Viac Talianska a talianskych filmov do ulíc Bratislavy

Kedysi sa talianske filmy nakrúcali výlučne v ateliéroch, filmárov do ulíc a na námestia doslova „vyhnal“ po druhej svetovej vojne neorealizmus a talianska kinematografia tak vstúpila do novej éry. Presne na tento historický míľnik nadväzuje výstava “Taliansko – krajina, film, fotografia“. Dôkaz vyše sedemdesiatročného príbehu talianskeho filmu smeruje do Bratislavy. 50 fotografií zo spomínanej výstavy sa zmení na citylighty na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a v centre mesta. Vďaka unikátnym filmovým záberom môžu Bratislavčania od 23. februára 2021 „stretnúť“ svoje obľúbené herecké hviezdy: Claudiu Cardinale, Giuliettu Masinu, Vittoria de Sicu, Micheleho Placida, či Pierfrancesca Favina a na chvíľku sa preniesť do rôznych kútov Talianska. Organizátorom je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, ktorý v nadväznosti na výstavu prinesie tri talianske snímky v termíne od 4. do 9. marca 2021.

Pred rokom sme v uliciach Bratislavy a Košíc zorganizovali úspešnú výstavu fotografií Paula Ronalda s názvom Osem a pol Federica Felliniho. Vzhľadom na zložitú a pretrvávajúcu epidemickú situáciu prinášame v tomto období ďalšiu výstavu, ktorá sa zrodila zo spolupráce s Centro Cinema v Cesene a jeho riaditeľom Antoniom Maraldim. Mimoriadna výstava v uliciach nášho mesta podáva svedectvo o kvalite talianskej kinematografie, jedinečnosti talianskeho prostredia a talente filmových fotografov,“ povedal Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu a pripomenul, že niektoré zábery zachytávajú scény z filmov, ktoré boli v minulosti súčasťou prehliadok MittelCinemaFest alebo Cinevitaj zameraných na prezentáciu súčasnej i klasickej talianskej kinematografie.

Po druhej svetovej vojne, na podnet neorealizmu, taliansky film vyšiel do ulíc a námestí celého polostrova. Nová metóda sa čoskoro rozšírila medzi režisérmi komédií, drám, ľudových aj autorských filmov a ovplyvnila film na celé desaťročia. Výstava podáva svedectvo o novom spôsobe filmovej produkcie. Zameriava sa na jednej strane na dokumentáciu rôznych lokalít, ktoré si vybrali filmové štáby pre svoje snímky, na druhej strane poukazuje na vynikajúcu prácu niekoľkých generácií filmových fotografov. Obsahuje 50 fotografií z obdobia rokov 1943 (L. Visconti – Posadnutosť) až 2019 (M. Bellocchio – Prvý zradca) a pokrýva  takmer celé územie Talianska od Valle d´Aosta až po Sicíliu.

Vitajte na juhu, réžia: Luca Miniero, 2010

Pôvodná výstava “Filmové štáby na cestách po Taliansku, 1943 – 2019” sa už v rôznych podobách objavila v USA, Číne, Taliansku, vo Francúzsku, v Albánsku a v Maďarsku. Ako hovorí riaditeľ Centro Cinema di Cesena Antonio Maraldi, výstava má byť svedectvom o novej forme filmovej produkcie. „Má dokumentovať rôzne oblasti a regióny Talianska, ktoré boli pre filmové štáby atraktívne a zároveň vyzdvihnúť prácu niekoľkých generácií filmových fotografov, ktorí sa striedali na pľaci v rozmedzí takmer osemdesiatich rokov. Výstava mapuje územie Apeninského polostrova, výber tvorí fascinujúci album maličkých dediniek a veľkých miest, lokalít, známych aj neznámych tvárí úžasného sveta filmu,“ predstavil ďalej spomínanú výstavu.  

Prchavé okamihy šťastia, réžia: Daniele Luchetti, 2019

Centro Cinema (Filmové centrum) v meste Cesena je inštitúcia zriadená obecným úradom a zaoberá sa spravovaním fotografického archívu, ktorý vznikol na začiatku 90. rokov, keď režisér Antonio Pietrangeli zanechal obci svoju rozsiahlu fotografickú zbierku.. Od tej doby sa fotografický archív rozšíril a dnes ho tvorí viac než 600 000 negatívov a fotografií. Každý rok pribúdajú nové snímky a to hlavne vďaka národnej súťaži filmových fotografov CliCiak scatti di cinema, ktorá vznikla v roku 1998 ako unikátna iniciatíva, jediná svojho druhu v Taliansku. Vďaka nej dnes fotoarchív súčasného filmu obsahuje 25 000 fotografií, z ktorých Centro Cinema di Cesena organizuje rôzne výstavy na základe požiadaviek festivalov, národných a medzinárodných inštitúcií.

Súkromná záležitosť, réžia: Paolo a Vittorio Tavianovci, 2017

Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave ponúkne v nadväznosti na výstavu tri úspešné talianske snímky prostredníctvom platformy Kino-doma.sk.

4. 3. 2021 o 20.20 hod. - Prchavé okamihy šťastia, réžia: Daniele Luchetti, 2019

6. 3. 2021 o 20.20 hod. - Súkromná záležitosť, réžia: Paolo a Vittorio Tavianovci, 2017

9. 3. 2021 o 20.20 hod. - Vitajte na juhu, réžia: Luca Miniero, 2010

Viac informácií ponúka webová stránka: iicbratislava.esteri.it

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, Mediálna podpora Talianskemu kultúrnemu inštitútu

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.