Nová scéna zabaví divákov v online premiére s Výstupom, chlapskou komédiou nielen o ženách

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 25. februára o 20.00 hod. online premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera VÝSTUP (THE HILL). V komédii o sile priateľstva a kríze stredného veku sa v réžii Svetozára Sprušanského predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík. Diváci si budú môcť premiéru pozrieť na portáli Ministerstva kultúry navstevnik.online.

Podľa generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej  je divadlo bez diváka a sezóna bez predstavení smutným konštatovaním tohto dlhotrvajúceho obdobia: „Inscenácie zapadajú prachom, pandémia nám ich neumožňuje ani len oprašovať. Aby sme úplne nevychladli z tvorivých procesov, rozhodli sme sa naštudovať a priniesť divákom komorné komediálne inscenácie. Ako prvé uvádzame v online premiére skvelé dielo Petra Quiltera Výstup. Autor, režisér, ako aj traja  talentovaní herci nášho umeleckého súboru sú zárukou kvalitnej inscenácie a dobrej zábavy.“

Hra Výstup je predovšetkým hra o priateľstve. O tom, že priatelia sú ľudia, s ktorými sa škriepime, ktorých máme radi, na ktorých sa spoliehame. Zároveň hra skúma nástrahy starnutia. Spôsob, ako sa vyrovnávame s výzvami a stratami, ktoré nám život prináša. Nazerá však na tieto veci cez prizmu komédie. Je teda aj o tom, že ani za najťažších okolností nesmieme stratiť humor.

V novej hre Divadla Nová scéna Výstup sa predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík.

Už po prvom prečítaní sa zapáčila režisérovi i dramaturgovi Svetozárovi Sprušanskému: „Uvoľnenosť, hravosť a živosť textu divadelnej hry Výstup mňa aj hercov od prvého prečítania ohromili. A neskôr aj opantali a viedli. Počas všetkých skúšok. Čítacích, kde sme objavovali skryté možnosti a nuansy textu, ale aj aranžovacích, kde sme sa (inšpirovaní situáciami z hry) poriadne vybláznili. Aj napriek zložitosti a „bezpečnostnej rúškovej situácii“ bol pre nás celý skúšobný proces nebezpečne spontánny. A pozitívny!

Svetovo uznávaný britský dramatik Peter Quilter – ktorého muzikál Boyband úspešne uvádzame na Novej scéne už desať sezón – udržiava s Divadlom Nová scéna a jeho hercami úzky a priateľský kontakt. A keďže všetci starneme, je logické, že téma jeho najnovšej hry  režiséra i hercov zaujala a radi sa k jeho tvorbe znovu vrátili. Ale tentokrát v inej žánrovej podobe. Prostredníctvom láskavej, prevažne konverzačnej komédie založenej na presnom odpozorovaní smutno-smiešnych svetov, trápností, stavov a vzájomného podpichovania dnešných chlapov. Tí počas horského výstupu na počesť zosnulého kamaráta sebaironicky a s vtipom rekapitulujú vlastné životy.

„S chalanmi sme už stará zohratá partia, takže som presne vedel, do čoho idem. Tvorivá, zábavná práca bez konfliktov, plná srandy, chlapskej energie a pohody, ale aj profesionality a presnosti, ktorú dielo, akým je Výstup od Petra Quiltera, potrebuje! Sveťo Sprušanský s nami dokonale až kamarátsky splýva, napriek tomu si dokáže udržať rešpekt. Je to typ režiséra, ktorý presne vie, čo chce. Vyžaduje presnosť a pripravenosť, neznáša približnosť a všeobecnosť. Nebolo to jednoduché a je za nami plnohodnotné dvojmesačné obdobie, preto som nijak nepociťoval Corona krízu, " povedal Pavol Plevčík, predstaviteľ Robiho, a v zápätí dodáva: "Každá z troch postáv zastupuje istý archetyp muža, ktorý stojí pred problémom krízy stredného veku. A každý sa s tým vyrovnáva ináč. Konkrétne môj Robi, samoľúby búrlivák, sa po živote plnom slobody a milostných aférok, rozhodne usadiť a oženiť, lebo... už by sa patrilo. Ale spoločný pietny horský výstup  s priateľmi za účelom uctenia si ich mŕtveho kamaráta, mu myšlienky usporiada opäť trocha inak."

„Keďže žijeme covidovú dobu, výrazne zasiahla aj do nášho skúšobného procesu a niekoľkokrát sme skúšanie museli na pár dní prerušiť a nanovo reštartovať. Posledné dva týždne nám však šťastena bola naklonená a inscenáciu sme dotiahli do úspešného (pevne dúfam) generálkového týždňa.
Moja postava Tony má tak asi o štyridsať kíl viac ako ja a jediné, čo ma s ním spája je neutíchajúca chuť na sladkosti...Myslím si, že Divadlo Nová scéna bude mať v repertoári príjemnú komédiu o mužoch v strednom veku, o priateľstve a láske nielen k ženám, ale aj k prírode...a viac neprezradím, príďte sa na nás pozrieť. A dúfam, že čoskoro aj naživo!" povedal Marcel Ochránek
, v úlohe Tonyho.

„Téma inscenácie je mi blízka aj tým, že sa odohráva na horách, ja hory milujem, chodievam na turistiku, vysokohorské výstupy, aj na štíty, kde treba ísť iba s horskými vodcami. Až ma zamrazilo, keď som si prečítal prvýkrát scenár. Mne zahynul tento rok v horách kamarát, horský vodca Juraj a tiež som si s priateľmi hovoril, že by sme mali ísť práve na jeho počesť na nejaké túry v Tatrách. To som ešte netušil, že si o tom zahrám...Takže hra Výstup má aj tento vážny rozmer, ale samozrejme má veľa humoru a úsmevných situácií. Moja postava Danyho je trošku proti rola -vo veľa veciach je iný -homosexuál, ktorý musí mať vo všetkom poriadok, symetriu – veľa som hľadal, bojoval, ale bola to herecká výzva a teším sa, že som dostal takúto príležitosť. Vďaka bohu v tejto situácii za online premiéru, ale tá ozajstná premiéra bude pre mňa až vtedy, keď si do hľadiska sadne naozajstný divák a bude s nami, budeme mať spätnú väzbu, bude tam spojenie javiska a hľadiska. Bodaj by to bolo čo najskôr," povedal Martin Kaprálik.

A ako na záver dodáva generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová: “Veríme, že naša neštandardná online premiéra rozbúši aj srdcia divákov a emóciu, ktorú prežijú vo svojich obývačkách, budeme cítiť na našich doskách, ktoré sa toho času, žiaľ, uzavreli pred svetom. Vopred ďakujeme divákom za aplauz, ktorý nám dáva zmysel bojovať aj za takýchto ťažkých podmienok.“

Hry Petra Quiltera sa s úspechom a obrovskou priazňou u publika uvádzajú aj na Slovensku: Boyband (Divadlo Nová scéna), Ráno poa Opona hore! (Divadlo Aréna), Je úžasná! (Slovenské  národné divadlo).

OSOBY A OBSADENIE:

ROBI …............................................ Pavol PLEVČÍK
DANY .............................................. Martin KAPRÁLIK
TONY .............................................. Marcel OCHRÁNEK 

TVORCOVIA:
scenár                                                 Peter Quilter preklad                                               Alexandra RUPPELDTOVÁ
kostýmy a scéna                                 Svetozár SPRUŠANSKÝ
úprava a réžia                                     Svetozár SPRUŠANSKÝ

Slovenská online premiéra hry VÝSTUP bude 25. februára 2021 o 20.00 hod. na portáli navstevnik.online

rNUlife.sk / Zuzana Šebestová, DNS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.