V poradí už 17. ročník Viva Musica! ponúkne vystúpenia takmer výlučne slovenských umelcov

Rovnú desiatku koncertov nielen klasickej hudby na rôznych miestach v centre hlavného mesta prinesie od 17. júla do 14. augusta už tradične medzinárodný hudobný festival Viva Musica!. O nezadudnuteľnú atmosféru v poradí už 17. ročníka tohto dobre etablovaného letného kultúrneho podujatia sa postarajú vystúpenia takmer výlučne slovenských umelcov. "Väčšia časť koncertov je plánovaná v exteriéroch ako open-air podujatia, v prípade nepriaznivého počasia máme vždy pripravený aj interiérový alebo tzv. mokrý variant," uviedla v stredu na tlačovej konferencii riaditeľka festivalu Janka Kubandová.

Festivalová dramaturgia tento rok kládla dôraz hlavne na výnimočné prepojenia. "Rozhodli sme sa spojiť umelcov, ktorí predtým nikdy spolu nespolupracovali, viaceré koncerty budú premiérové alebo vznikli priamo na objednávku festivalu," poznamenala riaditeľka. Premiérový bude aj úvodný koncert festivalu, ktorý v sobotu na nádvorí Starej radnice otvorí súbor pre starú hudbu Solamente naturali s flautistkou Ajnou Marosz, víťazkou medzinárodnej súťaže Virtuosos V4+.

Výnimočné spojenie prinesie aj koncert medzinárodne uznávaného klaviristu, pedagóga a generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariana Lapšanského, ktorý si k spolupráci prizval sopranistku Slávku Zámečníkovú, členku súboru Viedenskej štátnej opery.

Famózne vyznie aj spolupráca tenoristu Pavla Bršlíka s harfistom Michalom Matejčíkom či projekt Lettere Amorose. "Jeho autorom je slovenský lutnista Jakub Mitrík, spolu s jeho súborom Le nuove musiche si k spolupráci prizvali slovenskú herečku Judit Bárdos," dodala Janka Kubandová.

V júlovej programovej ponuke figuruje ešte aj sólový recitál klaviristky Kristíny Smetanovej, ktorá sa okrem hry na klavíri venuje aj kompozícii a spevu, ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou i Štátnou filharmóniou Košice. Oceňovaná hudobníčka zložila svoj program z diel Rachmaninova, Ravela, Respighiho a Suchoňa. Svoj klavírny recitál uvedie v rámci bezplatného koncertu na námestí pri dunajskom obchodnom centre,

Kubandová tiež upozornila na dva špeciálne projekty v programe tohtoročného festivalu, ktorý ponúka to najlepšie z klasickej hudby v podaní slovenských interpretov. Prvým je hudobné spracovanie detskej knihy "Hlobokomorské rozprávky" v hlavnej úlohe s Robertom Rothom, ktorý sa predstaví nielen ako rozprávač, ale aj ako autor piesní a spevák v sprievode podmorskej kapely pod vedením skladateľa a klaviristu Vladislava Šarišského, autora hudby, aranžmánov i hudobného naštudovania.

Festival uzavrie projekcia prvého slovenského celovečerného hraného filmu Jánošík (1921) pri príležitosti storočnice slovenského filmu. Nemý film bratov Siakeľovcov premietnu s hudbou huslistu, aranžéra a multiinštrumentalistu Stana Palúcha v sprievode orchestra Viva Musica!.

rNUlife.sk / CCH

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.