THE YOUNIVERSE v spoločnom projekte s organizáciou ČIERNE DIERY – aby kultúra neskončila ako chátrajúci monument!

THE YOUNIVERSE prináša konceptuálny projekt v schátraných historických a kultúrnych pamiatkach, ktoré mapuje organizácia ČIERNE DIERY. Projekt je reakciou na následky protipandemických opatrení v kultúre počas COVID-19 pandémie. Čo však netušili je, že „čierne diery“ pohlcujú „vesmír“ a tomu sa tak stalo aj v tomto prípade, alebo nie?

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, huta Etelka v Nižnej Slanej, 2020

THE YOUNIVERSE sú známi svojimi konceptuálnymi projektami ako A Day In a Life of a Band, CMYK Pop Up Shopu, konceptuálne série albumov CMYK, NEON a pod. Jedným z týchto projektov je aj ich posledný, uskutočnený v spolupráci s organizáciou Čierne Diery, mapuje opustené alebo inak zanedbané miesta na Slovensku, ktoré by si kvôli svojej historickej alebo spoločenskej hodnote zaslúžili pozornosť a revitalizáciu. THE YOUNIVERSE sa v spolupráci s Čiernymi Dierami rozhodli odohrať živé koncerty na vybraných schátraných lokalitách.

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, Coburgovský kaštieľ v Jelšave, 2020

Zakladateľka a frontwoman zoskupenia Tammy Nižňanská vysvetľuje: „projekt čierne diery sledujem už dlhodobo, a tak mi napadlo spojiť dva blízke koncepty--vesmír (youniverse) a čierne diery dohromady, s tým, že vznikne zaujímavá a pútava odpoveď na defacto zrušenie kultúry. Kapela, ktorá nemôže koncertovať, zahrá svoju hudbu v "čiernej diere", zdecimovanom priestore, do ktorého sa rutí aj cely kultúrny priemysel ako taký.“

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, Synagóga v Šaštíne, 2020

THE YOUNIVERSE sa pokúšajú upozorniť na hodnotu nie len týchto zabudnutých miest, ale aj na kultúrno-kreatívny priemysel, ktorý môže postihnúť rovnaký osud, ako tieto krásne miesta pri nedbalom narábaní počas opatrení spojených s pandémiou COVID-19. Manažérka kapely Linda Mangunda dopĺňa: „..nemali sme na výber, nemohli sme koncertovať. Práve preto sme chceli robiť niečo, čo by stále prinášalo hodnotu našim fanúšikom a celej kultúre.“

Konceptuálne koncerty THE YOUNIVERSE X ČIERNE DIERY sa odohrali v troch monumentálnych slovenských lokalitách a to v hute Etelka v Nižnej Slanej, v kaštieli v Jelšave a v bývalej synagóge v Šaštín-Stráže. Realizácia prebiehala v septembri 2020 v exteriéroch týchto krásnych no chátrajúcich pamiatok. Celý projekt bol organizačne, technicky a produkčne zastrešení členmi THE YOUNIVERSE – basgitarista Šimon Vladár opisuje „Čo sme našli doma, to sme zobrali a išli na neznáme miesto. Robili sme všetko najlepšie ako sme vedeli“. Na projekte sa podieľali kameraman Michal Janek a fotografka Marcela Farbulová, a bol podporený z kultúrneho a sociálneho fondu SOZA na významne projekty.

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, huta Etelka v Nižnej Slanej, 2020

 „Čo sme ale netušili bolo, že Čierne Diery nás takmer úplne pohltia. Nič nedopadlo, ako malo“ načrtáva Tammy priebeh realizácie projektu. Zakladateľ a producent zoskupenia, Jerguš Oravec, pokračuje „od začiatku sme mali problémy, najprv nám v Etelke nestačil agregát, potom nám odišla zvuková karta, nakoniec sa nám deň pred strihom finálneho produktu odpálil aj harddisk so všetkými zábermi a podarilo sa zachrániť len tretinu materiálu“ a bubeník a producent Adam Olexík dopĺňa „Mám pocit, že tento projekt je takou metaforou pre rok 2020. Začalo to pekne, no postupne sa na seba nabaľovali problémy, až sme nakoniec boli klasicky nútení improvizovať, snažiť sa zahojiť všetko za chodu a zabojovať.”

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, huta Etelka v Nižnej Slanej, 2020

V aktuálnom dianí je kultúra na Slovensku v podobnej pozícii ako tieto schátrané pamiatky - potrebuje pozornosť  verejnosti, neustálu osvetu a nikdy neprežije bez podpory. „Sme nesmierne vďační za každého, kto sa dobrovoľne podieľal na projekte. Bez takejto podpory by to nešlo.“ ukončuje Tammy.

The Youniverse x Čierne diery, 2020
The Youniverse x Čierne diery, Synagóga v Šaštíne, 2020

rNUlife.sk / Branislav Kaľavský (Kalo) BRUUDER records FOTO: Marcela Farbulová

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.