Smutná správa: Zomrel velikán slovenskej kultúry Milan Lasica na pódiu svojho divadla, pri tom, čo miloval

V neskorý nedeľný večer otriasla Slovenskom správa o smrti legendárneho humoristu Milana Lasicu. Maestro odišiel nečakane, odpadol počas klaňačky po výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa konal v jeho domovskom Štúdiu L+S. Oživiť sa ho už nepodarilo. Rodák zo Zvolena vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia začal vystupovať s Júliusom Satinským s autorským dialógmi.

zomrel Milan Lasica

Denník N sa spojil s jedným z divákov, ktorí sa v ten večer prišli pozrieť na vystúpenie. „Bola to náhla porucha srdcového rytmu. Bol som tam a poskytoval som prvú pomoc, kým prišla záchranka. Dospieval pesničku Ja som optimista v dobre forme, potom sa uklonil a padol k zemi. Párkrát sa prebral a hýbal očami, ale nezvládol to,“ opísal divák.

Počas koncertu vznikli aj dve posledné fotografie zosnulého Milana Lasicu, ktoré na svojom facebookovom profile zverejnil fotograf Rudolf Baranovič. Na jednom zábere vidno maestra v zákulisí a druhý je mimoriadne veselý, na hlavu si dával igelitové vrecko. V tej chvíli ešte nikto netušil, že o pár minút už bude všetko inak.

Zdroj: Facebook/Rudolf Baranovič
Zdroj: Facebook/Rudolf Baranovič

https://www.facebook.com/100015418502152/videos/4050307575007093/

Prezidentka: Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností

Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností kultúrneho a verejného života. V reakcii na nedeľňajšie úmrtie Milana Lasicu to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila, že dielo tohto slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka bude patriť do zlatého fondu slovenského umenia.

"Keď zomrie niekto, kto sa nás svojím životom dotýkal, mám pocit, akoby sa na chvíľu zastavil čas a svet už nebude taký istý. Bude v ňom niečo významné chýbať," uviedla Čaputová, pričom poukázala na Lasicov nenapodobiteľný humor a esprit spojený s hlbokou ľudskou múdrosťou.

Rovnako pripomenula, že to, na čo majú najúspešnejší komici sveta celé tímy spolupracovníkov, Lasica dokázal vytvoriť v spolupráci s Júliusom Satinským a aj sám. Podľa prezidentky mal dar ako nikto iný hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom a svojím umením prinášal ľuďom radosť.

"Prinášal ju doslova do poslednej chvíle, pretože sa jeho život ukončil tam, kde strávil viac ako šesť úžasných desaťročí – na javisku svojho milovaného divadla,"
 dodala prezidentka.

Heger zvažuje štátny pohreb pre Milana Lasicu. SaS navrhuje štátny smútok

V ére samostatnosti sme dopriali rozlúčku so všetkými poctami zatiaľ iba prvému prezidentovi Michalovi Kováčovi. Čoskoro však k nemu možno pribudne aj nedávno zosnulý Milan Lasica. O štátnom pohrebe pre umelca budú politici diskutovať dnes večer.

„Predseda vlády Eduard Heger túto tému otvorí dnes na rokovaní koaličnej rady. O jej záveroch tak budeme informovať neskôr,” povedala pre Aktuality.sk premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Súčasťou štátneho pohrebu je okrem iného vyhlásenie štátneho smútku, vlajky na pol žrde či pozvánka pre najvyšších ústavných činiteľov iných krajín.

V Česku so štátnymi poctami pred dvomi rokmi pochovali speváka Karla Gotta. Nešlo však o klasický štátny pohreb. 

S vlastným návrhom už prišla aj SaS. Koaličným partnerom chce navrhnúť vyhlásenie štátneho smútku. V prípade, že by prešiel tento variant, znamenalo by to vlajky spustené na pol žrde a zákaz stávkových hier a lotérií počas trvania smútku. 

Štátny smútok za Milana Lasicu má byť podľa SaS prejavom úcty a vďaky voči nemu. „Osobnosť, akou bol Milan Lasica, ovplyvnila celé generácie. Jeho nezabudnuteľný humor a múdrosť nám budú chýbať v tomto uponáhľanom svete. Slovensku a kultúrnej scéne dal skutočne veľa,“ hovorí Richard Sulík.

Umelci reagujú na úmrtie M. Lasicu

S obrovským smútkom prijal správu o úmrtí Milana Lasicu Divadelný ústav. "Nechali ste obrovskú stopu v našom divadle, nechali ste obrovskú stopu v nás. Budete nám chýbať, majstre," reaguje inštitúcia na úmrtie slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka, ktorý v nedeľu 18. júla skolaboval na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders, pričom sa ho už nepodarilo oživiť.

"Bol vľúdny, noblesný, vtipný, povzbudil nás, podporil. Vždy mu budeme vďační," píše na sociálnej sieti scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová.

Na správu o úmrtí majstra humoru a satiry reaguje na sociálnej sieti aj poetka a textárka Miroslava Ábelová: "Milan Lasica vraj opustil tento svet počas standing ovation na pódiu. Na smrť je vždy priskoro, v jeho prípade to platí milión násobne, a stratili sme úžasného človeka. Na druhej strane presne takýto odchod, ak už musel odísť, si tento úžasný a veľký človek zaslúžil. Za potlesku, s úctou."

Filmové pôsobenie Milana Lasicu pripomína vo svojom statuse filmový kritik Peter Konečný: Úloha vo filme Rukojemník patrí medzi jeho posledné v bohatej filmovej a televíznej kariére.

Moderátor Vilo Rozboril na sociálnej sieti rovnako zverejňuje smutnú správu, že Milan Lasica zomrel priamo na javisku svojho milovaného divadla. "Ak je možné niekoho vôbec označiť za skutočného barda slovenského kultivovaného a inteligentného humoru (slovenského Wericha? či Moliéra?), tak práve Milana Lasicu."

Smutná správa zasiahla aj politológa, historika a publicistu Juraja Marušiaka. "Milan Lasica už nebude za dverami. Odišiel posledný z veľkej trojice Lasica - Satinský - Filip, ktorí tak veľmi symbolizovali slovenskú kultúru. Česť jeho pamiatke."

Nedeľu 18. júla označuje za čierny deň v histórii Slovenska bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90: "A čierny deň aj pre naše divadlo. Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym pána Lasicu. Čičikov náš, Cyrano, milý priateľ, skvelý herec, vždy sme sa s Vami smiali a teraz plačeme."

Na zosnulého humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka Milana Lasicu, ktorý zomrel v nedeľu 18. júla vo veku 81 rokov, spomína aj spisovateľ Daniel Hevier. V statuse na sociálnej sieti uviedol hneď niekoľko okamihov s majstrom humoru a satiry.

"Milan Lasica vstúpil do môjho života už ako 12-ročnému. Najprv som počúval a sledoval ich výstupy v rámci L+S v rozhlase a televízii (legendárny Bumerang), potom som ho vnímal ako spolutvorcu Infarktu v Mladej tvorbe, dostal som sa k podpultovým knižkám ich výstupov, ktoré vyšli v Tatrane," prezradil Hevier s tým, že Lasicov text Zaklínač hadov považuje dodnes za zabudnutý klenot slovenskej piesne.

Najsledovanejším momentom festivalu Pohoda in the Air v roku 2020 bol otvárací koncert Milana Lasicu a Doroty Nvotovej.

RTVS si pripomenie Milana Lasicu v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

Osobnosť Milana Lasicu, ktorý v nedeľu (18.7.) zomrel vo veku 81 rokov, si RTVS pripomenie v pondelok a nasledujúcich dňoch v televíznom i rozhlasovom vysielaní. Telerozhlas pripomína, že jedna z najvýraznejších umeleckých osobností Slovenska pravidelne vystupovala v éteri a na obrazovkách RTVS.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník pripomenul, že Milan Lasica vo veľkej miere formoval slovenskú kultúru. “Bol predstaviteľom inteligentného humoru, obdivuhodného majstrovstva práce so slovom, hudobného cítenia a v neposlednom rade bol silným hlasom celej spoločnosti,“ zdôraznil. "Milan Lasica bol a navždy ostane jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a som hrdý, že jeho nadčasové umenie môžeme aj naďalej šíriť medzi ľudí vďaka bohatému televíznemu a rozhlasovému archívu RTVS,“ dodal generálny riaditeľ verejnoprávneho média.

V pondelok si RTVS pripomenie Milana Lasicu na všetkých troch televíznych okruhoch. O 20.30 h ponúkne divákom na Jednotke film Rukojemník, v ktorom sa Lasica predstavil vo svojej poslednej filmovej úlohe po boku Libuše Šafránkovej. Dvojka si Milana Lasicu pripomenie o 21.00 h v dokumentárnom profile GEN.sk a následne o 21.15 h v jedinečnom koncertnom prevedení legendárneho albumu Bolo nás jedenásť. Trojka si umelca pripomenie o 20.05 h v nedávnom spomínaní na televíznu tvorbu v premiére relácie Kde bolo, tam bola a o 20.45 h v zábavnom programe Bumerang.

V rozhlasovom vysielaní si bude RTVS jedinečného autora i interpreta pripomínať počas celého týždňa. Rádio Slovensko už v pondelok večer odvysiela reprízu Nočnej pyramídy z februára 2020, v ktorej sa s Milanom Lasicom pri príležitosti jeho 80-tky zhovárala Kata Martinková. Rádio_FM zasa po 13.00 h zaradí do programu záznam koncertu Bolo nás jedenásť z podujatia Pohoda deň_FM v roku 2019.

zomrel Milan Lasica úmrtie

rNUlife.sk / markiza.sk / tasr / aktuality / titl. Foto: Profimedia.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.