Únia schválila digitálny COVID preukaz EÚ

Predsedovia troch inštitúcií EÚ, Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie, sa dnes zúčastnili na oficiálnom podpísaní nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ, čím zavŕšili legislatívny proces. Podpísania sa zúčastnili predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa.

Cieľom digitálneho COVID preukazu EÚ je uľahčiť voľný pohyb v rámci EÚ počas pandémie COVID-19. Všetci Európania majú aj bez preukazu právo na voľný pohyb, ale držitelia preukazu budú mať cestovanie ľahšie, pretože sa na nich nebudú uplatňovať obmedzenia, ako je karanténa. Členské štáty nezavedú pre držiteľov digitálneho COVID preukazu EÚ ďalšie cestovné obmedzenia, pokiaľ takéto opatrenia nebudú potrebné a primerané v záujme ochrany verejného zdravia. Komisia sa okrem toho zaviazala zmobilizovať 100 miliónov eur v rámci nástroja núdzovej podpory na podporu členských štátov pri zabezpečovaní cenovo dostupných testov. Nariadenie sa bude uplatňovať 12 mesiacov od 1. júla 2021.

Digitálny COVID preukaz EÚ bude:

·         zahŕňať očkovanie proti COVID-19, testovanie a prekonanie ochorenia,

·         bezplatné a dostupné vo všetkých jazykoch EÚ,

·         k dispozícii v digitálnom a papierovom formáte,

·         zabezpečené a bude obsahovať digitálne podpísaný kód QR;

signature

Predsedovia troch inštitúcií EÚ, Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie, sa dnes zúčastnili na oficiálnom podpísaní nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ, čím zavŕšili legislatívny proces. Pri tejto príležitosti predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa uviedli:

„Digitálny COVID preukaz EÚ je symbolom toho, čo Európa reprezentuje. Európy, ktorá dokáže obstáť v skúške. Európy, ktorá sa zoči voči ťažkým úlohám zjednotí a upevní. Naša Únia opäť ukázala, že keď pracujeme spoločne, pracujeme najlepšie. Na nariadení o digitálnom COVID preukaze EÚ sa naše inštitúcie dohodli za rekordných 62 dní. Počas práce na legislatívnom procese sme vytvorili aj technickú oporu systému, t. j. bránu EÚ, ktorá je funkčná od 1. júna.

A na tento veľký úspech môžeme byť hrdí. Európa, tak, ako ju všetci poznáme a chceme späť, je Európou bez hraníc. Preukaz EÚ umožní občanom znovu využívať toto najviac vnímané a vážené právo, právo na voľný pohyb. Dnešným podpisom uzákonený preukaz nám umožní cestovať toto leto bezpečnejšie. Spoločne dnes opäť potvrdzujeme, že nám záleží na otvorenej Európe.“

Otázky a odpovede 

rNUlife.sk / Ingrid Ludviková, PR ZEK SR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.