Úchvatný výkon Gabiky Dzúrikovej a Andreja Šoltésa v Deklarácia závislosti na doskách národného divadla

Slovenské národné divadlo (SND) uviedlo v piatok 11. decembra v Modrom salóne premiéru inscenácie Deklarácia závislosti. Ide o hru Michala Beleja a Daše Krištofovičovej, ktorá sa ujala aj réžie a rovnako navrhla scénu. Pod dramaturgiu sa podpísala Táňa Mravcová, kostýmy navrhla Veronika Vartíková, autorom hudby je Dalibor Kocian - Stroon. V novom titule, ktorý SND pripravuje v spolupráci s občianskym združením (OZ) Prvý plán, sa predstavia Gabriela Dzuríková a Andrej Šoltés (ako hosť).

Píše sa rok 1929 a cigarety sa stávajú symbolom ženského hnutia v Spojených štátoch. Ženy naprieč krajinou začínajú fajčiť na znak zrovnoprávnenia s mužmi. Verejnosť však netuší, že feministický protest je v skutočnosti rafinovaná kampaň tabakového koncernu na zvýšenie tržieb z predaja cigariet.


Deklarácia závislosti je autorská hra inšpirovaná životom Edwarda Bernaysa, synovca Sigmunda Freuda, a jeho manželky Doris Fleischmanovej. Edward sa rozhodne strýkove poznatky využiť na manipuláciu verejnosti, preto si zakladá PR agentúru. Doris sa ako aktívna feministka chce vymaniť z roly ženy v domácnosti, preto bojuje o pozíciu partnera vo firme. Keď však dostanú za úlohu naučiť ženy fajčiť, Edward a Doris rozohrávajú strategické hry, ktoré majú dosah nielen na verejnú mienku, ale aj na ich manželstvo.

"Počas predstavenia sa na javisku fajčí." Dĺžka predstavenia: 1 hodina a 20 minút bez prestávky

Hra podľa jej spoluautorky a režisérky rieši mnohé témy. "Hlavnou je manipulácia, tiež sa dotýka tém ako feminizmus, ovplyvňovanie verejnej mienky, reklama, public relations," povedala Daša Krištofovičová k predstaveniu, ktoré divákov zavedie do roku 1929, keď sa cigarety stávajú symbolom ženského hnutia v Spojených štátoch. Ženy naprieč krajinou začínajú fajčiť na znak zrovnoprávnenia s mužmi. Verejnosť však netuší, že feministický protest je v skutočnosti rafinovaná kampaň tabakového koncernu na zvýšenie tržieb z predaja cigariet.

Na snímke zľava herec Andrej Šoltés (Edward Bernays), režisérka Daša Krištofovičová a herečka Gabriela Dzuríková (Doris Fleischman) počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla po generálke pripravovanej inscenácie Michala Beleja a Daši Krištofovičovej: Deklarácia závislosti, v Bratislave 10. decembra 2020. FOTO TASR – Dano Veselský

Autori hry fungujú pod hlavičkou združenia Prvý plán, ktoré vzniklo ako platforma pre autorské ambície zakladajúcich tvorcov na poli divadla, filmu či literatúry. Belej a Krištofovičová už spoločne napísali a inscenovali tituly Vegánska apokalypsa, Smútok v srdci, falafel v placke či Fake It Till You Make It. "Väčšinou si vyberáme témy, ktoré sú naozaj aktuálne, vychádzajú z reálnych životov určitých ľudí alebo skutočných príbehov, ktoré potom spracúvame, fabulujeme, vytvárame fiktívny príbeh, ktorý sa odráža od reálnej situácie príbehu," vysvetlila Krištofovičová.

Na snímke zľava kostymérka Veronika Vartíková, dramaturgička Táňa Mravcová a scenárista Michal Belej počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla

Do novej inscenácie, v ktorej tvorcovia používajú aj "ilustračné" videá či vyfabulovaný televízny spot, obsadili Gabrielu Dzuríkovú a Andreja Šoltésa. "S Andrejom dlhé roky spolupracujeme, nielen v Prvom pláne, ale aj v iných divadlách," poznamenala režisérka, ktorej sa v prípade obsadenie členky Činohry SND splnil sen: "Pracovať s Gabikou bol môj veľký sen. Odkedy som ju videla skúšať s inými režisérmi, hovorila som si, že to bude veľmi dobrá spolupráca, pretože ona pracuje nie na 100 percent, ale asi na 3000 percent, s obrovským nasadením a je veľmi profesionálna a poctivá a to sa mi na hercoch veľmi páči."

rNUlife.sk / Izabela Pažítková, PR SND, tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.