Dnes sa začína DOM 2021 ako expedícia súčasného umenia s podtitulom WILD FRUIT

Špecifický podtitul tohto ročníka "expedícia súčasného umenia“ predstavuje metaforu objavovania súčasného umenia ako určitého mentálneho výletu mimo priestoru nášho bežného výskytu, aj vzhľadom na opakujúce sa "lockdowny", karantény a stavy uvoľnenia.

„Téma Wild Fruit osciluje okolo vnímania skutočnosti a rôznych uhlov pohľadu na ňu. nastoľuje otázku, ako prostredie vplýva na jedinca, ako s ním jedinec interaguje a ako ho ovplyvňuje spätne. V jemnej nuanse odkazuje tiež na pandemické podmienky, ktorým sme pri odlúčenosti v izolácii dennodenne čelili, a keď sa nám často počas týchto dní práve vnímanie umenia, v akejkoľvek forme a podobe, stávalo únikom z fyzickej/domácej reality.“ hovorí Martina Ivičič, kurátorka výstavy.

Podujatie sa koná v Pistoriho paláci, na poschodí historickej budovy a v exteriéri jeho dvora. Novinkou je, že pribudla časť expozície vo verejnom priestore v rámci mestskej štvrte Trnávka – Ružinov. DOM 2021 je koncepčne mierne odlišný od doterajších ročníkov – má podobu dvojtýždňovej výstavy so sprievodným programom.

Výstavný koncept je založený na prezentovaní umeleckých dvojíc (ktoré nie vždy ako dvojice tvoria) a jednotlivcov s dôrazom na participatívny proces tvorby. Niektoré práce boli do expozície Wild Fruit začlenené kurátorským výberom už existujúcich diel, iné vznikli jedinečne a boli vytvárané ako site- a time-specific inštalácie reflektujúce tému Wild Fruit a priestor Pistoriho paláca.

Súčasťou výstavy Wild Fruit je sprievodný program v podobe komentovaných prehliadok a hudobno-experimentálnych vystúpení, workshopu a happeningu pre deti a dospelých. V priebehu celého trvania podujatia prebieha aj rastlinný swap, kde si môžu návštevníci vymieňať prinesené izbové a úžitkové rastliny za tie, ktoré im ponúka priestor výstavy.

„Prostredníctvom výstavy a sprievodného programu sa DOM 2021 expedícia súčasného umenia – Wild Fruit zamýšľa nad tým, ako sa vysporiadať so zmenami, ktoré prinieslo posledných osemnásť mesiacov. Stále výraznejšie a deštruktívnejšie dopady dlhodobých klimatických zmien, rýchlejšie sa meniace pravidlá svetových ekonomík, čas odlúčenia a izolácie spôsobili zmeny aj v našom myslení. Príliš veľa premenných na to, aby sme našli jednoduché riešenie, ako v našich životoch pokračovať ďalej. Dokážeme byť ešte naozaj prospešní, a ak, tak pre koho? kladie tematickú otázku Marianna Brinzová, kurátorka výstavy.

Sprievodný program:

Plant swap, Erik Pánči (SK), Ľudmila Machová (SK), Adriána Vančová aka timmi (CZ/SK),

Kasha Potrohosh aka beba kush (UA/SK). Pokračovanie výstavy vo verejnom priestore v spolupráci s projektom Lonely Planet Trnávka

DOM 2021 expedícia súčasného umenia

WILD FRUIT

Siedmy ročník podujatia DOM prezentuje čerstvé a šťavnaté intermediálne umelecké projekty autorov a autoriek zo Slovenska, Čiech a Anglicka.

Otvorenie výstavy: piatok 3. 9. 2021, 18.00 –  22.00

Trvanie výstavy: 3. 9. – 18. 9. 2021

Kurátorky: Martina Ivičič a Marianna Brinzová

Vizuálna identita: Karel Bařina

Pistoriho Palác, Štefánikova 25, Bratislava

Vystavujúci umelci a umelkyne:

Andrea Uváčiková (SK/CZ) a Zuzana Bartošová (CZ), Lenka L. Lukačovičová (SK) a Klaudia Korbelič (SK/CZ), Denisa Slavkovská (SK) a Ľubomír Slovinský (SK), Šimon Chovan (SK), Lucia Veselá (SK), Eden Mitsenmacher (USA/UK), Petra Čížková (CZ/SK)

Projekt podporil Fond na podporu umenia, mestská štvrť Bratislava-Staré mesto a jej grantová schéma, Bratislavský samosprávny kraj, projekt Lonely Planet Trnávka, Bright – digital printing company a Filament PM – Plasty Mladeč, Zemědělské družstvo Haňovice.

rNUlife.sk / Lila Rose, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.