, podporiť vznik ďalšej spolupráce, prilákať nové talenty a zdroje financovania a, samozrejme, podporiť inovácie a výskum.

“Detská nemocnica vo Philapelphii je špičková nemocnica, ktorá má vysoký počet pacientov, má veľký počet detských kardiológov, ktorí robia výskum a venujú sa špecifickým problémom a patrí do top desiatky amerických detských centier. Pobyty slovenských lekárov v Philadelphii a philadelphských špecialistov v Detskom kardiocentre nám pomohli implementovať nové medicínske programy a inovatívne diagnostické postupy a terapie do praxe,” povedala primárka oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra NÚSCH Ľubica Kováčiková.

Zdieľanie vedomostí a odborných znalostí medzi Slovenskom a USA pozitívne ovplyvňuje pokrok a vývoj inovácií aj na Žilinskej univerzite. “Za najväčší prínos považujem, že máme prístup do špičkových laborátorií na Berkeley a že sme práve vďaka tejto spolupráci u nás vytvorili Laboratórium umelej inteligencie na Žilinskej univerzite v Žiline, takzvanú LuiZA,” povedal prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity Jozef Ristvej.

Mapa momentálne znázorňuje 113 dlhodobých akademických a výskumných partnerstiev medzi slovenskými a americkými inštitúciami v oblasti výskumu, publikácií, mobility, či výmeny knowhow.

Na stránke sa dozviete aj o podporných schémach spolupráce, napríklad o Fulbrightovom programe, Massachusetts Institute of Technology Seed Fund, Národnom štipendijnom programe, Programe malých grantov Veľvyslanectva USA, programe Erasmus plus.

Mapa spolupráce je projekt Veľvyslanectva USA v Bratislave. Informácie na mape sú aktualizované na základe dát od partnerských inštitúcií. Ak spolupracujete s americkou inštitúciou a chceli by ste byť na mape, na stránke  SKUScooperation.sk nájdete kontaktný formulár.

https://www.skuscooperation.sk/

rNUlife.sk / Veľvyslanectvo USA na Slovensku Zdroj foto: Veľvyslanectvo USA/Igor Schneeweis

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.