Turistické Česko patrí k európskym cyklo veľmociam

V Českej republike je asi štyridsať tisíc vyznačených cyklotrás s celkovou dĺžkou približne 8800 km, sieť diaľkových trás predstavuje 5300 km a 3500 km sú cyklochodníky. Z 55 bike alebo trail parkov 15 spĺňa požiadavky aj najnáročnejšej zahraničnej klientely. Ak k tomu prirátame mierny ráz pohorí a príjemné teploty, jesenná cyklistická destinácia Česko konkuruje aj takým cyklo veľmociam, ako sú Taliansko a Rakúsko. 

„Česká republika má kompletnú jesennú cyklo ponuku, od diaľkových cyklotrás až po špičkové trialy alebo bike rezorty zasadené do krásnej prírody, obklopené kúpeľmi a historickými pamiatkami. Z tohto pohľadu spĺňa všetko, čo si môžu domáci aj zahraniční cykloturisti priať. Na čom by sme mali ešte zapracovať, je bezpečnosť na cestách, kde sme v porovnaní s inými štátmi ešte pozadu,“ hovorí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu CzechTourism Jan Herget.

Do cykloturistiky za obdobie rokov 2014 - 2020 investovali v Čechách 3,3 miliardy korún (eurofondy 1,4 miliardy, kraje 1,1 a štát 0,8). U obyvateľov je po pešej turistike táto pohybová aktivita najobľúbenejšia. Vlani Česi minuli za bicykle a cyklo výbavu viac ako 10 miliárd korún a predalo sa 350 tisíc bicyklov. Podľa prieskumu internetového vyhľadávača Heureka.cz za rok 2020 vzrástol predaj bicyklov na e-shopoch oproti predchádzajúcemu roku o 68%, pričom tento rok v marci vzrástol v porovnaní s vlaňajším marcom dokonca o 427%. V rokoch 2021 - 2027 by investície do cyklo dopravy mali presiahnuť 3,6 miliardy korún (3 miliardy eurofondy a 0,6 Národný plán obnovy). Tohto roku do zvýšenia bezpečnosti dopravy, do výstavby a opravy nových cyklotrás by malo zo Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry doputovať ďalších 750 miliónov českých korún.    

Agentúra CzechTourism oslovuje českých aj slovenských cyklistov a bajkerov predovšetkým cez portál Kudy z nudy, ktorý okrem samotných cyklo a bajkových aktivít ponúka návštevníkom možnosť naplánovať si výlet po okolí a navštíviť podujatia alebo turisticky zaujímavé miesta v rôznych regiónoch. Aktuálne patria cyklo aktivity na kudyznudy.cz k najvyhľadávanejším, hneď po kúpaní. V tomto roku sa agentúra CzechTourism podieľala na tvorbe niekoľkých cyklo reláciách pre Českú televíziu. Ide o seriál Po trailoch cez hory, Cyklotoulky a Českem nejen za sportem. Inšpiratívne relácie nielen o cyklistike videlo už vyše jeden a pol milióna divákov. Súčasťou podpory cyklo a mountainbikov je i spolupráca na športových podujatiach, kde na propagáciu Českej republiky v roku 2021 vyčlenili približne 1,6 milióna korún.

Cykloturistika a mountainbiking je súčasťou produktu aktívny turizmus, ktorý Česká centrála cestovného ruchu využíva pri propagácii Čiech v rôznych európskych krajinách. Na Slovensku to robí online a tlačovou kampaňou na tému dovolenka s deťmi, tiež sponzorskými odkazmi v rámci televíznej relácie Cyklopotulky na RTVS DVOJKA.    

rNUlife.sk / Pavol Erdziak

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.