SLOVENSKO ZOŽALO ÚSPECH NA 17.ROČNÍKU SVETOVÉHO FESTIVALU AMATÉRSKEHO DIVADLA MONDIAL DU THÉÂTRE!

Slovensko čoraz viac dáva o sebe vedieť aj vo svete! Tentokrát úspech zožal už po druhýkrát ochotnícky súbor Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI z Prievidze. Ten so svojou skoro 70-ročnou tradíciou, patrí k špičke amatérskych súborov na Slovensku. A len minulý týždeň zahviezdili na Svetovom festivale amatérskeho divadla Mondial du Theatre v Monaku!

V predposledný augustový týždeň sa konal Svetový festival amatérskeho divadla Mondial du Theatre v Monaku / http://www.mondialdutheatre.mc/mdt2021/en/program.html /. Išlo už v poradí o 17. ročník tohto výnimočného podujatia, ktoré sa koná iba každé 4 roky. Tento prestížny festival hostí ochotnícke súbory z celého sveta a nebolo tomu inak ani tento rok. O výber toho najlepšieho zo sveta sa už tradične postarala Medzinárodná  organizácia amatérskeho divadla AITA / IATA, so zastúpením v mnohých krajinách na všetkých kontinentoch. Svoje umenie na divadelných doskách známeho Théâtre Princesse Grace a Théâtre des Variétés predviedlo 13 krajín, ako napríklad Belgicko, Kuba, Taliansko, Litva, Stredoafrická republika, USA, Slovinsko a ďalší. No nechýbalo opäť zastúpenie aj Slovenska.

Okrem mnohých víťazných celoslovenských prehliadok sa prestížneho festivalu v Monaku zúčastnil tento ochotnícky súbor Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI už druhýkrát. Prvý raz to bolo v roku 2009 s inscenáciou Malomeštiakova svadba, v réžii Jozefa Krasulu. Tento rok sa divadelne predviedli za reprezentáciu Slovenska  s famóznym  predstavením Lakomec, v réžii odchovanca súboru, dnes už profesionálneho režiséra Petra Palika. Ako povedala sama odborná porota na rozborovom seminári festivalu, je odvahou prísť do krajiny pôvodu národného symbolu Moliéra, upraviť jednu z jeho okrídlených hier a dokonca ju skrátiť na 60 min. Podarilo sa im to a dokonca zožali ovácie vďaka úprave, hereckým výkonom, scénografii a kostýmom. Svoj umelecký prejav podporili aj organizáciou srdečného slovenského večera, kde okrem krojov a slovenských ľudových piesní prezentovali i ochutnávku našej krajiny v podobe kvalitných vín, pareníc, medovníkov a nechýbala aj slovenská borovička.

„Sme nesmierne radi, že sme sa dostali medzi svetové ochotnícke divadlá a že sme reprezentovali Slovensko na úrovni, o čom nás presvedčili diváci burácajúcim potleskom. Robíme to, čo nás baví v našom voľnom čase a bola to pre nás česť reprezentovať našu krajinu s touto inscenáciou v mekke autora. Bol to pre nás neopísateľný zážitok a veríme, že budeme môcť hrať viac, keďže pandémia nám neumožnila venovať sa tomu naplno“, hovorí Michaela Vrábová, jedna z členov ochotníckeho súboru Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI a moderátorka rádia Expres.

Účinkovanie súboru si dokonca všimlo aj Slovenské veľvyslanectvo vo Francúzsku, ktoré sa reprezentáciou pochválilo i na svojej sociálnej sieti.  Reprezentáciu Slovenska podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia!

Viac info: LAKOMEC

FACEBOOK: Mondial du Theatre

http://www.mondialdutheatre.mc/mdt2021/en/index.html

Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o.z. Prievidza

https://www.facebook.com/DivadloPrievidza

Slovenské veľvyslanectvo vo Francúzsku

https://www.facebook.com/SlovakEmbassyFrance

rNUlife.sk / Jana Trellová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.