Slovenský obalový dizajn od štúdia Pergamen medzi svetovou elitou

Obaly pre tradičný margarín Smetol a slovenský remeselný gin Toison od štúdia vizuálnej komunikácie Pergamen postúpili na shortlist v najprestížnejšej svetovej súťaži zameranej na obalový dizajn Pentawards 2020. Medzinárodná porota vyberala finalistov z viac ako 2 000 účastníkov zo 60 krajín sveta.

Who will be the next Diamond Pentaward winner?

Who will be the next Diamond Pentaward winner?With the 2020 Pentawards Gala Ceremony just around the corner, we take a look back at previous winners of the most exclusive award in packaging design: the Pentawards Diamond – Best of Show award. See all Diamond winners since 2007 here: https://bit.ly/32c00Eh

Zveřejnil(a) PENTAWARDS dne Středa 9. září 2020

Smetol

“Margarín Smetol je tradičnou súčasťou nielen domáceho pečenia už celé roky, ale v posledných rokoch sme zápolili s jeho klesajúcim predajom,“ predstavuje príbeh novej identity značky Smetol Martin Šajdík, CEO Beluša Foods, výrobcu tradičného margarínu. „Oslovil som Braňa Buráka z agentúry BrandOn s prosbou, aby nám pomohol zvrátiť tento negatívny trend. Spoločne sme vytvorili novú brand identitu značky, ktorá spája tradičné vlastnosti Smetolu aj domáceho pečenia s moderným svetom. Vizuálne stvárnenie sme zverili Pergamenu a ich jedinečný nový dizajn už stihol splniť primárnu misiu - predaje Smetolu začali opäť rásť, a to aj napriek nečakaným komplikáciám, vyvolaných pandémiou” dopĺňa Martin Šajdík.

Nová identita značky Smetol začala prirodzene vznikať v prostredí jej vlastnom, medzi pekármi a cukrármi, ktorí s margarínom každodenne pracujú. „Kľúčovou súčasťou značky a jej loga sa stal valček, ktorý je ich základným pracovným nástrojom a identifikujú sa s ním ako domáci, tak aj profesionálni pekári. Logo v tvare valčeka s výrazným názvom značky Smetol dominuje na inak dizajnérsky jednoduchom a čistom obale produktu. Keďže história Smetolu siaha do dvadsiatych rokov 20. storočia, súčasný dizajn sme jemne poprášili nostalgickým retrom a spojili s jednoduchým posolstvom: pekárski majstri používajú Smetol,“ popisuje vznik novej grafickej identity značky Juraj Demovič zo štúdia Pergamen. Dizajn margarínu Smetol získal shortlist v kategórii Dairy or soya-based products, teda Mliečne a sójové výrobky.

Univerzálny margarín na pečenie Smetol je dostupný v tradičnej verzii s certifikovaným palmovým olejom pestovaným trvalo udržateľným spôsobom a od novembra 2019 aj ako novinka Bez palmového oleja. 

Toison gin

Za nápadom vytvoriť vlastný slovenský gin stojí dvojica Pavol Sirotný a Michal Hajský, ktorých spojilo Paľove nadšenie pre rozbiehanie gastro konceptov a Mišova vášeň pre barovú alchýmiu. Z toho vznikla túžba vyrábať vlastný handcrafted gin. Proces výroby a destilovanie prebieha v ich vlastnej prevádzke Likérka Trenčianske Teplice. Toison gin vyrábajú maceráciou borievok, kvetov a bylín s obilným spiritom v prvotriednom destilačnom zariadení. Gin následne odpočíva v starožitných kameninových nádobách z bývalého Československa.

Juraj Demovič z Pergamenu spomína, čo ich priviedlo nielen k výslednému dizajnu obalu nového ginu, ale aj k jeho názvu: „Pramene v Trenčianskych Tepliciach, odkiaľ pochádza gin Toison, objavil pastier, keď hľadal stratenú ovečku. Táto legenda, tvar ovčieho zvona a lúčne byliny v receptúre sa odrazili v našom kudrlinkovom dizajne fľaše a názve ginu Toison, čo po francúzsky znamená ovčie rúno.“Dizajn fľaše ginu Toison získal shortlist v kategórii White spirits, teda Biele destiláty.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov prebehne prvýkrát v histórii súťaže online a bude vyvrcholením Pentawards Festivalu 2020 22.-24. septembra.

O Pentawards:

Pentawards je najprestížnejšia svetová súťaž obalového dizajnu. Od roku 2007 oceňuje excelentný dizajn, je zdrojom inšpirácie a prepája svetovú komunitu dizajnérov obalov prostredníctvom každoročnej súťaže a medzinárodných konferencií.

O Pergamene:

Pergamen je oceňované štúdio vizuálnej komunikácie z Trnavy. Od roku 1993 poskytuje svojim zákazníkom dizajnérske riešenia, ktoré ich značkám pomáhajú napredovať. V minulosti získalo v súťaži Pentawards štyrikrát zlatú, dvakrát striebornú a jedenkrát bronzovú trofej.

Trnavské grafické štúdio Pergamen získalo dve ceny za obalový dizajn v  prestížnej medzinárodnej súťaži v Tokiu | mediahub.sk - správy o médiách,  marketingu a reklame

rNUlife.sk / Lenka Puzlíková, 1st CLASS AGENCY

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.