V bratislavskom Starom meste začína medzižánrový festival inklúzie "Zo srdca"

Pozitívne vnímanie inakosti so zreteľom na inklúziu ľudí so zdravotným znevýhodnením – to je cieľom nového dvojdňového multižánrového Festivalu Zo srdca, ktorý pripravila mestská časť Bratislava-Staré Mesto na piatok a sobotu 27. do 28. augusta pri Propelleri a na Hviezdoslavovom námestí. Bratislavské Staré Mesto teda všetkých pozýva na Festival Zo srdca. Predstaví talent, zručnosti a schopnosti ľudí so zdravotným znevýhodnením, návštevníci si môžu zmerať sily v netradičnom viacboji!

Pozitívne vnímanie inakosti so zreteľom na inklúziu ľudí so zdravotným znevýhodnením – to je cieľom nového dvojdňového multižánrového Festivalu Zo srdca, ktorý pripravila mestská časť Bratislava-Staré Mesto na piatok a sobotu 27. do 28. augusta pri Propelleri a na Hviezdoslavovom námestí.

Súčasťou festivalu bude v piatok podvečer aj slávnostné odhalenie Reťaze spolupatričnosti na Rázusovom nábreží vedľa Propelleru s koncertom Mariána Banga a Nikolaja Nikitina & Jana Riga. Reťaz tvorí viac ako 200 srdiečok, ktoré na výzvu Starého Mesta zhotovili obyvatelia Bratislavy počas pandémie koronavírusu.

„Ambíciou festivalu je priblížiť širokej verejnosti talent, zručnosti a schopnosti ľudí so zdravotným znevýhodnením, a zároveň dať príležitosť týmto talentovaným umelcom prezentovať ich umenie na veľkom podujatí,“ zdôraznila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Pre návštevníkov festivalu pripravilo staromestské oddelenie inklúzie, sociálnych vecí a kultúry bohatý program. Vystúpia umelci so zrakovým, sluchovým, duševným i telesným znevýhodnením, deti zabaví divadlo Hopi Hop z Košíc, filmové predstavenia, workshopy. „Barbora Paulovičová, výtvarníčka so sluchovým znevýhodnením, naučí deti ako si vyrobiť vlastnú knižku a ukáže zaujímavý spôsob, ako sa naučiť abecedu,“ upresnila vedúca oddelenia inklúzie, sociálnych vecí a kultúry Janka Langová. Ľudia si tiež môžu zmerať sily v netradičnom viacboji. Budú sa v ňom musieť popasovať so situáciami, ktorým bežne čelia s telesným znevýhodnením, ktorý používajú vozík.

V sobotu sa návštevníci môžu tešiť aj na Ľudovú hudbu Ďatelinka, či na spoločné vystúpenie Simy Martausovej s tanečníkmi s Downovým syndrónom, ktorí účinkujú v jej videoklipe k skladbe Podoby. Lákadlom nepochybne bude aj moderátor Festivalu Zo srdca - obľúbený slovenský raper a stand-up komik Bekim.

Zručnosti a šikovnosť ľudí so zdravotným znevýhodnením priblížia aj výstavno-predajné trhy na Hviezdoslavovom námestí. „Svoju činnosť a výrobky budú prezentovať a predávať chránené dielne, sociálne podniky, občianske združenia, spolky z Bratislavy a okolia. Zisk z predaja použijú na verejnoprospešný účel a na činnosť chránených dielní,“ uviedla Janka Langová. Firmy, ktoré sa zaoberajú problematikou zdvíhacích zariadení, mechanických a elektrických vozíkov a kompenzačných pomôcok budú poskytovať poradenstvo a budú tieto pomôcky vystavovať. Svoj stánok bude mať aj Staromestská knižnica. Bude tam ponúkať bezplatnú online registráciu a vystavovať výrobky seniorov zo Seniorcentra Staré Mesto.

Názov festivalu nie je náhodný. „Slovensko leží v srdci Európy, Bratislava je srdcom Slovenska, Staré Mesto je srdce Bratislavy a zo srdca sme pripravovali tento festival, ktorým chceme ukázať, že je dôležité mať srdce na pravom mieste,“ vysvetlila starostka. Ako doplnila, mestská časť plánuje z Festivalu Zo srdca do budúcnosti urobiť pravidelné staromestské podujatie.

Vstup na staromestský Festival Zo srdca je voľný. Organizátori dodržiavajú všetky opatrenia vyplývajúce z aktuálnej pandemickej situácie.

rNUlife.sk / staremesto.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.